Майдан стояв за що? За європейський вибір. От і я про це ж.
Країна наче б то серйозно взялась іти в об`єднану Європу.
Але це - не лише будівництво нових заводів і ферм на отримані кредити, не лише концерти і паради вишиванок.
Це - зміна суспільного мислення. Причому, зміна кардинальна. Українці не повинні лише чекати, що добрий дядько зробить їхнє життя щасливішим, але й самі мусять щось робити конкретне, крім тієї роботи, за яку платять зарплатню. Особливо зараз, коли країна і справді у великій фінансовій скруті.
Так от, я за екологію. Я не фахівець, і не можу впливати на шкідливі викиди, чи забудову охоронної зони річок і т. ін. Я - гірський турист, та й просто люблю природу, і бачу, що з неї зробили там, де ступала нога двоногої істоти.
Є такі екологічні проблеми, в розв"язанні яких може взяти участь кожен, хто здатен ходити. Всі знають, що пластик не розкладається протягом століть, більшість знає, що спалюючи його, ми забруднюємо повітря безліччю токсинів, в т.ч. діоксином.
Але ось як відпочивають наші люди «на природі», і як "утилізують" сміття в селах:
1. Ріка Чорна Тиса в курортному селі Кваси, Рахівський р-н, Закарпаття.
Який іноземний турист до нас поїде? Ну, нехай в нас погані дороги, це залежить від держави, але ліквідувати той свинюшник, який ми розвели в лісі, над річкою, над трасами в посадках, біля кожного села, залежить від кожного з нас.
2. Говерла,красуня, згвалтована масовими сходженнями. А в 1991 р. там ще росла трава...(Ми вперше були на Говерлі 24 сепня 1991року, так збіглося).
3. Село Кваси. Тил центральної вулиці. Так утилізують сміття магазини і кафе.
4. Річка Чорна Тиса
5. Це теж Карпати. Скоро квіти не зможуть пробитися через сміття.
6. На такому рівні була вода і несла все, що викидають " в берег".
7. Ворохта. Верхня станція канатної дороги. Фото зроблене, коли канатка ще діяла.
8. На вершині Говерли.
9. Там же.
10. А це - на підході до полонини Хом"яків.
11.Ось що написано на табличці
12. А таке - по всьому периметру полонини, в лісі. Комусь не важко було сюди нести навіть літрову пляшку горілки, але назад - вже було несила.
13. Я перед молебнем на горі Хом"як 24 травня, який ініціювала Руслана, писала їй і в Фейсбук, і "В контакте", щоб якось хоч прибиранням сміття компенсувати ту шкоду, яку завдає довкіллю масове сходження на гору,але хіба в неї є час читати всі наші листи?
Таке саме робиться і в нас, над «зачарованою Десною» по всіх берегах, які доступні рибалкам чи пляжникам. Більшість привозять продукти на пікніки машинам. Я не можу зрозуміти, чому повну пляшку чи пакет вистачає сил донести/довезти, а порожню - ні.
14. А це - центр села Богдан. Пам"ятаєте? Богдан, Луги... Це звідси Ющенко любив стартувати на Говерлу.
Тут сміття валяється просто скрізь по селу, і пливе по річці, бо дощ , і піднявся рівень води.
15. І це - Богдан. Дуже здивували написи на деяких будинках :"Сауна. Більярд". Невже є охочі платити гроші за відпочинок на смітнику?
16. А це вже Чернігівщина. Через таке "мальовниче" село ми їздимо на дачу. Невже голова сільради не може розпорядитися покосити бур"яни попід парканами?
А якщо десь живе літня одинока людина, то хіба не можна організувати за рік 2-3 толоки і полагодити паркани?
- Нема коли за горілкою. Всередині автобусної зупинки поставили величезного пенька в якості стола, і там щовечора п"ють (вдома жінка не дозволяє), такий собі вийшов міні-генделик.
17. Це село - в восьми кілометрах від Чернігова.
18.
19. За селом - ліс, а в лісі дачний масив. І село оточене несанкціонованими звалищами, і дачний масив. Кілька дачників-ентузіастів просили голову товариства найняти машину, розвісити оголошення, якого числа вона буде, щоб люди в мішках принесли своє сміття в дві-три точки, заодно бажаючі прибрали б і в навколишньому лісі. Але голові воно не треба.
Я прибираю частину лісу, що прилягає до нашої дачі і ще до чотирьох сусідніх, але що може одна людина?
За дорогою і за тими березами - наші дачі. А тут минулої осені хтось копав пісок, і дуже швидко ця яма стала смітником.
21. А це минулого року, коли піднялися грунтові води і все сміття з лісу і з кювета сплило. От такі в нас "свідомі" дачники.
22. А європейське село має такий вигляд. Це Франція, Альпи, Пассі, в 23 км від Шамоні.
Вгадайте, що це за будівля?
- Громадська вбиральня в центрі села, поруч з поштою і магазинами. Є і кабінка для інвалідів.
23. Те ж саме Пассі.
24. Центр Пассі - Плато д" Ассі.
25. Ця і наступна фотка - село Живерні, де сад Клода Моне, в 80 км від Парижа. Це - не дачка олігарха, це звичайний сільський будинок. В багатьох, як і в цього, нема огорожі.
26. І це село Живерні. Мерія там працює тричі на тиждень по півдня. З них одні півдня - в суботу, ще одні - увечері робочого дня. Таке от місцеве самоврядування, щоб усім жителям було зручно.
В своєму блозі я вам покажу і бельгійське, і американське, і швейцарське село... (P.S. від лютого 2016 р. - і
словацьке, і іспанське).
А тут поки що досить.
Ми з 1990-го ходимо Карпатами, дуже їх любимо, в 2012- 13р.р. двічі ходили по Альпах (Французьких і Швейцарських), в цьому році - по горі Монтго в Іспаніі. СМІТТЯ НА ПРИРОДІ ПРОСТО НЕМАЄ! Дуже рідко, не кожного дня, можна на гірській, досить популярній стежці, побачити паперову серветку.
"Щоб я так жив!- скажете?
Давайте разом щось робити. Ніколи не просила зробити репост, але зараз - прошу. Пишіть мені "в личку", пишіть на Фейсбук, мій нік - Оlga Kulaj.
Можливо, в когось є досвід, давайте обговоримо це разом.
Але пора нарешті причепурити Україну! Війна закінчиться. Перемогою. Але наводити порядок можна вже зараз. Я маю на увазі прибирання не в містах, де є для цього комунальні служби, а «на природі».
Моє приблизне, дилетантське, бачення таке:
1. Місцева влада дає дозвіл на те, щоб сміття, привезене волонтерами на звалища, приймали безкоштовно.
2. Добре, якщо вона на початковому етапі допоможе з машинами, як не допоможе - шукати меценатів і збирати пожертвування.
3. Надалі, коли в країні трохи покращиться економічна ситуація, місцева влада повинна хоча б вивозити зібране волонтерами сміття не лише з території міст, а й те, що «на природі».
4. Регулярно збирати волонтерів, готових прибирати сміття. Для цього створити групи в соцмережах, і давати соціальну рекламу в ЗМІ (без оплати).
5. Паралельно формувати свідомість населення - соціальна реклама в ЗМІ, а в найбільш забруднених місцях після прибирання залишати таблички з проханням не смітити. В нас, в Чернігові, я бачила такі : «Цю територію прибирають діти. Цінуйте їхню працю. Не смітіть», «Бросил мусор - не забудь хрюкнуть», «Викинув сміття - пам`ятай , ти бидло». Проводити з дітьми в ігровій формі заняття, як їм навчити батьків не свинячити і т. ін.. Цій пропаганді потрібно надавати велику увагу.
6. Щоб у кожному місті ініціативна група мала в своєму розпорядженні деякий інвентар (мінімум, решту приносять учасники акцій) - лопати, граблі, великі мішки для сміття, рукавички.
7. Для заохочення застосувати звичайні маркетингові прийоми, як при просуванні товарів (послуг) - лотерею, конкурси для наймолодших учасників, вікторини на екологічну тематику, якісь лейбли, наклейки типу «Я - за чепурну Україну» і таке інше.
8. В перспективі виходити на високопосадовців, починаючи з народних депутатів і лобіювати будівництво сучасних сміттєпереробних заводів.
9. Роздільне прибирання сміття, думаю, більш актуальне для населених пунктів, а поза ними, в найбільш відвідуваних місцях "на природі", хоча б по одному контейнеру поставити, і забезпечити їх регулярне вивезення.
10. Штрафи. Штрафувати тих, хто створює несанкціоновані звалища. Якщо невідомо, хто - накладати штраф на місцеву громаду, тобто - з бюджета села чи містечка, щоб потім розуміли, чому в них нема за що яму на дорозі підсипати щебенем. І повідомляти про це жителів оголошеннями в людних місцях чи листівками в кожну хату. Штрафувати керівників підприємств і установ, біля будівель яких лежить сміття.
Штрафувати водіїв, що на ходу викидають з машин банки з-під пива, пляшки від води і обгортки від шоколаду (це лише те, що летіло мені під ноги)...
Таким чином, з мінімальними затратами з бюджету (лише за утилізацію на звалищах, і іноді на транспорт), можна зробити нашу прекрасну країну значно привабливішу для іноземних туристів, а це дасть набагато більше фінансових надходжень, ніж витрат.
З роками, коли сформується європейська ментальність, сміття навколо стане значно менше, отже і витрати зменшаться, і волонтерський рух зійде до необхідного мінімума.
Можу ще поділитися досвідом, як організовані місця відпочинку в Європі, але то вже іншим разом.