Спадщина. Іване-Пусте. Іоанобогословська церква з дзвіницею. Експедиція 2016 року.

Feb 09, 2017 14:51

Дерев'яна церква Івана Богослова, серед місцевих відома під кодовою назвою "стара". Путівники кажуть, що вона у центрі села, що неправда. Треба з Центральної з'їхати на Тараса Шевченка та звернути на право на Ярову.




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.



Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.

Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html












Отже, Івано-Богословська церква, вже, здається, не чинна. Зведено храм у 1763 році, деякий час віряни обходилися без дзвіниці. Потім вирішили, що це неподобство - і у 1775 році дзвіниця постала поруч з церквою (За деякими даними, у 1775 році храм був перевезений сюди із сусіднього села Гермаківка). Двісті років стояла дзвіниця, а у 1970-х згоріла, зараз замість неї якась приплюснута споруда. У 1958 році більшу частину храму оббили бляхою і лише його нижня частина досі дає можливість оглянути відкритий зруб, та й то - не повсюди.









Чому все сталося як сталося, найкраще написав Андрій Мельничук:
"Рік 1958 в Іване-Пустому запам’ятався повною неможливістю купити нову ванєнку, навіть балію. То був страшний дефіцит. Всі вироби з бляхи - в тому числі поливалки для домашнього господарства пішли на «реставрацію церкви». Навіть якщо листи оцинкованої бляхи й продавалися - не їм. Церква протікала, влада оголосила її аварійною. Довколишні храми вже були позакривані. Люди вийшли із ситуації за допомогою мінімальної шурупалки.
Майстрів по ґонту під руками не було, були ванєнки. Так церква стала такою, якою вона є".










Добре роздивитись майстерність теслярів минулого у вас не вийде: мода вкривати дерев'яні храми саркофагом з бляхи не минула Іване-Пусте, щоб їй, тій моді, було пусто. Кажуть, дерево під таким панциром ще швидше гниє і помирає, аніж під дощами-снігами м'яких подільських зим. Але кого то цікавить, якщо на сонці храм блищить як меч архангела Михайла? Ото ж і воно. Дерев'яним залишився лише низ храму - і саме там все ще висить дошка зі статусом пам'ятки архітектури. У 1980 році у інтер'єрі було здійснено настінний розпис. До наших днів зберігся вхід у південній стіні бабинця, що характерно для сакрального будівництва на Західному Поділлі. Історія не зберегла відомості, коли до бабинця із західної сторони добудували великий присінок, біля стіни якого видніється старий кам'яний хрест.












Іоанобогословская церква, 1775 року. Наприкінці XIX століття зроблені прибудови до апсиди та бабинця, нові опасання та покриття верхів.
Спорудження дерев'яне, тризрубна, з трьома однозаломними верхами. Всі зруби квадратні в плані, рівновисокі, перекриті зімкнутими рубаними склепіннями на восьмерик. Стіни четвериків переходять в восьмерик допомогою плоских вітрил. Заломна конструкція верхів, виявлена ​​зовні виносом дахів, в поєднанні з опасанням створює багатоярусну динамічну композицію споруди, вертикальною віссю якого є неф, що відрізняється великими розмірами та більш високим верхом. В інтер'єрі висотно розкрито простір кожного обсягу. Конструкції перекриттів укріплені сволоками.











Церква св. Івана Богослова у Іване-Пустому на Борщівщині є діючою (за твердженням drymba.com), належить до яскравих зразків подільської школи народного дерев'яного зодчества і належить до пам'яток архітектури національного значення. Храм потребує професійної реставрації для приведення його до автентичного вигляду. Він використовується громадою УГКЦ, однак зараз головним є новий храм.



а такою вона була у 1915 році


1986. Пам'ятники містобудування та архітектури




1988. Фото Д.В.Малакова.


1989. Фото М.І.Жарких.


2003. Фото з путівника "Земля Тернопільська"


Нажаль, потрапити всередину мені так і не вдалося = (я приїхав надто пізно в село, священник був у від'їзді. Матушка дзвонити йому категорично відмовилася посилаючись незрозуміло на що. Я був готовий дочекатися ранку, щоб таки відзняти інтер'єр церкви, але після слів дружини пастиря про те що швидше за все і вранці його не зможу спіймати я поїхав далі ...
А інтер'єру її в інтернеті я так і не знайшов, як це не сумно. Якщо в кого є - скидайте в коментарі =)

Джерела:

castles.com.ua

pslava.info

delcampe.net

https://drymba.com/uk/1032582-tserkva-ivana-bohoslova-selo-ivane-puste

http://www.derev.org.ua/tern/ivane-puste.htm

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.

Підписуйтесь на сторінки проєкту на:

Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram

Технічні партнери проєкту:

найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні



та




хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

ну як то так =))

деревянная церковь, Тернопілля, деревяна церква, деревянная архитектура, Тернопольщина, дерев'яна архітектура

Previous post Next post
Up