Сучасна грецька скульптура: талант древніх у спадок не передався

Jan 01, 2019 21:51




У своїх подорожах Грецією серед всіляких курортно-туристично-природно-етнографічних принад не могла не звернути увагу на Грецію сьогодення. Архітектурних шедеврів не побачила, бо сучасна забудова типово-стандартна. А от пам’ятники й скульптури привернули мою увагу. Ще із шкільної програми історії пам’ятаємо античні шедеври:






Ці чудові скульптури - із археологічного музею м. Кос на однойменному острові.

Вочевидь, стародавні грецькі скульптори були дуже прискіпливі й вимогливі до себе, бо коли раптом щось йшло не так, незавершену роботу полишали. Так вже навіть не століття - тисячоліття - на горі біля мармурових каменоломень на острові Наксос спочиває незавершений курос поряд із чиїмись - теж незавершеними - ногами, надихаючи туристів на всілякі версії про ті ноги:


Зустрічаючи у різних місцях Греції сучасну скульптуру спочатку просто дивувалась: куди ж поділась майстерність давньогрецьких скульпторів? Не те, що не передалась у спадок скульпторам сучасним, а просто перетворилась на свою протилежність, на якусь карикатуру... Потім потроху стала фотографувати, бо пройти повз таке просто не могла! А врешті-решт написати про це спонукала публікація про самодіяльного скульптора із села під Миргородом Валерія Єрмакова, який мріяв побувати у Греції, бо він просто обожнює грецьку скульптуру. Після розголосу у фейсбуці йому всім миром зібрали на подорож до Греції:


Шкода, поза кадром залишились його враження від тієї грецької скульптури, яку він там побачив. Зате я щоразу не перестаю дивуватись…

Пам’ятники у Греції ставити люблять, але формою греки особливо не переймаються, бо практично всі пам’ятники - це просто бюсти, де у героя абсолютно кам’яне обличчя. Таке враження, що робились вони всі з фотографій першої половини 20 ст., відомих тим, що люди на них позують настільки відповідально, що аж скам’яніли:


Салоніки, археолог.



Там само. Судячи з еполетів - генерал.



Ще якийсь військовий діяч (Мандракі, о. Нісірос)

А того пам'ятника, що на першому фото, побачила на одній з вулиць міста Кос. Можна просто злякатись: ну невже ж оригінал був такою потворою?

Цей трохи карикатурний пам’ятник у середмісті Салонік нагадав зниклі вже у нас совєцькі скульптури колгоспниць чи робітниць у ватянках, а ще більше - легендарну партизанку війни 1812 р. Василісу Кожину:


Пам'ятник Олександрові Македонському вже став символом Салонік:


Але ж пропорції порушено! Проте, його рятує вдале розташування на набережній й тому він дуже виграшно виглядає на тлі блакитного неба і моря:


Садово-паркова скульптура нічим не краща, якщо не гірша. Складається враження, що скульптори - суціль дилетанти й не мають поняття ні про техніку, ні про пропорції:


Дедал і Ікар (Айя-Галіні, о. Крит). Ще це може бути, як то кажуть…



Наксос-Хора, о. Наксос. Начеб-то і є натяк на щось давньогрецьке, але чи то чоловік мав бути, чи жінка? Й що зупинило руку скульптора? Невже ж як його стародавній предок, встидався, що виходить щось не те?

Це не клишоногий бородатий підліток із занадто великою головою й карнавальною маскою у правій руці, а цар Філіп ІІ, батько Олександра Македонського (Салоніки):




А цю скульптурну групу на набережній Коса я прозвала "Ленін і діти" чи "Ходоки у Леніна". Мушу сказати, що вона й пам'ятник королеві Ользі - чи не найпрофесійніші з того, що я бачила. Ось цей пам'ятник королеві Ользі у Салоніках на проспекті її імені (Ольга Костянтинівна Романова, онука Миколи І, бабуся герцога Едінбурзького Філіпа, чоловіка Єлизавети ІІ):


А тепер - парад "шедеврів".
Третє місце: типу Аполлон на набережній Ліменаса (о. Тасос):


Друге місце. Побачивши здалеку, подумала, що це герої якогось мультика. Але ж напис на п'єдесталі грецькою і англійською мовами цілком серйозно пояснює, що це поєдинок Геракла, корабль якого розбився біля острова Кос, із пастухом Антагором (м. Кос):


Перше місце, абсолютний шедевр. Скульптурна група «Закохані» у центрі міста Фаліракі, о. Родос. Ходила-ходила навколо, роздивлялась-роздивлялась, а так і не зрозуміла: чи то у хлопця якийсь унікально складний вивих стегна:


чи то у дівчини три ноги:


Цікаво, що б сказав на все оце той український самодіяльний скульптор?

(Фото власні, крім фото пам'ятника Філіпу, якого поцупила у Гугл-мапс).

Сучасна скульптура Греції, Греція

Previous post Next post
Up