Про національне і соціальне...

Nov 06, 2012 15:20


Ото піднялась хвиля розмов про те, як інтерпретувати - трактувати відносний успіх "Свободи"(прикладом є попередній допис - перепост і суперечки в коментарях до оригінального допису)...  Я б також не забував і про аналогічний успіх партії Кличка "УДАР"...

Так от, мене зацікавило питання про те, в якому співвідношенні в свідомості людей перебувають ( Read more... )

настроЄве, про_філософське, політичне

Leave a comment

Comments 24

xtrabass November 6 2012, 13:26:34 UTC
Оце цікаве питання. В національній державі ці поняття невід'ємні одне від одного. В нас майже теж, ну скільки тіх приїзжих - мізер. Що правда є ще татарі, але вони собі компактненько в своїй автономії. Але ж соціальні програми можуть бути спрямовані на користь мігрантів, тоді вони вже суперечать національному. Так що розглядати кожен конкретний випадок потрібно. У нас же тепер не український народ, а народ України, маєш паспорт - підпадаєш під дію соціальних програм і нікого не хвилює, що ти монголоїд чи негр.

Reply

lvivil November 6 2012, 13:33:10 UTC
дякую за увагу до допису та коментар.

Reply

xtrabass November 6 2012, 13:46:30 UTC
Нема за що.

Reply


pav1o November 6 2012, 13:40:06 UTC
>>> Чи існують в світі приклади ситуацій, коли національні та соціальні проблеми виявлялися по різні, протилежні сторони суспільного інтересу?
Звісно, такими були закордонні комуністичні партії, які в деяких випадках виступали всупереч національних інтересів, а в деяких - ні.

Reply

lvivil November 6 2012, 13:46:49 UTC
дякую)
я маю на увазі ситуацію, коли реальні національні інтереси вього суспільства вступали в суперечність з його ж соціальними, наприклад, економічними, інтересами.
Приклад з комуністами є добрим, але трохи не з тої опери, бо комуністи - то окрема партія зі своєю ідеологією. Краще вже говорити про Південну Корею - достатньо мононаціональна країна з комуністичною ідеологією.
Тобто, мене цікавлять приклади, коли національна проблема і проблема соціальної справедливості не затіняють одна одну...

Reply

pav1o November 6 2012, 13:58:11 UTC
Якщо певна нація має неповну соціальну структуру (слов"янські народи ХІХ століття, сучасні цигани, певноюмірою сучасні українці і т.д. ), соціальні проблеми будуть пов"язані з національними і навпаки. Приміром, Ви можете однозначно відповісти, кого різали під час хмельниччини та коліївщині: панів та орендарів, католиків та іудеїв чи ляхів та жидів ?

Reply

lvivil November 6 2012, 16:31:29 UTC
... так, соціальні проблеми націй можуть бути тісно пов"язані, переплетені із соціальними і навпаки. Питання про те, яким чином показати, що національний і суспільно-економічний виміри - то різні виміри соціуму. Наприклад, США є багатонаціональною країною, їх суспільно-економічний уклад прямо не пов"язаний із специфікою національного менталітету якоїсь тільки одної нації. З іншої сторони, Японія - країна мононаціональна, а особливості соціально-економічної моделі японського суспільства сильно пов"язана із специфікою національного менталітету. Щось подібне можна стверджувати стосовно Китаю (якщо вважати його умовно мононаціональним по відношенню до Європи)... Відповідаючи на Ваше запитання, можна сказати, що жертвами повстання стали пани та орендарі, які в силу історичних причин водночас були переважно католицького чи іудейського віросповідання та переважно польської чи єврейської національності...

Reply


mamay_m November 6 2012, 14:01:46 UTC
націонаьний це народ - незаможні люди, національність їм встановлює начальство, яке за них все рішає і робить їм порядок і платить їм зарплатню

Reply

lvivil November 6 2012, 16:18:13 UTC
дякую за відповідь.

Reply


dniprovska November 6 2012, 17:02:17 UTC
Звичайно соціальні і національні (себто гуманітарні) поняття пов'язані. От такий приклад: естонці кажуть: будемо їсти картопляні очистки, але будемо незалежними. А от українці за шмат сала не раз міняли свій суверенітет, а потім все одно їли картопляні очистки, а то і зовсім нічого не їли, як у 33-му. (Або їли одне одного - і досі їдять :)

Національна гордість дає сили протистояти зовнішнім викликам і економічним труднощам і не міняти шило (суверенітет, мову, культурну автономність) на мило (короткострокові економічні вигоди) і врешті-решт окупається. А пристосуванство дорого обходилося нації.

Reply

lvivil November 6 2012, 17:41:30 UTC
Дякую за коментар!
Погоджуюсь із написаним.
Однак. Я ніяк не можу донести основного, що б хотів. А хотів би я, аби дописувачі показали яскраві приклади того, що національне і соціальне - то не однге і те ж. Натомість всі починають з того, що й так всім відомо - з фрази "національні і соціальні проблеми пов"язані". І я ніяк не можу повернути думку читачів у потрібне мені русло - як показати, що ці два виміри - різні (хоча й пов"язані).
Ну і стосовно національної гідності. Знаєте, порівнювати Україну з Естонією все таки некоректно, в основному через різні масштаби країн. І говорити, що всі українці продажні і не боролись за свою незалежність ніколи - теж неправда. Напевне, не треба принижувати інші народи якимось порівняннями, але можна сказати, що на жаль, сумарна потуга ворогів, з якими довелося стикнутися українцям впродовж всієї їх історії, як народу, виявилась надто великою. Тому - як вийшло, так вийшло. на все - воля Божа, як то кажуть. )

Reply


kotichok November 6 2012, 20:33:08 UTC
особисто я вважаю, що наше соціальне безпосередньо залежить від національного)
але пояснювати мої міркування довго, а стукати пальцями по клаві боляче)))))))

Reply

lvivil November 7 2012, 07:36:51 UTC
дякую за увагу до допису.)

Reply


Leave a comment

Up