Для вас, друзі, невеличкий словничок про Шлях святого Якова, щоб була зрозуміліша термінологія, яка буде в моїх дописах. Більшість іспанських слів писатиму кирилицею.
Camino (Каміно) - дорога, шлях.
Santiago (Сантьяго) - Святий Яків, він же Сен Жак, Сент Джеймс і т.д., різними мовами по-різному.
Peregrinos - пілігрими, паломники. Так умовно називають всіх, хто йде по Каміно, навіть атеїстів :) . Так, є й такі, чимало людей іде цей шлях чисто з туристичною метою. Взагалі, там , крім католиків, ідуть і православні, і буддисти, і протестанти...
Етап - пройдене за день, від одного альберге до наступного. Не кажуть "мій п"ятий день", кажуть "мій п"ятий етап, стільки-то кілометрів".
Альберге - приюти типу хостелів для паломників. Раніше вони були лише при монастирях, зараз є і муніципальні, дешевші, і приватні, комфортніші і дорожчі. Але і в одних, і в других - в кімнатах по 10-40 чоловік. (Для мене це найважче з усього).
Ціна 4-10 є. за одне ліжко (буває, що зі сніданком - тости, кава, джем, буває - з колективною вечерею, буває, що з кухнею без посуду і без чайника, буває, що в кухні є все, і навіть залишки солі, кави, вермішелі і т.п., по-різному буває :) ).
Іноді плата - donativo (донатіво), тобто, добровільні пожертвування, хто скільки може. Але за неписаним правилом, менше 5 є. не залишають.
Право на нічліг там дає Креденсіаль - паспорт пілігрима. Він купується за 1,5 - 3 євро на старті , а якщо там нема де купити, то хто купує в Мадриді, хто в Барселоні, хто в найближчому соборі, де він продається. На звороті - схема маршруту.
Креденсіаль іменний, вписують дані з паспорта.
І в ньому протягом шляху треба ставити печатки (штампи, estampo). Ставлять їх в альберге, барах, ресторанах, церквах, пожежних частинах і в зовсім несподіваних місцях.
Пілігрими бувають піші, вело і на конях.
Пішим ОБОВ"ЯЗКОВО треба пройти ПІШКИ останні 100 км і ставити 2 штампа в день, інакше паломництво не зарахується. На попередніх кілометрах можна і під"їжджати, але це нецікаво, хіба що вимушено. І штампів треба по одному на день.
Вело-пілігрими повинні проїхати на велосипедах останні 200 км.
Обслуговують альберге оспітальєро (Hospitalero), нерідко це волонтери, які самі пройшли Каміно, прониклись його духом і хто тимчасово, хто назавжди, стали працювати на благо паломників.
Щоб безплатно попрацювати оспітальєро, навіть сезонно, треба пройти навчання онлайн і ще навчання на місці, плюс знання мов. І це тяжкий труд.
В альберге правила суворі: заселення з 13-15 год., попереднього бронювання нема, двері зачиняють переважно о 22 год. і потрапити в альберге пізніше не зможете, навіть, якщо там ваші рюкзаки. А вранці "виганяють" до 8-9 години, бо до заселення нових треба прибрати і продезинфікувати. Більшість пілігримів встають о 5-6 годині. Недавно я бачила фото оголошення з альберге, написане російською, де суворість правил проілюстрована фразою "как в пионерлагере".
В усіх альберге є душ, Wi-Fi - не скрізь, але нерідко є в барах. Пральні машини і сушарки (за 2-3 є.) - не скрізь, але можливість прання вручну є.
Креденсіаль дає право ще й на меню пілігрима за 8-10 є., тобто, зі знижкою, бо те меню - це наїстися від пуза, ще й пляшка вина. Зазвичай, такий обід - увечері, після 20 год. Вдень - сієста, всі відпочивають, то можна й не знайти, де перекусити. Дає він і інші знижки.
Компостела (Compostela) - , сертифікат, який підтверджує проходження Каміно, і мабуть відпускає гріхи. Є інший сертифікат, який лише підтверджує кілометраж. Залежно від того, що ви вказали в анкеті - релігійна, чи культурна і релігійна, чи культурна мета.
Символ Каміно - синьо-жовтий, як наш прапор. Намальована на ньому мушля (ракушка), промінці якої - це маршрути, а точка сходження - місто Сантьяго, третя християнська святиня світу після Єрусалима і Рима. Такими символами позначено дорогу. А на рюкзаках паломники несуть справжню мушлю з хрестом святого Якова.
Ботафумейро - найбільше в світі кадило в Соборі святого Якова, яке розкачують 8-10 монахів. Величне видовище, можете побачити на Ютубі, але ми його не побачимо, собор всередині ремонтується до лютого 2020 р.. всередину пускають, так що біля могили св.Якова ми побуваємо. А меса для пілігримів зараз проводиться в соборі св. Франціска. Під час меси називають країни, звідки паломники. Ми будемо дуже прислухатись, щоб почути Ukrania (Укранія).