Отож, настала зимова пора, наближаються зимове сонцестояння, Різдво і Новий Рік... Класична картина - різдвяний вечір, довкола все сніжно-біле, людські оселі випромінюють тепло і затишок, на вулиці видно колядників, а над тим усім - зоряне небо і Місяць.
(завдання читачеві до отих картинок: за умови, що на них зображено українські різдвяні вечори, треба збагнути, де художник правильно зобразив Місяць, а де помилився? (підказка: з огляду на розташування Сонця :) ) )
Отож, власне, зимовими вечорами і ночами в ясну погоду на небі добре видно дуже красиве сузір'я Оріона
Але про то красиве сузір"я поговоримо іншим разом. Зараз воно слугує нам лиш як орієнтир - на небі серед інших сузір його легше зауважити. Цікавить же нас те, що знаходиться зліва й нижче, або, іншими словами, на південний схід від Оріона - сузір"я Великого Пса. Будь-яке сузір'я можна відшукати з допомогою
от такої карти зоряного неба. Отож, з неї ми бачимо приблизно таке:
(джерело)
Отож, два цікавих факти стосовно Великого Пса.
Перший факт - це те, що, як бачимо, в тому сузір'ї знаходиться
Сіріус - найяскравіша зірка зоряного неба.
Прикметник "найяскравіша" треба розуміти не в абсолютному розумінні яскравості зорі, а як результат комбінації двох факторів - абсолютної світимості самої зорі і віддалі, на якій та зоря знаходиться від нас. Так само, як і ліхтарик може для нас виглядати яскравішим від потужного прожектора, який розташований десь далеко. Сіріус же віддалений від нас на віддаль, яку світло пролітає приблизно за 8.5 років, її так і називають "8.5 світлових років" (від Місяця до Землі світло летить 1 секунду, від Сонця - приблизно 8 хвилин). Нині відомо, що Сіріус - це подвійна система, тобто існує тісна фізична система з двох зір - Сіріус А та Сіріус В, середні віддалі між ними приблизно такі ж, як від Сонця до планети Уран, 20 астрономічних одиниць. Це зорі, маси яких не надто відмінні від сонячних.
Другий факт - це те, що в сузірї Великого Пса знаходиться зоря, котра є найбільшою за розмірами серед всіх відомих сьогодні зір. То зоря
VY Великого Пса (
лат. VY Canis Majoris, VY CMa). Якщо б ту зорю помістити на місце нашого Сонця-Ярила, то поверхня тої зорі досягла б орбіти Сатурна. Радіус цієї зорі перевищує радіус Сонця приблизно в 2000 разів.
Віддаль від неї до Сонця приблизно 5000 світлових років. Тому то, у відповідності з розмірами, Сонце належить до класу жовтих карликів, а от зоря
VY Великого Пса - гіпергігант. Але маса того гіпергіганта перевищує сонячну лише в 15-20 разів, тому легко прикинути, яка ж у нього середня густина... :)
Фільм про відносні розміри планет і зір можна подивитися
тут.
Отож, підсумок.
Сузір"я Великого Пса цікаве тим, що в ньому водночас знаходяться дві примітні зорі - і найяскравіша зоря небесної сфери Сіріус, і "реально" найбільша, найяскравіша (відповідно до радіусу, об'єму, площі світної поверхні і світності) зоря з нині відомих -
VY Великого Пса . Такий от збіг обставин. Але все так не буде - зорі бо, як і люди, також "народжуються, живуть і помирають"... Або ж люди віднайдуть ще більшу зорю, але в якомусь іншому сузір'ї.
Тому - цінуймо момент! :)