Подільське село недалеко від Гусятина, відоме тим, що саме поблизу нього в серпні 1848 року в Збручі знайшли знаменитого кам'яного ідола Святовида, який зберігається зараз в Краківському археологічному музеї та чиї гіпсові копії стоять по всіх слов'янських усюдах (наприклад, в Кам'янецькому музеї археології, або Львівському - історії релігії, або біля Олеського замку).
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту:
https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
Село лежить на берегах двох річечок з цікавими назвами - Тайна та Гнила. Таке от поєднання сакрального і профанного.
В історії поселення відоме з 1564 року. За іншими даними, в грамоті польського короля Владислава II Ягайла за 1431 році згаданий шляхтич Жегоці з Личківців, якому надавалося 30 гривень. Археологи знайшли тут сліди поселення трипільської культури. Трипільські поселення - вони ж фактично міста були, мурашники. Але це не єдиний міський період в історії поселення.
У 1522 році тодішній власник Личківців Андрій Сецеха з сусіднього села Городниця виклопотав для вотчини міський статус, у якому Личківці перебували аж до 1781 року. Також колись у Личківцях був оборонний замок.
Замок, як і костел, розташовувалися на горі в центрі села, над річками. Фортеця частково повторила у своєму плані обриси місцевості на півночі та півдні. Зі сходу боки сходилися під гострим кутом в оборонній вежі. Перед нею були штучні рови. Із заходу розташовувалася в'їзна вежа, а мур підсилювався ровом.
У центрі замкового двору на кошти подружжя Кавецьких (Анджей Франциск і Алоїза Катерина з Дружбацьких) збудували храм Непорочного зачаття Діви Марії у стилі дуже, ну ду-у-у-уже пізнього ренесансу, як його розуміли на Поділлі в ті часи. Тими часами більшість джерел називає 1708 рік, а антикварний польський "Словник географічний..." (том V) - 1728. Вважається, що у 1728 рік споруду було реставровано, про що якби свідчить напис латиною над вхідним порталом храму. Швидше за все, це помилка, а над входом висить якраз ерекційна таблиця про час заснування. Путівник "Поділля" Г. Ранковського часами побудови храму називає 1728-1730 роки.
Дуже тішить, коли в окремих джерелах стиль храму подано як "перехідний від Відродження до бароко". Яке бароко, які стилі, це просто куб. Куб. З декору там була хіба сигнатурка, додана у відверто більш пізній час, та таблиця над входом. "Словник географічний" часом освячення храму називає аж 1838 рік. І не хочеться вірити, та дуже може бути: грошей могло не вистачати, могли бути все більш нечасті, але все ж ймовірні набіги східняків, могли бути пожежі - та що завгодно могло розтягнути процес будівництва. Ну, але точно у Личківцях була католицька парафія, хоча й невідомо з якого часу. rkc.in.ua стверджує що храм (ймовірно, дерев'яний) у Личківцях, згадується 1615 року, а вже 1623 року він вважався знищеним, проте у 1641 році зазначений як відновлений. Парафія точно була вже у 1705 році. 1712 року завдяки фундації місцевого власника Андрія Кавецького, яку пізніше було доповнено іншими жертводавцями, у Личківцях постала місія оо.-єзуїтів. Принаймні, у 1718-1725 роках їх храм вже мав титул Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії.
Виходить що, з початку свого існування храм у Личківцях належав ієзуїтам. І чим далі в майбутнє відсувається дата заснування храму, тим менше шансів, що він таки був інкастелізованим (себто при нагоді міг слугувати як оборонний вузол, що характерно для цього краю - згадаємо хоча б значно раніше зведені храми у Дунаїві або Біщу). В храмі було поховано у 1818 році Яна Шептицького - дідича Личківців, генерал-ад'ютанта Війська Польського, учасника походу французької армії Наполеона Бонапарта на Москву.
Фото з книги А.Чоловського
Фотографії з польських архівів початку ХХ століття...
Фотографії з польських архівів другої половини ХХ століття...
На початку XVІІІ століття фортеця втрачає своє оборонне значення і починає руйнуватися. Зараз від замку залишилися нещасні шматочки, з яких місцеві кмітливці хитромудро зробили капличку. Сучасний стан костелу інакше як жахливим не назвеш, у 2008 році впав дах, всередині страшезно пусто і страшезно брудно. На момент нашого відвідування у2016 році ситуація була такою ще гіршою...
1988
2006. Фото від castles.com.ua
2008.
2015.
Джерело:
http://www.castles.com.ua/ly.htmlhttps://www.pslava.info/LychkivciS_KostDivyMariji,229738.htmlhttps://rkc.in.ua/index.php?m=k&p=tpgulynz_ Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===>
Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища. Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.
Підписуйтесь на сторінки проєкту на:
Patreon Twitter Технічні партнери проєкту:
найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні
та
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то, так =))
P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!
P R E S S ===>>>
and support us!
P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.
Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.