Тип споруди: оборонна церква.
Так само відома як Церква Св. Георгія у селі Касперівці.
Перший етап будівництва: за різними даними - 16 століття або 1-ша половина 17 століття
Останній етап будівництва: 2005 - 2006 рік
Історичне сповідування: православ'я
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту:
https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
Церква знаходиться в селі Касперівці, що розташовані на місці злиття річки Серет (притока Дністра) і її правої притоки - річки Тупи. Церква зведена на лівому березі річки Серет, неподалік від того місця, де в Серет впадають води Тупи. Поселення розвивалося в долині двох річок, оточеної високими пагорбами.
1469 рік. Перша письмова згадка села Касперівці, яке тоді перебувало на правому березі річки Серет.
Відносно датування часу зведення храму немає єдиної думки. У 1980-х - 1990-х роках вважалося, що церква була побудована в 16 столітті. Зокрема, 4-томник «Пам'ятники містобудування та архітектури Української РСР» повідомляв, що цей «пам'ятник відноситься до нечисленної в цей час групи споруд оборонної культової архітектури України XVI століття». Однак наприкінці 1980-х - початку 1990-х років архітектор С. Юрченко, який досліджував церкву (і підготував на основі цього дослідження проект її реставрації) прийшов до висновку, що датування храму 16 століттям помилкове (С. Юрченко датував зведення церкви кінцем 1640-х років). У своїх висновках він, в основному, спирався на виявлену у вівтарній частині церкви плиту з чітким датуванням (1650 рік). Однак висновки дослідника про те, що плита з'явилася в храмі одночасно з його зведенням, в очах окремих дослідників здаються недостатньо обґрунтованими.
1619 рік. Король Речі Посполитої Сигізмунд III Ваза (1566 - 1632) надав Якобу Ястребчику Лутомирскому привілей - заснувати на території села Касперівці «за Серетом» (тобто на лівому березі річки) місто, яке мало отримати назву Лутомирськ. Можливо, саме в цей період тут був побудований замок.
1-ша половина 17 століття (?). Невідомо, коли саме був зведений оборонний храм, проте є непрямі свідчення того, що будівництво проходило орієнтовно в період 1619 - 1650 років. Нижній поріг - дата «1619» - це період заснування міста Лутомирська. На території цього міста і була зведена церква. Верхній поріг - дата «1650» - було отримано під час обстежень церкви (1989 рік?), в ході якого у вівтарній частині храму була знайдена кам'яна плита з рельєфним зображенням хреста і написом під ним: «... «… сие помина раба Божия Григория года Божия AXH», де «AXH» - це дата «1650».
Плита автентична - до неї примикає нібито первинне тинькування, а це, можливо, свідчить про те, що плиту в стіну храму вмурували перед тим, як стіни церкви обтинькували. Згаданий в написі «Григорій», ймовірно, мав якесь пряме відношення до будівництва церкви, можливо, був її фундатором, тому і був ушанований епітафії на плиті, умурованій в найсвятішу частину храму. Якщо інформація плити чітко відображає датування фінальної стадії зведення церкви, то можна припустити, що будівництво церкви велося протягом 1640-х років.
Таким чином, можливо, в 1-ій половині 17 століття була зведена кам'яна тричастинна церква оборонного типу, орієнтована по осі на північний захід - південний схід. Храм складався з квадратної в плані нави, до якої із західного боку примикала напівкругла апсида, а на схід - притвор (бабинець), що служив одночасно нижнім ярусом 3-ярусної (?) оборонної вежі-дзвіниці. Нижній ярус вежі не мав вікон, в інтер'єрі був об'єднаний з нефом арковим отвором. У середній частині дзвіниці (2-й ярус вежі) були влаштовані хори, відокремлені від нефа ще однією напівкруглою аркою. Храм вінчала гонтова покрівля.
Цікавою особливістю храму є орієнтація його вівтарної частини в західному напрямку, що було нетиповим явищем для того часу. Можливо, містобудівна ситуація (річка із заходу, місто і головна дорога - зі сходу) сприяла тому, щоб головний фасад церкви розмістили зі східного боку.
Результати обстеження пам'ятника кінця 1980-х - початку 1990-х років дозволяють зробити висновок, що церкву будували не дуже вмілі (можливо, місцеві) майстри. Зокрема було встановлено, що храм зводився практично без фундаментів - основа стін занурювалася в ґрунт лише на 25 см. Така технологія будівництва надалі призвела до деформації об'єму пам'ятника.
Під час обстеження храму, в місці з'єднання нефа з апсидою, з південного боку, були виявлені сліди пілястрів, які підіймаються на висоту 1 метра щодо рівня підлоги. Первісний (?) тиньк покривав як самі пілястри, так і простір над ними. Це дозволяє зробити висновок, що спочатку зодчі планували влаштувати між нефом і вівтарем арку, яка повинна була спиратися на пілястри. Однак з невідомих причин від будівництва арки вирішили відмовитися, а пілястри не отримали закономірного продовження і були приховані під шаром тиньку.
Згадані дослідження також виявили цікаву деталь - напівкруглі елементи перемичок вікон нефа був скріплені тібелямі (дерев'яними кілочками).
?. Церква руйнувалася, можливо не один раз. Про це свідчить як загальний занепад міста Лутомирська в 1-ій половині 17 століття, так і той факт, що до наших днів не збереглися первісні перекриття храму, які, мабуть, загинули під час одного з ворожих нападів.
?. Початкові втрачені кам'яні склепіння над вівтарем і навою замінили простішими дерев'яними перекриттями, які спиралися на дерев'яні балки. Сліди примикання цих перекриттів були виявлені на стіні дзвіниці в наші дні.
1641 рік. Лутомирськ так і не зміг розвинутися в самостійне поселення. Місто, яке часто спустошували татарами, не розвивалося і поступово занепадало. У 1641-му році воно стає частиною містечка Касперівці.
18 століття (?). Обстеження храму нашого часу виявили на скосах вікон розписи у вигляді фігур святих, а нижче - архітектурні мотиви у вигляді колон, увінчаних ангелами. Можливо, ці розписи, датовані 18-м століттям, були продовженням втраченого іконостаса.
Кінець 18 століття. Касперівці втрачають статус міста. Останній раз в статусі міста Касперівці згадували в 1786 році.
?. Оскільки біля храму не було ґрунтовних фундаментів, поступово його апсида почала деформуватися, її північна стіна тріснула і відхилилася в зовнішню сторону (в 1989 році стіна була відхилена назовні щодо вертикальної осі на 21 см). Щоб запобігти подальшому руйнуванню апсиди до неї були прибудовані три потужних контрфорси.
?. На гребені даху зведена декоративна главка (сигнатурка).
?. Із зовнішнього боку дзвіниці були побудовані двомаршеві дерев'яні сходи, що вели на другий ярус вежі, на хори. Два камені-консолі, на які спиралися ці сходи, були виявлені під час обстеження церкви нашого часу.
1915
192х
193х
1986
199х
19 століття. У південної стіни апсиди була зведена кам'яна, квадратна в плані, одноярусна прибудова - ризниця. Це було службове приміщення, призначене для зберігання одягу священників і церковного начиння. Ризницю перекривала дерев'яна стеля, що спиралася на 4 дерев'яних бруси (перекриття збереглися). Спочатку у ризниці був 3-скатний дах (сліди його примикання до нефа виявлені в ході обстеження храму в кінці 1980-х - початку 1990-х років), однак пізніше його замінили простішим 1-скатним дахом.
Ймовірно, в цей же період початкові перекриття нефа та апсиди (коли та за яких умов були втрачені автентичні перекриття - невідомо) були перекриті дерев'яними склепіннями.
А.Шамраєва, С.Юрченко. Церква св. Георгія в с. Касперівці Тернопільської області // З історії української реставрації. - К.: Українознавство, 1996. - С. 252-254.
Початок 20 століття. Церква знаходиться в хорошому стані: стіни побілені, храм увінчує гонтова покрівля.
?. У роки радянської влади храм не діяв, прийшов в занепад.
1989 рік. Проводилися дослідження та обміри церкви.
Початок 1990-х років. На основі матеріалів, отриманих під час дослідження церкви, був розроблений проект її реставрації. Проект був виконаний на замовлення Тернопільського обласного управління містобудування та архітектури. В цьому ж році храм повернули громаді вірян.
1988
?. Була проведена реставрація церкви. Будівельні роботи були виконані кооперативом «Зоря».
?. Церкву відреставрували за проектом архітектора С. Юрченко, стіни були побілені, покрівлю храму виконали з гонту. Таким чином, реставрація намагалася зберегти та підкреслити автентичні риси стародавньої споруди. При цьому, завдяки побілці стін і новому ґонту храм значною мірою втратив вид архаїчної споруди.
1988
1995 год. Реставрація церкви була відзначена Державною премією України в галузі архітектури.
Початок 2000-х років. До цього моменту громада незаконно прилаштувала до дзвіниці новий притвор, якого у церкви раніше не було, і який не був передбачений проектом реставрації. Проте, церкву все ще можна було вважати відреставрованою.
проект архитектора С. Юрченко
2005 чи 2006 рік (?). Храм був спотворений перебудовою. Зокрема, гонтову покрівлю храму замінили жерстяною, а стіни церкви покрили світло-бежевим тиньком. Архаїчний образ споруди був сильно спотворений.
Наші дні. Церква відносно добре збереглася, частково спотворена недавньою «реставрацією». Храм дійшов до наших днів у перебудованому вигляді. Вежа-дзвіниця збереглася не на всю висоту, втрачені автентичні перекриття нефа та апсиди. У західній частині нефа та у вівтарній частині храму збереглися розписи, виконані в стилі бароко (орієнтовне датування - 18 століття). Незалежно від різних датувань храму, дослідники вважають церкву цікавим і рідкісним прикладом культово-оборонної архітектури.
2000-ні
2005
Погляд на останок
Джерела:
zamki-kreposti.com.ua castles.com.ua pslava.info Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===>
Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.
Підписуйтесь на сторінки проєкту на:
Patreon Twitter Telegram Instagram Технічні партнери проєкту:
найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
та
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!
P R E S S ===>>>
and support us!