Гримайлів - селище міського типу у Гусятинському районі Тернопільської області. Розташоване на лівому березі р. Гнилка - притоки Збруча.
З кінця 17 століття Гримайлів належав до Лудзітських гербу Гжимала. У 1590 році Лудзітські звели оборонний замок. Від замку збереглися лише фрагменти склепінь в селищній парку (XVIII століття, 13 га), неподалік від монумента уродженцю Гримайлова Івану Пулюю. Єдина споруда, яке ще пам'ятає місцевий замок - сторожка у парковій огорожі.
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту:
https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
Гримайлів багато разів спустошували напади татарських орд. На початку XVIII століття власником Гримайліва став коронний гетьман А. Синевський. Пізніше Гримайлів належав родам Чарторийських та Любомирських. За величезні борги Констанції з Любомирських Жевуської, Гримайлів був проданий на аукціоні. В 1831 році Гримайлів купив Антим Никорович. Його дочка вийшла заміж за графа Леонарда Пінінського, саме він перебудував замок на сучасний палац та заклав величезний парк в англійському стилі який зберігся до наших днів, звісно не в такому стані.
В XIX столітті, дідич Гримайлова, граф Леонард Пінінський (Leonard Franciszek Pininski (1824-1886) збудував в містечку перший в Східній Галичині паровий млин. Останніми власниками Гримайлова були Воланські. Під час першої світової війни замок було зруйновано та пограбовано. Останні власники відбудували споруду, та вже у 1939 році все замкове майно було розкрадено, а після другої світової війни радянські вояки знесли замок до фундаменту.
В центрі містечка, трохи в стороні від головної дороги, на березі річки Гнилка, стоїть напівзруйнована синагога. Вона збудована в XVII столітті (деякі джерела вказують XVIII - XIX століття) та дожила до сьогодення.
Синагога дуже велика. Її завжди підтримували у належному стані. Згідно з даними перепису 1910 року у Гримайлові проживало 3,9 тисяч людей, 60% з яких були євреями. Колись синагога була частиною фортифікаційних споруд Гримайлова. Доказом цього вказують стіни синагоги, які у товщину сягають 1,3 метра. Напевно, завдяки їм синагога й достояла до наших днів.
В середині приміщення зберігався арон-кодеш - це місце, де зберігались сувої Тори. На деяких вікнах можна побачити ковані решітки з зображенням зірки Давида. На круглих решітках були схожі зображення, але у 2010 році вони, як кажуть у народі, «дістали ноги». На жаль, час нещадний до єврейської святині, зараз синагога знаходиться у плачевному стані. Крім Великої синагоги євреї мали в Гримайлові 9 менших божниць.
З Гримайлова походить знаменитий рабин Давид Кахане, автор "Щоденника львівського гетто". Під час війни його врятував від нацистів митрополит УГКЦ Андрей Шептицький. Так же у Гримайлові народилися польський лікар, майбутній ректор Ягеллонського університету в Кракові, Мацей Юзеф Бродович (1790-1885) та Іван Пулюй - український фізик-електротехнік (його ім'я присвоєно місцевій школі).
360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на значок Toggle Fullscreen англійською мовою, перший в правому верхньому куті
декілька старих фото
Джерела:
andy-travel.com.uawikipedia.orgtravelua.com.uaua.igotoworld.comtemplesua.jimdo.comukraina.turmir.comwikimedia.orgcastles.com.uasztetl.org.plpslava.info Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===>
Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища. Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.
Підписуйтесь на сторінки проєкту на:
Patreon Twitter Технічні партнери проєкту:
найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні
та
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то, так =))
P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!
P R E S S ===>>>
and support us!
P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.
Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.