Спробуємо зрозуміти, що таке рельєф і де його можна побачити. Усі картографи і геодезисти, а з ними гідрогеологи, географи і ландшафтознавці одразу пожвавішали і подумали, що зараз почнеться урок фізгеографії. Ні, любі мої, для вас геоморфологія буде іншого разу. Зараз ми будемо препарувати архітектуру. Асистент, несіть хворого.
Рельєф - вид скульптури або скульптурне зображення на площині, яке слугує фізичною основою і фоном для зображень. На площині рельєф складає з фоном одне ціле, невіддільне; може включатися в композицію стіни або бути окремим витвором. Часто рельєфи несуть пейзажні мотиви, складні багатофігурні сцени або ще щось на побажання публіки.
У залежності від того, як рельєф розміщений відносно фону, виділяють такі його види: заглиблений (
койланогліф /анкрьо/) або випуклий (
барельєф і
горельєф). У наступному випуску ми поговоримо про барельєф і горельєф. Ось тут вже буде точно непереливки.
Взагалі рельєф можна побачити скізь: по курним хатам мужицьким, по верстатам ремісницьким на будинках, меблях, соборах, храмах. Усюди, куди можна приплести поняття «рельєфне зображення».
У загальному, зрозуміло. Дальше - більше. А поки що відкиньтеся на стінку крісла і подивіться на картинку. Заратустра її побачив на одному з будинків Івано-Франківська. І зрозумів, що це бомбезна ілюстрація рельєфу. А що, хіба ні???
Вйо, маржинко, на полонину! Вйо!