Що таке військово-цивільні адміністрації?

Jan 28, 2015 14:01

Ознайомилася із проектом Закону про військово-цивільні адміністрації. Це, вибачте, якось аж надто авторитарно навіть для нинішньої ситуації.
Що таке ця військово-цивільна адміністрація? Якщо в населеному пункті, районі, області відповідна рада не виконує свої обов'язки, то Президент має право створити там військово-цивільну адміністрацію. Там, де є державна адміністрація (це у районі та області), військово-цивільна створюється з неї. Чому ж вона тоді військова? Тому що фактично будь-яка посада може бути заміщена військовослужбовцями чи правоохоронцями. Якщо ж адміністрації немає (у місті, селі, селищі), то тоді вона узагалі створюється одразу з військовослужбовців і правоохоронців, а ще - контрактних працівників.
Але - слідкуйте за руками! - ради - це органи місцевого самоврядування, обрані громадою. А от військово-цивільна адміністрація підпорядковується Антитерористичному центру при СБУ, тобто фактично Президенту. І працюватимуть вони або до першого засідання новообраної (!) відповідної ради - тобто треба буде провести вибори; попередній склад ради буде нелегітимним, навіть якщо населений пункт знову житиме мирним життям, - або до закінчення антитерористичної операції, якщо мова йде про райони і області; коли ж вона закінчиться, невідомо. В результаті маємо обмеження самоуправління громад замість обіцяної децентралізації.
Які повноваження у вйськово-цивільних адміністрацій? Величезні! Розпорядження коштами, землею, відміна попередніх рішень рад (повторюся - всенародно обраних!), а ще - обмеження пересування громадян і транспорту, контроль над медіа, вилучати у населення зброю, обмежувати продаж алкоголю тощо.
І найцікавіше: у проекті не вказано, що такі адміністрації створюються при воєнній загрозі. Сказано доволі туманно про неможливість виконання радою чи їхнім виконавчим органом своїх повноважень і для забезпечення громадського порядку і безпеки. Фактично в будь-якому районі чи області можна у будь-який момент створити таку військово-цивільну адміністрацію; а в міст, селі, селищі достатньо заблокувати роботу ради - наприклад, не впускати депутатів до сесійної зали.
Який висновок? Законопроект про військово-цивільні адміністрації, на мою думку, створює загрози надмірної концентрації влади та зменшує права місцевого самоврядування. У тому вигляді, в якому він зараз є, його цінність вельми сумнівна.

война, ссылки, политика, Украина, в раздумьях

Previous post Next post
Up