Ретроспектива2004. Газета «Експрес» Демографія - всьо.

Feb 18, 2018 20:19

Історичний фон статті - літо, напередодні виборів, які переросли в "Помаранчеву Революцію".

[газета Експрес, 15 липня 2004, Євгенія Романів, ст8]
Чому українців стає все менше?
Те, що Україна вимирає, що нині на двох померлих у нас припадає одна новонароджена дитина, константують на всіх рівнях. Фахівці Ради з вивчення продуктивних сила Національної академії наук, які розробили прогноз демографічного розвитку України до 2076 року, кажуть, що через чотири роки матимемо чотири померлих на одного новонародженого. Якщо ситуація не зміниться на краще, то вже за 15 - 20 років населення України, за прогнозами науковців, становитиме... двадцять мільйонів.

То як можне змінити ситуацію? Про це кореспондентка "Експресу" розпитувала заступника директора Інституту демографії та соціальних досліджень, члена-кореспондента НАН Еллу Лібанову.

ПИТАННЯ: Елло Марленівно, то скільки населення залишилося в Україні? І чому такі невтішні прогнози?

--За останнім переписом, тобто на кінець 2001 року, було 48 мільйонів 457тисяч. Нині вже оперуємо цифрою близько 44,5 мільйона чоловік.Тобто за два з половиною роки втрачено майже чотири мільйони. А 1991 року нас ще було 52 мільйони. Але саме тоді статистика почала засмучувати - смертність уперше перевищила народжуваність. З 1993 року фіксуємо зменшення абсолютної чисельності населення, а черз рік уже й сальдо зовнішніх міграцій стало від'ємним.

…це називається психологічною драматизацією соціального життя в умовах кардинальних перетворень. Коли не тільки народжувати не хочеться, як тепер кажуть, плодити злидні, але й навіть просто жити, боротися за життя.

…Але я вам показала узагальнений погляд на демографічну ситуацію, а в мене є й особистий. Вважаю що збільшити рівень народжуваності вже неможливо. Ми ніколи не матимемто середнього показника 2 - 2,2 дитини на одну сім'ю. Добре, якщо втримаємо його на рівні 1,4 - 1,5.
І річ тут зовсім не в бідності, радше навпаки.
Це плата за жіночу емансипацію.
Молоді люди сомообманюються, коли кажуть, що не хочуть мати багато дітей тому, що не мають квартири чи високою зарплати. І це доведено історично, адже наші бабусі-дідусі тим більше того не мали, однак народжували щонайменше три-чотири дитини.
Жінкам важко визнати, що вони просто не хочуть зав'язувати собі світ дітьми, бо, як і чоловіки, мріють зробити карєру, чогось досягти у житті. І матеріальне тут ні до чого. Ось візьмемо Італію, одну з найбагатших європейських країн. Там рівень народжуваності становить 1,3 дитини на сім'ю. Те саме в
Голландії,
де вам чи не кожна жінка скаже, що не може дозволити собі народити більше однією-двох дітей, бо не є багатою.
Тож повірте мені: що вищий у державі статус жінки, то нижчий рівень народжуваності. І коли я чую, що депутати переймаються гендерною рівністю, яка нечебто розкріпачить жінку, полегшить їй життя, а отже, сприятиме народжуваності, то мені стає просто смішно.

ПИТАННЯ: Демографи б'ють на сполох і з приводу такого явища, як старіння населення. Чим це нам загрожує? Хіба погано, що люди стали жити довше ?

--Добре, якщо справді стали, як у Японії, Німеччині, Швеції… Але нас це не стосується, бо тривалість життя в Україні, як відомо, наразі зменшується. У нас процес старіння населення харакетеризується іншим - трансформацією його вікової структури, тобто зростанням питомої ваги людей старших вікових груп. Це властоиво всім країнам із невисоким рівнем життя. І тут тягнеться такий ланцюжок взаємозалежних соціально-економічних проблем, що тільки за голову берися.
Збільшення кількості людей похилого віку зумовлює зростання держвитрат на їх соціальне забезпечення. Якщо водночас не збільшується кількість платників податків, якими в основному є особи працездатного віку, то це провокує зростання податкового тиску. А високі податки знижують мотивацію до праці, отже, і її продуктивність, що негативно позначається на суспільному добробуті, а відтак і на тривалості життя.

ПИТАННЯ: А яка демографічна ситуація в наших сусідів - у Росії, Польщі? І загалом у світі ?

--Тут статистика підтверджує мої слова - що вищий рівень життя, то нижчий рівень народжуваності, але й нижчий показник смертності. Звичайно, у Польщі краща демографічна ситуація, ніж у Росії. За рахунок того, що там народжується усе-таки більше, ніж помирає, бо не лише більша тривалість життя, але й католицька віра зберігає шлюби. Зменшується кількість населення і в Європі, де середній рівень народжуваності нині становить 2,1 дитини. А ось де темпи народжуваності стрімко зростають, то це у США. Сполучені Штати займають сьоме місце у світі за цим показником, пропустивши вперед, звичайно, азійські держави - Китай, Індію, Індонезію.

ПИТАННЯ: А чи є такі розрахунки - коли і за яких умов ми зможемо повернутися до своїй колишніх 52 мільйонів ?

-- Щодо збільшення чисельності населення є цікаві думки. Крім економічного розвитку, це може статися завдяки залученню мігрантів з країн третього світу. Є прогнози, що вже за десять років обсяги їх припливу можуть сягнути 50 тисяч чоловік, а в середині століття - 300-400 тисяч щорічно. Лише так зможемо зупинити зменшеннй чисельності населення вже на початку 2020-х років, після чого почнеться її зростання. І у 2060 році нас знову може стати 52 мільйони.
За іншим, реальнішим прогнозом, до мінімальної чисельності скотимося десь у 2025 році - очікується, що вона становитиме трохи більше 43 мільйонів чоловік.
Протягом наступних 50 років завдяки припливу преселенців з країн Азії та Африки, у яких високий рівень народжуваності, загальна чисельність жителів нашої держави поступово зростатиме і на початок 2075 року становитиме 51,5 мільйона чоловік.

ТАМ ЖЕ:

Щорічно число жителів планети збільшується на 77млн. чоловік.
Половину приросту дають 6 з 189 країн - членів ООН.

Найнаселеніші країни - Китай, Індія, Індонезія, Бангладеш, Нігерія.
Кількість населення:
Китай - 1295 млн.чол.
Індія - 1065
США - 293
Індонезія - 238
Бразилія - 184
Пакистан -154
Росія - 144
Бангладеш -141
Нігерія - 137
Японія -127
Мексика - 105
Філіппіни -86
Вєтнам - 83
Єгипет - 76
Ефіопія - 68
ДР Конго - 58
Україна - 44,5

Ріст населення Землі:
1млн -1804рік.
2млн - 1927
3млн - 1960
5млн - 1987
6млн - 1999
6,1млн - 2004
9,3млн - 2050 - прогноз.

Джерело: Матеріали ООН, www.census.gov

Станом на середину 2017 нас на Землі було приблизно 7,4 млрд.

Демографія.уа 14 років згодом.

08 січня, 2018,
У 2018 році в Україні очікується найменша кількість випускників.
Про це розповів директор департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки України Олег Шаров, передає Golos.ua.
http://ru.golos.ua/suspilstvo/v_2018_godu_v_ukraine_ojidaetsya_naimenshee_kolichestvo_vyipusknikov_4532
За його словами, в 2018 році останній дзвоник пролунає для 200 тисяч українських абітурієнтів. У Міністерстві освіти і науки стверджують, що це пік демографічної кризи.
«Згідно з демографії, в 2001 році Україна пройшла мінімум народжуваності, після чого вона почала поступово, може, зовсім невеликими темпами, але все-таки відновлюватися. І оскільки в 2001 році була маленька народжуваність, то відповідно, в 2018 році буде і найменша кількість випускників 11 класів. Цифра буде порівнянна
з 200 тисячами,
остаточну цифру органи державної статистики оприлюднять в січні», - зазначив він.
https://zik.ua/news/2018/01/08/u_tsomu_rotsi_v_ukraini_ochikuietsya_naymensha_kilkist_vypusknykiv_1240921

21.08.2017
Мінус 10 мільйонів: як змінювалась демографічна структура України за часи незалежност
http://expres.ua/news/2017/08/21/258275-minus-10-milyoniv-zminyuvalas-demografichna-struktura-ukrayiny-chasy

Незалежність тут ніпричому але цифри вражаючі...

Але вражають ці цифри тільки тих кому непохуй.
а таких можна порахувати на пальцях одної руки.
і в цьому є найбільша проблема...

21.03.2017
Нас буде ще менше: До 2050 року населення України скоротиться до 32 мільйонів осіб
http://expres.ua/digest/2017/03/21/233850-nas-menshe-2050-roku-naselennya-ukrayiny-skorotytsya-32-milyoniv-osib

Чи може нас тішити те що у Європі ситуація не краща ніж у нас?

Народжуваність у Європі:
http://www.demoscope.ru/weekly/2016/0691/barom03.php

Серед найпопулярніших імен, якими називали у 2017 році у Австрії новонароджених, виявилося мусульманське ім'я Мухаммед.
Про це пише місцеве видання Krone.
"Тепер підтверджено офіційно: найпоширеніші імена дітей
у 2017 році
у хлопчиків Олександр та Максиміліан,
мусульманське ім'я Мухаммед займає третє місце", - йдеться у повідомленні.
Дівчаток найчастіше називали Софія, Сара та Анна.
Наприклад, у 1968 році батьки обирали своїм дітям переважно такі імена, як Сабіне, Клаудіа та Петра; Томас, Андреас та Крістіан.
У сусідній Німеччині іменами, які у минулому році найбільш часто давали новонародженим, були Емма, Ханна та Міа; Бен, Йонас та Леон.
https://www.ukrinform.ua/rubric-world/2377811-v-avstrii-odnim-iz-najpopularnisih-imen-nazvali-muhammeda.html

Народжуваність і Економіка. 2003/2017
Чому бідний бо дурний а чому дурний бо бідний?

рік 2003. останній спокійний рік правління Кучми.

Українці - хронічно бідні.
Сумну заяву довелося почути з уст наукового консультанта Президента України Елли Лібанової. За її словами, в нашій державі формується хронічна бідність. "Практично за жодних умов до 2015 року досягнути рівня середньої оплати праці хоч би 1991 року в Україні ми не зможемо", - заявила вона на засіданні "круглого столу". За її словами, такі висновки зробили фахівці Інституту демографії і соціальних досліджень НАН України, які провели розрахунки для вироблення стратегії соціально-економічного розвитку країни до 2015року.
[Експрес 25 грудня 2003, ст 4, Джерело - ВООЗ, ИТАР-ТАСС.]

Чи збулись прогнози пані Лібанової?
Звичайно ВВП і рівень зарплати це не тотожні речі.
Але в будь-якому випадку між ними є досить відчутна кореляція.

Рік 2017:

Наш Нещасний ВВП.
Частка України в світовій економіці скоротилась ВТРИЧІ.
- Наш ВВП сьогодні на рівні 70% ВВП 1991 року, - розповідає Олег Устенко, виконавчий директор Фонду Блейзера.

Коли подивитися глобально, то навіть Лаос і Камбоджа вже мають зростання ВВП понад 5% на рік.
Киргизстан
закінчив попередній рік з
3,5 тисячі доларів ВВП на душу населення, а
Україна - із
2,1 тисячі.

Економічний експерт Павло Кухта:
У 1992 році частка України у загальносвітовому ВВП (за паритетом купівальної спроможності) становила приблизно 1%, тобто один відсоток світової економіки припадав на нашу країну. За чверть століття цей показник ВПАВ більш ніж УТРИЧІ - станом на 2016 рік він становив менш ніж 0,3%.

О. Устенко:
Більше ніж
60% нашого експорту, - це експорт із низьким рівнем доданої вартості.
30% експорту повністю залежить від того, яка конюнктура на світових ринках.
Інвестиції минулого року були
2,5 млрд доларів, цього року очікується
ще менше - 2 млрд.

[газета Експрес. 18 січ 2018, Леся Ясинчук. стор13]

Повністю економічна та двокола-економічна тема є тут:
Чому знецінюється Гривня? Бюджет, експорт-імпорт та Офшорні зони. Економіка.
http://maxi-ta.livejournal.com/28952.html

Що є первинним?
Бардак в економіці є причиною бардаку в сімях?
(так би мали думати Марксисти)

Чи все ж навпаки - бардак в головах викликає бардак в сімейному житті, а звідси - бардак в Економіці?

Імена, Емансипація, Феминізм, Австрія, Бідність, Європа, Україна, Демографія, Діти

Previous post Next post
Up