Підволочиськ

Feb 22, 2013 00:01



Підволочиськ - невелике містечко, райцентр на сході Тернопільської області, яке розташовується на правому березі Збруча. З давніх часів тут проходив торговий шлях, відомий під назвою Кучманського, який був одним з відгалужень Чорного шляху, і який протягом століть використовували татари для своїх набігів. У 1463 році тут виникло поселення під назвою Волочище, яке розташовувалось на обох берегах Збруча. Назва поселення походить від давніх волоків, які проходили в цих місцях і служили з'єднанням між басейнами Дністра і Дніпра - зі Збруча по суші перетягували човни до Случі і навпаки.
З ХV століття містом володіли князі Збаразькі. У 1631 році після смерті Юрія Збаразького, останнього представника княжого роду, поселення переходить у власність Вишневецьких, а з 1744 року - до родини Мошинських.
З середини ХVII століття вже існувало два окремих поселення - Підволочиськ і Волочиськ. Оскільки Підволочиськ розташовувався на Кучманському шляху, то місто не раз потерпало від татарських набігів.
Після поділу Речі Посполитої у 1772 році Підволочиськ стає прикордонним містечком Австро-Угорської імперії. Серйозним поштовхом у розвитку міста стало спорудження залізниці Львів-Тернопіль-Підволочиськ у 1869-1870 роках. Згодом залізницю було проведено і з боку Російської імперії, що відкрило шлях на Одесу. В той час в Підволочиську працювало дві фабрики, цегельні, паровий млин, пекарні, проте основним видом діяльності стала торгівля, у зв'язку з чим в місті з'явилась чисельна юдейська громада.
В міжвоєнний час Підволочиськ був польським прикордонним містом, а з другого боку Збруча розташовувалась Радянська Україна. Після Другої світової війни містечко увійшло до складу Радянського Союзу.
А тепер подивимось на те, що може показати Підволочиськ туристу. Розпочнемо з вокзалу. На жаль, австрійський двірець не зберігся, а сучасну будівлю було зведено у 1953 році. Вокзал у Підволочиську був острівного типу, тобто з обох боків двірця розташовувались колії. З одного боку від вокзалу була вузька європейська колія шириною в 1435 міліметрів, а з другого боку стояла широка 1524-міліметрова російська. Саме в Підволочиську пасажири пересідали з європейських потягів на російські, тут же була і митниця.



На початку ХХ століття в місті було зведено цілий ряд урядових, громадських і приватних будівель.



Мабуть найвідомішим приватним будинком є вілла Громницьких, яка розташовується в центральній частині містечка.



Зараз в одній з кімнат вілли розташовується музей Української повстанської армії.



Неподалік від вілли Громницьких розташовується так званий "старий костел", який було зведено у 1883 році. На початку ХХ століття будівлю викупила греко-католицька громада, яка освятила храм під титулом Святої Трійці.



В радянські часи в центральній частині міста було побудовано велику урядову будівлю, в якій зараз розташовуються районна рада і райдержадміністрація.



У 2001 році на честь десятої річниці з дня проголошення незалежності України біля будівлі районної ради було споруджено монумент "Ангела-Хоронителя".



Неподалік стоїть пам'ятник Тарасові Шевченку.



Однією з найцікавіших будівель Підволочиська є будинок аптеки Вейбера-Цвіллінґа, який було зведено на початку ХХ століття.



Цікаво, що аптека працює тут і сьогодні.



Будівлю колишнього австрійського магістрату було зведено у 1908 році. За польських часів тут була початкова школа, а зараз розташовується районний будинок школярів.



Неподалік стоїть кінотеатр, побудований в радянські часи. Не знаю чи він діючий, але принаймі місця афіш на ньому порожні.



Домінантною будівлею сучасного Підволочиська є Свято-Троїцький собор. Храм було зведено у 1993-2008 роках, проте оздоблювальні роботи тривають по сьогодні.



В місті збереглось чимало споруд початку ХХ століття.



Будинок польських часів:



У колишній віллі на фото нижче в радянський час розташовувалась катівня НКВД.



Меморіальна таблиця на будинку говорить про ці трагічні події.



У 1914 році році на східній околиці Підволочиська було побудовано синагогу. Сьогодні у сильно перебудованій в радянські часи споруді юдейської святині розташовується консервний завод.



У 1906 році неподалік від вокзалу поблизу колій було побудовано доволі великий як для міста готель "Одеса". Здавалось би дивна для Підволочиська назва готелю не є випадковою, адже головний залізничний шлях з міста йшов саме на Одесу.



Сьогодні в будівлі колишнього готелю розташовуються різноманітні державні установи.



Елементи декору колишнього готелю "Одеса":



Збереглось в містечку і кілька будинків на колишньому ринку.



Тут же поруч зі старими будівлями виникають і сучасні.



На жаль, будівля величного неоготичного костелу святої Софії, зведеного у 1912 році, не збереглась - храм у 1965 році підірвала радянська влада. У 1991 році на південно-західній околиці міста поблизу автостанції римо-католики пристосували під костел споруду колишнього польського народного дому.



На цьому коротку прогулянку по Підволочиську завершимо.

мандрівки, костели, Підволочиськ, синагоги, церкви, Тернопільщина, храми, фото

Previous post Next post
Up