Своїм заснуванням Суми завдячують особливостям політичної ситуації середини XVII століття. Війська Богдана Хмельницького з перемінним успіхом мочилися з поляками, закликаючи у союзники то татарів, то росіян. Поляки відповідали взаємністю, зокрема палко утискаючи в обіймах українців. Українці від того кохання воліли тікати, масово заселяючи Слобожанщину.
Тогда ж Хмельницкий, ожидая угодного к опущению времени, позволил утесненному от ляхов народу сходить из городов к Полтавщине и за границу в Великую Россию на житие и из того времени начали седати Сумы, Лебедин, Харьков, Ахтырка и многие слободские места
аж до Дону казацким народом.
Засновником міста вважається білоцерківський козачий полковник Герасим Кондратьєв. В 1665-му році (історики називають плюс-мінус кілька років різні дати) він з групою підтримки переселяється на ці землі.
Згадка про 100 родин білоцерківських переселенців збереглася в архівному документі від 25 липня 1655 року. До Москви була відправлена
петиція з проханням дозволити заснувати тут нове місто: "Бьют челом … бедные и разорённые от ляхов и татар г. Ставища черкасы атаман Герасимка Кондратьев и рядовые казаки, всех 100 человек… пришли мы из-за Днепра… с женишками и детишками и пришед стали на Псле реке подле речки Сум…"
Як ви зрозуміли, місто заснували на злитті річок
Псел і Сумки, яку колись звали Сума. Через сучасні Суми тече ще одна Сумка - річечка, що нині зветься Стрілка.
Але і це ще не всі торби в цій історії. Бо, як переконує нас легенда, "... у реки Сумы найдены были три охотничьих сумы и по ним было дано название местности с ея речками". Так що питання про сумських курей і яйця відкрите: чи то річки і як наслідок - місто назвали на честь знахідки, чи то знахідка сумок біля однойменних річок здалася комусь вельми символічною.
Сумчане надзвичайно довіряють легенді й усіляко культивують валізну тему.
А от - популярний для фотографування криницеподібний фонтан з бронзовою сумкою.
На користь правдивості легенди є публікація 1901-го року в газеті "Киевская старина". В ній мовиться про дар нащадка Кондратьєва: булаву, шаблю і суму, котрі належали козачому полковнику. В 1687-му році за служби, походи і рани Кондратьєв став дворянином, причому за московським дворянським списком.
Як ви зрозуміли, Москва добро дала, Суми заснували. І за кілька років московським же воєводою Арсеньєвим тут було збудовано не надто захищений острог для захисту від татарів.
Далі буде.