Спадщина. Слобідка-Шелехівська. Маєток Новицьких. Експедиція 2016 року.

Oct 27, 2017 23:19

Село над річкою Рівець відоме ще з 1555 року. Ймовірно, коли татари знищили в XIII столітті давньоруське місто Шелехів, його жителі пішли шукати собі нової долі. Так, начебто, з'явився сусідній зі Слобідкою Шелехів. А ще пізніше чи то частина шелехівчан оселилася на вільних землях поруч з поселенням, чи то монахи з монастиря, що був неподалік, а потім раптом пішов під землю, почали шукати собі прихистку. Так виникла Слобідка Шелехівська, зараз, малесеньке село, 150 жителів…




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.



Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.

Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html





















Десь наприкінці ХІХ століття з'явився в Слобідці Шелехівській поміщицький рід - пани Новицькі. Новицький, кажуть, був неабиякий господарник, "з коня не злізав". Мав гуральню (її знищили революційно налаштовані вандали). Шикарний як на крихітне село маєток-замок з трьома кутовими вежами він закінчив будувати над ставом, у парку у 1911 році. В радянські часи тут були то будівельна контора, то дитячий санаторій зі школою (до 1989 року), то туберкульозний (за іншими даними - психіатричний) заклад. Вже тоді від розкішних квітників, якими славився маєток навіть в санаторні часи, нічого не лишилося. Мало що залишилося і від парку.

















Мовлять, що понівечений часом маєток нещодавно придбав київський дипломат, жінка котрого походить з сусіднього села. 24 листопада 2009 року хащі, котрі оточували палац вже не один рік, були викорчувані, якийсь чоловік палив їх над ставом. Скоро, певно, сюди туристів не пускатимуть... Правда, є ймовірність, що тут буде своєрідний будинок відпочинку для мисливців, а не приватна садиба. Бідні косулі в навколишніх лісах, мігруйте, поки не пізно!
Станом на 2016 рік роботи з відновлення маєтку так і не розпочалися.















З місцевих балачок про Новицьких. Їх син вже з дитинства ставився до селян цілком приязно: батьки спеціально взяли до маєтку сільського хлопчика, коли синові прийшов час навчатися: щоб заохотити нащадка. Заохотили... Хлопець підріс - і закохався у дочку бідної сільської вдови. Батьки були шоковані, та ще і як: батько підговарював селян отруїти дівчину. Один чоловік відмовився, а другий на гроші спокусився. Хлопець поховав кохану, а далі сказав батьку: "Будьте ви прокляті. Ніколи мене більше не побачите". І слова дотримався.

















Кажуть, вже в радянські часи до села приїздив чоловік, в якому впізнали шкільного приятеля нещасного закоханого, того, що був з селян. Він запитав, чи ще стоїть над ставом великий двоповерховий будинок - і відправився туди згадати дитинство.
Ось такий він, маєток, занедбаний та понівечений, ще стоїть та потроху руйнується…















Джерело:
http://www.castles.com.ua/shelehivska.html

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.
Підписуйтесь на сторінки проєкту на:

Patreon 
Twitter

Технічні партнери проєкту:
найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні


та



хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

ну як то, так =))

P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!
P R E S S ===>>>
and support us!

P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.

Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.

палац, взгляд с небес, дворец, руїна, руина, Хмельниччина, погляд з небес

Previous post Next post
Up