І адже є ще люди, які, шукають невідомі місця на карті. Ті самі білі плями, яких ніхто не знає або не пам'ятає.
Один з них
Роман Маленков )) розповідав на своїх екскурсіях, як на старих картах Генштабу виявив хрестик в селі Безпечна.
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту:
https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
У реєстрі пам'ятників і в сучасних путівниках (на 2007 рік) ні слова про релігійні споруди в цьому селі не було!
Приїхали в село, запитуємо місцевих: де тут католицька церква у вас - і карту тицяємо. Кажуть - так зроду у нас церкві не стояло! Може і не хрестик це, а так - павучка хтось прихлопнув.
Питали-питали, коли раптом, синя п'яничка по забору повзе і голосом людським мовить: мож це Вам ... капличку треба?
Капличка у нас є, - закивали місцеві, тільки там, на польському кладовищі. Дорога заплутана, через ще одне кладовище. Загалом, знайшли нарешті.
"У селі слід повернути праворуч, на бруківку, котра підіймається стрімко вгору, до ферм. На пагорбі знову поверніть праворуч (на вулицю) і, пройшовши одне кладовище, прямуйте до кінця вулиці, де розташовано інше. І тільки тут, над глибокою мальовничою долиною Роставиці, дізнаєтеся, що позначено хрестиком на вашій "кілометрівці". А це, ще один нікому невідомий "не пам'ятник" архітектури - церква-капличка Святого Ізидора. "
У Білій Церкві, каже Роман, католицький священник на його прохання до Ватикану запит відправляв. І отримав відповідь, що у Ватикані храм значиться, і документи про закінчення його будівництва є. Місцеві римо-католики побудували його ще в 1870-х роках!
Уявляєте - акуратний цвинтар, відразу видно - за ним ретельно доглядають, навіть за чужими могилами.
Храм Святого Ізидора нетинькований, небілений, видно як стіни з цілого каменю складені, готичні вікна, все ціле, парафія невелика, але богослужіння щотижня проводяться.
Римо-католицький храм в Безпечної звели майже одночасно з храмом в Руді. Та й архітектори, ймовірно, були ті ж, адже відразу видно подібність споруд. Але в Безпечної трохи менше і краще зберігся. Тут дотепер функціонує прихід.
Відстань між церквами-капличками в Рудий і Безпечної сім кілометрів. Звідки вони в цій місцевості? Річ у тому, що в XIX столітті тут проживало багато католиків. Наприклад, в 1864 році в селі Дулицьке, частиною якого тоді була Безпечна, серед 1800 жителів 453 були римо-католицького віросповідання ".
P.S. Але все-таки цікаво: це не той Святий Ісидор, якого нинішні католики вшановують як покровителя Інтернету, м-м? Дядько був першим енциклопедистом, саме він вперше застосував у своїй праці систему перехресних посилань, що віддалено нагадує гіперпосилання. От така справа...
Вікіпедія нам дає інші відомості про храм ...
Донедавна вважалося, що храм було збудовано ще у 1870-х роках, однак новітні дослідження спростовують це - храм постав набагато пізніше. 1912 року мешканка Безпечної, Станіслава Ястржембська висловила бажання спорудити на цвинтарі католицьку каплицю. Фундатор мав внести кошти на будівництво, тож Станслава Ястржемська 28 березня 1912 року внесла заклад у розмірі 2300 рублів. 4 серпня 1912 року католицький Луцько-Житомирський єпископ звернувся до київського губернатора щодо дозволу на спорудження каплиці та затвердження її проекту. Вже 25 серпня губернський інженер Володимир Безсмертний направив готовий проект та кошторисні розрахунки (4500 рублів) молодшому архітектору Василю Коробцову. 16 жовтня 1912 року було затверджено проект каплиці та кошторисну вартість 4545 рублів. Невдовзі розпочалося будівництво каплиці.
13 січня 1914 року каплицю було оглянуто повітовим справником та уповноваженими мешканцями Безпечної. Було повністю зведено стіни, влаштовано дах, однак на той момент ще не було дверей, паперті, не були засклені вікна, не завершене було тинькування стін зовні. Нарешті, 29 серпня 1915 року Станіслава Ястржембська повідомляла київському губернатору про повне завершення будівництва каплиці. Після остаточного встановлення радянської влади каплицю було закрито (точний рік невідомий). Після війни православна громада зверталась із проханням надати для проведення богослужінь зокрема і споруду не чинного храму. Проте храм було розміщено у колишній церковнопарафіяльній школі.
Духовне життя церкви-каплички Св. Ізидора було відновлено лише наприкінці 1980-х-на початку 1990-х років. Відтоді це чинний католицький храм.
Джерела:
http://stihiynaya-haha.livejournal.com/174856.htmlРоман Маленковhttp://ukrainaincognita.com/ru/khramy/bespechnayahttp://mnogomest.info/attractions/item/kostel-svyatogo-isidora/#https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_Св._Ізидора_(Безпечна)
Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===>
Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища. Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.
Підписуйтесь на сторінки проєкту на:
Patreon Twitter Технічні партнери проєкту:
найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні
та
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то, так =))
P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!
P R E S S ===>>>
and support us!
P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.
Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.