The floor is shaking in this disco heaven.

May 15, 2010 21:15

I was just scrolling through my recent posts and all I see is food. I figure maybe I should make a real post. I feel like no one ever reads this stuff anymore though. Where did everyone go? Maybe they grew up? Maybe they all went and got jobs? Who knows...but I'm still here...doing my thing.

The 30 Day Shred is still plugging along. I did Day 14 ( Read more... )

30 day shred challenge, jm challenges, culinary adventures, life as i know it

Leave a comment

Comments 6

schnookiemuffin May 16 2010, 02:40:23 UTC
I read it! ;)

Reply

mannadonn May 16 2010, 02:46:01 UTC
Awwww! Thank you lovey!! You are awesome. So glad S told me about you! :-D

Reply


dirgeforwinter May 16 2010, 03:25:05 UTC
I read online today that a lot of people think that Level 2 is the hardest, so keep it up!

It really blows my mind that you don't have a cookie sheet. It just makes me silently shake my head and frown.

I read your good stuffs too and I already said that I'm not tired of it! Your post today even got me looking at Cooking Light cook books and recipes and I'm really tempted to start a weekly dinner plan thing.

What's the most you've spent on or the average cost of ingredients for some of the recent meals that you've posted? Just curious!

p.s. I feel like the interwebs have been lonely recently as well. =/

Reply

mannadonn May 16 2010, 03:46:20 UTC
Someone on my JM site told me that she thought level 2 was the hardest as well. I'm not going to quit though. I made a commitment & that's all there is to it!

I'll still post my food stuff too. I'm really enjoying it. I just want my LJ to be more than just food. I have a food blog for the food stuff.

About the cookie sheet. O reminded me that mine were all rusted with water in them so I threw them away when I put everything in storage. I'll just have to get more. No worries.

It depends with the groceries. We already have a ton of spices & stuff so sometimes it's cheap for us. It really depends on what type f kitchen stuff you already have. But I can tell you that we bought an entire week's worth of groceries (including rubbermaid tubs & stuff for cake class) for about $200. We also have to get diapers and stuff so I don't know if that gives you any idea of cost. A lot of times when they call for fresh herbs I'll do dried instead because it's cheaper too. Hope this helps...

Reply


c215 May 16 2010, 03:47:29 UTC
*poke poke* ummm... you're reading For Whom the Bell Tolls.

Reply

mannadonn May 16 2010, 03:49:45 UTC
goddammit!!!!! Why the F can't I remember the title of the freaking book I'm reading?!?! I swear...I get it confused all the time!

Reply


Leave a comment

Up