Оригинал взят у
krotyha в
Чи мають право батьки відмовитись від вакцинації дитини?Витяги з законів та порядок дій при влаштуванні в садок «нещепленої » дитини.
По-перше, щеплення, як й інші процедури (такі, як проба Манту, флюорограма, аналізи крові й т.і.), є видом медичної допомоги, від якої можна відмовитися.
Цивільний кодекс України:
• Ст.284. 3. Надання медичної допомоги фізичній особі, яка досягла чотирнадцяти років, провадиться за її згодою.
4. Повнолітня дієздатна фізична особа ... має право відмовитися від лікування.
Конвенція про захист прав і гідності людини щодо застосування біології та медицини (Конвенція про права людини та біомедицину):
• Ст.5 Будь-яке втручання у сферу здоров'я може здійснюватися тільки після добровільної та свідомої згоди на нього відповідної особи. Відповідна особа у будь-який час може безперешкодно відкликати свою згоду.
• Ст.6 2. Якщо відповідно до законодавства неповнолітня особа є недієздатною давати свою згоду на втручання, таке втручання може здійснюватися тільки із дозволу її представника.
По-друге, щеплення є методом профілактики, і притім досить ризикованим.
Закон України „Основи законодавства України про охорону здоров'я":
• Ст.42 Ризиковані методи ... профілактики ... визнаються допустимими, якщо вони ... застосовуються за згодою інформованого про їх можливі шкідливі наслідки пацієнта
• Ст.43 Згода інформованого пацієнта необхідна для застосування методів ... профілактики ... Щодо пацієнта, який не досяг віку 15 років, медичне втручання здійснюється за згодою їх законних представників.
По-третє, можливість відмови від щеплень безпосередньо обговорена законом.
Закон України „Про захист населення від інфекційних хвороб":
• Ст.12 Повнолітнім дієздатним громадянам профілактичні щеплення проводяться за їх згодою... Особам, які не досягли п'ятнадцятирічного віку..., щеплення проводяться за згодою їх батьків. Особам віком від п'ятнадцяти до вісімнадцяти років профілактичні щеплення проводяться за їх згодою та за згодою батьків...
• Відомості про ... відмову від обов'язкових профілактичних щеплень підлягають статистичному обліку.
• Якщо особа та (або) її законні представники відмовляються від обов'язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження.
Відмова у прийнятті дитини до дитячого садка чи до школи без щеплень не законна. Хоча один із законів України й забороняє нещепленим дітям відвідувати дитячі установи.
Закон України „Про захист населення від інфекційних хвороб":
• Ст.15 Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється…
Однак низка інших законів (і в першу чергу Конституція, яка має найвищу юридичну силу - ст.8) установлює безумовне право на освіту для кожної дитини.
Конституція України:
• Ст.53 Кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою.
Рішення Конституційного Суду України вiд 04.03.2004 № 5-рп/2004:
• доступність освіти як конституційна гарантія реалізації права на освіту ... означає, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту, і держава має створити можливості для реалізації цього права;
Закон України „Про охорону дитинства":
• Ст.19 Кожна дитина має право на освіту.
Закон України „Про загальну середню освіту":
• Ст.2 ...забезпечення права громадян на доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти;
• Ст.6 ...громадянам України незалежно від ...переконань... або інших ознак забезпечується доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти ...
Закон України „Про дошкільну освіту":
• Ст.2 ... забезпечення права дитини на доступність і безоплатність здобуття дошкільної освіти;
• Ст.6 ... доступність для кожного громадянина освітніх послуг, що надаються системою дошкільної освіти...
Закон України „Про освіту":
• Ст.3 Громадяни України мають право на безкоштовну освіту в усіх державних навчальних закладах незалежно від ... світоглядних переконань...стану здоров'я та інших обставин.
• Ст.6 Основними принципами освіти в Україні є: доступність для кожного громадянина усіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою;
Перший Протокол до Конвенції про захист прав і основних свобод людини:
• Ст.2 Нікому не може бути відмовлено в праві на освіту.
Конвенція про права дитини:
• Ст.28 1. Держави-учасниці визнають право дитини на освіту, і з метою поступового досягнення здійснення цього права на підставі рівних можливостей вони, зокрема: ...а) вводять безплатну й обов'язкову початкову освіту.
Загальна декларація прав людини:
• Ст.26 1. Кожна людина має право на освіту. Початкова освіта повинна бути обов'язковою.
Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права:
• Ст.13 1. Держави, які беруть участь у цьому Пакті, визнають право кожної людини на освіту.
2.а) початкова освіта повинна бути обов'язкова;
b) середня освіта повинна бути відкрита і зроблена доступною для всіх шляхом вжиття всіх необхідних заходів.
Конвенція про боротьбу з дискримінацією в галузі освіти:
• Ст.1 1. ... вираження "дискримінація" охоплює всяке розходження, виключення, обмеження або перевагу за ознакою ... переконань ... яке має на меті або наслідком знищення або порушення рівності відношення в галузі освіти, і зокрема:
а. Закриття для будь-якої особи або групи осіб доступу до освіти будь якого ступеню або типу.
Крім того, низка законів захищає громадян України від дискримінації, пов'язаної з переконаннями або станом здоров'я:
Конституція України:
• Ст.24 Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками ...переконань... або іншими ознаками.
Закон України „Основи законодавства України про охорону здоров'я":
• Ст.6 Кожний громадянин України має право на охорону здоров'я, що передбачає: ... и) правовий захист від будь-яких незаконних форм дискримінації, пов'язаних із станом здоров'я;
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод:
• Ст.14(1) Здійснення прав і свобод гарантується без будь-якої дискримінації за ознакою ...переконань... або інших обставин.
Протокол N 12 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод:
• Ст.1 1. Здійснення будь-якого передбаченого законом права забезпечується без дискримінації за будь-якою ознакою, наприклад за ознакою ...переконань... або за іншою ознакою.
• 2. Ніхто не може бути дискримінований будь-яким органом державної влади за будь-якою ознакою, наприклад за тими, які зазначено в пункті 1.
Конвенція про права дитини:
• Ст.2 1. Держави учасники... забезпечують усі... права... без якої-небудь дискримінації, незалежно від стану здоров'я... дитини.
• 2. Держави-учасниці вживають всіх необхідних заходів для забезпечення захисту дитини від усіх форм дискримінації ... на підставі ... висловлюваних поглядів чи переконань дитини, батьків дитини, законних опікунів чи інших членів сім'ї.
Конвенція про захист прав і гідності людини щодо застосування біології та медицини (Конвенція про права людини та біомедицину):
• Ст.1 Сторони цієї Конвенції захищають гідність і тотожність всіх людей та гарантують кожній особі - без дискримінації - повагу до її недоторканості та інших прав і основних свобод щодо застосування біології та медицини.
Загальна декларація прав людини:
• Ст.19 Кожна людина має право на свободу переконань і на вільне їх виявлення; це право включає свободу безперешкодно дотримуватися своїх переконань
Європейська соціальна хартія
• Ч.1 11. Кожна людина має право користуватися будь-якими заходами, що дозволяють їй досягти найкращого стану здоров'я.
Послідовність дій щодо влаштування вашої дитини до дитячого садка:
1. Знайдіть садок, який вас влаштовує, та спитайте завідувачку, чи прийме вона нещеплену дитину за наявності у неї медичної довідки про можливість відвідувати садок?
2. Під час бесіди з завідувачкою садка, дізнайтеся, який вигляд звичайно має довідка-дозвіл, яку надають інші діти з цього садка. Бажано побачити довідки саме з вашої поліклініки та як саме сформульовано дозвіл в інших дітей. Якщо це можливо, відскануйте або сфотографуйте стандартні довідки.
3. Домовившись із завідувачкою, потрібно отримати у МіськВНО скерування до цього садка. Майте на увазі при цьому, що відповідь "немає місць" не є приводом для відмови у влаштуванні до садка і може бути підставою для судового позову про порушення права на освіту.
4. Отримавши скерування, потрібно у поліклініці пройти встановлений медогляд для садка, який підтверджує, що дитина здорова.
5. Попросіть у свого педіатра (або у його начальника) завізувати довідку-дозвіл до дитячого садка (наприклад, написати у виписці чи на окремому аркуші "Дозволяється відвідувати дитячий колектив"), аргументуючи це конституційним правом на освіту та фактичним здоров'ям дитини. Якщо педіатр при цьому буде наполягати на тому, що нещеплена дитина не може відвідувати колектив за станом здоров'я, то можливо поставити питання про надання вам лікарняного листа для догляду за дитиною. Якщо побачите, що розмова не вдається, слід переходити на письмове спілкування.
6. Якщо у підсумку ви отримаєте дозвіл - можна подавати документи до дитячого садка. Якщо ж це не вдасться, можливо спробувати отримати дозвіл у якій-небудь приватній медичній фірмі, пройшовши там відповідний медогляд.
7. Якщо усі ці варіанти виявляться безрезультатними - можна писати листи до прокуратури, облдержадміністрації, Президента України, у яких стисло змалювати ситуацію та акцентувати увагу на вимозі захисту конституційного права дитини на освіту.
8. Найбільш ефективним шляхом у такому випадку є захист права на освіту через суд. Щоб подати позов до суду - потрібно отримати з садка письмову відмову приймати вашу дитину.
http://dity.te.ua/sadok-shkola-i-scheplennya Дата публікації: 03.07.2012