Потрапив я в Порохову, що розташовується в Бучацькому районі на Тернопільщині, доволі випадково під час вельми насиченої
одноденної мандрівки в компанії з
andy_babubudu і
haidamac. Власне під час тієї поїздки в планах не було зупинки в Пороховій, але в пошуках короткої дороги з Коропця до Устечка нас сюди таки занесло. На відміну від мене, хлопці не були в курсі стану доріг південної частини Тернопільщини, тому вперто шукали коротші шляхи за допомогою карт і джіпіесів, при тому абсолютно ігноруючи мої вельми доречні поради щодо об'їзду банально в плані економії часу. Якби там не було, хоч і з труднощами, але запланований шлях ми таки подолали, а в Пороховій, хоча і дуже не надовго, але таки зупинились.
У селі в наші дні можна побачити дві архітектурні цікавинки - церкву Покрови Богородиці (1812 р.) і костел Матері Божої Цариці (1930 р.). Незважаючи на доволі молоді дати зведення збережених сакральних споруд, поселення все-таки має вельми поважний вік - перші згадки про Порохову датуються 1452-им роком.
Оскільки під час подорожі саме костелу випало щастя бути зупиненими поруч, то йому і буде присвячено кілька слів. У 1893 році в селі з'явився дерев'яний костел, який було споруджено на кошти Заремби-Целецького, і який було освячено під титулом Івана Хрестителя. Храм виконував роль філіалу парафіяльної святині з центром в недалекому Бариші. У 1925 році в Пороховій утворили власну парафію, що стало поштовхом до будівництва нового більш місткого костелу. Протягом 1925-1929 років за проектом львівського архітектора Б.Віктора було зведено новий храм, який освятили під титулом Матері Божої Королеви Польщі. До речі, саме Віктор у 1922-1925 роках виступав проектантом модернових перебудов у палаці архієпископів в
Оброшино. Попри це протягом 1930-их років було здійснено перебудову частини храму за проектом В. Бургельського. Після приходу радянської влади костел було закрито. До 1993 року храм виконував функції зерносховища і складу мінеральних добрив. Після цього костел повернули вірянам, а у 1995 році храм заново освятили під титулом Матері Божої Цариці.
Вид на костел з пагорбу поблизу дороги на Стінку:
Десь там поміж дерев сховалась церква Покрови Богородиці:
На завершення поглянемо на панораму Порохової з найближчого пагорбу: