Маразм міцнів: офіційна символіка Національної гвардії України

May 13, 2014 13:07

Про те, що питання знаків розрізнення і взагалі символіки Національної гвардії України вирішується поспіхом та непрофесійно, ми вже писали раніше.

На жаль, ситуація й далі погіршується.

Вчора, 12 травня 2014 р., президентським указом за № 464 було засновано символіку НГУ: емблему, прапор, базовий зразок Бойового Прапора оперативно-територіального об’єднання, з’єднання, військової частини, вищого навчального закладу, а також штандарт командувача.

Чи мав О.Турчинов право підписати такий документ?
Формально Конституція цього не забороняє, питання лежить радше у моральній площині. Все-таки краще, коли символіку засновує всенародно обраний Глава держави, а не виконуючий його обов'язки. Що заважало трохи почекати?

Тепер власне про символіку.

Отже, емблема НГУ являє собою "прямий рівносторонній хрест з розбіжними кінцями крапового кольору, в центрі якого у восьмиграннику темно-зеленого кольору вміщено зображення малого Державного Герба України. Пружки хреста і восьмигранника золотистого кольору".



Ну що тут скажеш? Суцільний жах - і малюнок, і опис.

По-перше, який сенс розробляти емблему на основі хреста - цей підхід вже давно довів свою неефективність.
У свій час було засновано емблеми СБУ, Прикордонних, Внутрішніх військ, МНС тощо на основі хреста єдиного зразка. В результаті символіка цих структур втратила індивідуальність, а в разі чорно-білого відтворення емблем відрізнити СБУ від Прикордонних військ взагалі неможливо. До речі, у Міністерстві оборони зробили по-своєму: в основі емблеми Збройних Сил також лежить хрест, але іншої форми.

По-друге, незрозуміло, що означає форма хреста, покладеного в основу емблеми НГУ.
Форму хреста емблеми Збройних Сил взято з козацьких прапорів та печаток XVII-XVIII ст. Хрест, що складає основу емблем СБУ, Держприкордонслужби та інших "силових" структур повторює форму хреста ордена Богдана Хмельницького.
А у випадку НГУ хрест являє собою щось середнє.


По-третє, краповий колір хреста чітко вказує на успадкування традицій Внутрішніх військ, які використовують його ще з радянських часів.

Ось якою була емблема Внутрішніх військ МВС України, заснована у 2002 р.



По суті, відбулося її радикальне погіршення - замість гарної променястої зірки, що є емблемою МВС, в центр хреста поставили неясний восьмигранник, та ще й темно-зеленого кольору! Що символізує цей колір - незрозуміло.

Прапором НГУ є "прямокутне полотнище синього кольору зі співвідношенням сторін 2:3, у центрі якого вміщено емблему Національної гвардії України. Висота емблеми дорівнює 2/3 висоти полотнища. Сторони прапора, крім лівого краю полотнища, прикрашено бахромою золотистого кольору. На зворотній стороні полотнища розташовано напис "НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ", виконаний літерами золотистого кольору.
Древко прапора дерев'яне, темного кольору. Верхівка древка прапора стріловидна з жовтого металу, у центрі якої вміщено малий Державний Герб України".



Стривайте-но, а навіщо на прапорі бахрома й напис? Хто побачить напис на відстані - адже прапор призначено і для зовнішнього використання?
Для чого регламентувати древко з навершям - а якщо прапор треба буде підняти на щоглі?

Прапор Внутрішніх військ таких недоліків не мав:



Бойовий прапор оперативно-територіального об'єднання, з'єднання, військової частини, вищого навчального закладу є  таким самим, як і "загальний" прапор НГУ, тільки на звороті напис з назвою частини.



У порівнянні з бойовими прапорами частин Збройних Сил та інших "силових" структур цей зразок виглядає вбого, як не сказати гірше.

Нарешті, штандарт командувача НГУ  - квадратне полотнище із зображенням у центрі емблеми, обшите по по периметру лиштвою  у вигляді орнаменту з дубового та калинового листя.



До речі, права на штандарт командувач НГУ не має. Указ Президента України від 30 листопада 2000 р.  № 1271 "Про геральдичні знаки - емблеми і прапори центральних органів виконавчої влади України" чітко визначає перелік посадових осіб, яким положена така регалія.
Тому спочатку треба було внести до цього переліку зміни, а потім вже засновувати штандарт.

Отож, нову символіку НГУ розроблено поспіхом та нефахово, а сама вона має вкрай неестетичний та непривабливий зовнішній вигляд.

Переконані, що наші гвардійці заслуговують кращого!

халтура, маразм, прапор, Турчинов, НГУ, Україна, символіка, Внутрішні війська, штандарт, герб

Previous post Next post
Up