Спадщина. Тарноруда Тернопільська. Храм св. Станіслава. Експедиція 2016 року.

Mar 11, 2017 19:44

Продовжимо розповідь про другу Тарноруду описом Пустинниковій Ірині з сайту castles.com.ua…
...Невідомо, чи сюди можна легко дістатися громадським транспортом. Сумніваюся - бо глуш. І яка - офіційні сайти стверджують, що населення тернопільської Тарноруди складає всього 24 чоловіка (!!!). Чесно - но гнітючого враження, від Тарноруди не було. Хоча... Що я там знаю про життя цього сільця. Їх же, Тарноруд, дві: по одній на два збручанських береги. А колись Тарноруда була єдина і була містечком родини Одровонжів, відомим ще з 1578 року.

Храм у 2016 році...




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.



Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.

Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html



та раніше... 2010-2015. Фото Віталій Іщук.





2010-2015. Фото Віталій Іщук.


2016







плебанія у 2016



та 2008 (castles.com.ua)...


Про цей храм інформації годі шукати: і в "Землі Тернопільській "("Джура", 2004), і в виданих київським видавництвом "Грані-Т" "Двох берегах Збруча" про нього немає ані букви. І про село теж. А про те, що там є святиня, можна дізнатися завдяки чудовій книзі Ігоря Седельника "Парафії, костели та каплиці. Івано-Франківська, Тернопільска і Чернівецька області" (Львів, 2006).

2016













та 2008 (castles.com.ua)...


2016



та 2008 (castles.com.ua)...


Хоча все могло бути значно менш цікавим, якби нас не примітив юний блондин Андрійко з Козлова, який приїхав в Тарноруду до бабусі. Він взявся позвати дідуся, в якого є ключі від храму, а ще розказав все, що про храм знав. І дідусь теж. А коли візуальну картинку доповнюють звукові образи, дуже часто враження підсилюються. І це круто.
(Нас же ж сюди привіз пономар з Тарноруди Хмельницької, а відкривала храм дуже привітна бабуся).























Хоча довіряти всьому, що говорилося про храм, все-таки не варто. Його називають "дуже старим", хтось навіть спробував його датувати XVI століттям, але ж над входом до храму висить таблиця, з якої зрозуміло, що святиня зведена коштом княгині Ізабели Чарторийської та князя Станіслава Любомирського в 1816 році. З книги відомо, що католицька парафія в Тарноруді на правому березі Збруча виникла в 1643 році завдяки старанням Катерини Сенявської.























Освячено зведений у 1816 році храм було 28 травня 1827 року. Вірян було чимало: понад 1500 станом на 1885 рік... На початку XX століття двома тисячами місцевих вірян опікується з 1903 року отець Михайло Кордецький. Після Другої світової війни храм, як і водиться, закрили совіти. Повернули його вірянам крихітної римо-католицької громади у 1990 році. На 2016 рік було проведено зовнішній ремонт святині та перекрито новою бляхою дах, після чого зникла стара сигнатурка - замість неї якась тумба.



























Ізабела Чарторийська звела ще кілька храмів в селах, сусідніх з Тарнорудою.
Тож те, що всі називають "старістю", в даному разі більше стосується закинутості. Хоча... Хоча храму (він все-таки чинний з 1990 рок, на свята прибуває священник з Підволочиська) дуже пощастило на паламаря. Він ревно оберігає все майно, слідкує за порядком, турбується про святиню. Скажімо, є тут фігура Ісуса (на вигляд мармур, але можу помилятися), якій поки що в храмі не знайшлося місця - так вона дбайливо прикрита килимком і стоїть біля органу.




















Від органу лишився лише скелет - та всі збережені труби покладені поруч, а раптом колись згодяться? І навіть в покійницькій поруч з дзвіницею (бррррррр) все ще зберігаються кілька старих стільців та інший мотлох... Чи, приміром, дзвони, відлиті в 1927 році. В радянську епоху їх закопали, а зараз відкопали, почистили і повісили на місце. Збереглися старі величезні дерев'яні шафи з керамічними ручками, стара хресна дорога, ікони. Про одну навіть було сказано, що то ХІ століття. Хоча то, звичайно, не воно.
















Певну увагу приділяють і фігурі святого Яна Непомука (селяни впевнені, що це фігура Антонія) з 1806 року. Скульптуру почистили, хоча помітно, що колись кам'яна фігура була розмальована. На постаменті ще видніється дата і напис "Пробощ Тарноруди". Також, дідусь розповідав, що від храму йшов невеликий підземний хід. Типово замкова така легенда. :)
Ну ось і все про відомо про цю маленьку Тарноруду та її невелику, но таку цікаву святиню…

ще декілька фото від 2008 (castles.com.ua), 2012 (andytravel) та 2010-2015 (Віталій Іщук)...
2008








2012


2015




Джерела:
http://www.castles.com.ua/tarnoruda.html
http://andy-travel.com.ua/tarnoruda
http://ishchuk.net/Podorozhi/Ukraine/Hmelnytska/Volochyski/Tarnoruda/

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.
Підписуйтесь на сторінки проєкту на:

Patreon 
Twitter

Технічні партнери проєкту:
найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні


та



хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

ну як то, так =))

P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!
P R E S S ===>>>
and support us!

P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.

Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.

костел, Тернопілля, Тернопольщина

Previous post Next post
Up