27 жовтня. Цей день в історії

Oct 27, 2008 12:20

День народження мислителя Еразма Роттердамського (орієнт.), мореплавця Кука, президента Рузвельта, акторів Беніньї, Караченцова, Жарова і Смольянинова, скрипаля Паганіні, скрипальки Мей, селекціонера Мічуріна, легкоатлетки Мутоли, яхтсменки Таран, футболістів Загоракіса й Девича, співачки Русланової, гімнастки Гороховської, музикантів Даунінга, Ле Бона й Бутмана, революціонера Воровського, філософа Фукуями, історика Лисяка-Рудницького, політика Портнова, тренера Заяєва, режисера Сєрого, винахідника Зінгера, політика Крістофера, нейлону, водних лиж і джазу.
День незалежності в Туркменістані та на Сент-Вісенті і Гренадінах.
У Греції - День прапора.
Річниця другої Переяславської ради.



Події
1492 - Христофор Колумб відкрив Кубу

1659 - у Переяславі в полі за містом відкрилася рада, тут же для «охорони» стояли московські війська Трубецького, Шереметєва, Долгорукого тощо.
Гетьман України Юрій Хмельницький, не витримавши тиску, погодився з вимогами царських воєначальників-дипломатів, підписавши нову Переяславську угоду, ще принизливішу для України порівняно з підписаною Богданом Хмельницьким у 1654-му

1662 - англійський король Карл II продав Дюнкерк Франції

1698 - страти повсталих стрільців, розпочаті Петром I 10 жовтня, були продовжені 21 жовтня і тривали до кінця місяця. У цей день були страчені 109 стрільців

1795 - іспанці гарантували американським кораблям свободу пересування по Міссісіпі

1806 - Наполеон зайняв Берлін

1870 - французька фортеця Мец здана німцям.
У полон потрапили три маршали, 6 тисяч офіцерів, 173 тисячі солдатів.
Фортеця була забезпечена всім необхідним, а її оборона кількісно переважала над військом нападників.
Маршал Ашіль Франсуа Базен, який здав фортецю, буде засуджений за зраду до 20 років в'язниці.
Прямим наслідком військових поразок і принизливого миру стане народження Паризької комуни

1901 - французькі злодії, які пограбували магазин у Парижі, вперше застосували автомобіль для втечі з місця злочину

1916 - журнал Variety вперше використав слово «джаз», розповідаючи про музичні колективи Чикаго

1919 - війська Нестора Махна захопили Катеринослав (Дніпропетровськ)

1922 - у Родезії відбувся референдум, на якому дві третини мешканців країни проголосували проти приєднання до Південно-Африканського Союзу

1924 - утворені Туркменська та Узбецька РСР

1925 - американець Фред Уоллер запатентував водні лижі

1927 - у Москві відкрився Центральний театр робочої молоді (ТРАМ), який тепер називається Московським театром Ленінського комсомолу

1929 - у Коломиї відкрито пам’ятник маршалу Юзефу Пілсудському

1938 - на І з'їзді художників УРСР створено Спілку радянських художників України

1938 - фірма "Дюпон" оголосила про створення нового синтетичного матеріалу, який отримав назву "нейлон"

1939 - частини литовської армії увійшли до Вільнюса, переданого Литві за договором про взаємодопомогу між Литвою та Радянським Союзом

1939 - у Ворошиловград (Луганськ) прибули перші 450 західних українців, що зголосилися працювати на шахтах Донбасу. У Вінницю прибули 4500 людей із Західної України

1943 - радянські війська взяли райцентри Запорізької області Василівку, Михайлівку, Якимівку, Кринички на Дніпропетровщині та ін.

1944 - радянські війська взяли Ужгород та окружні центри Закарпатської області Берегове й Перечин

1944 - англійські війська звільнили Тілбург (Голландія)

1944 - німецько-фашистські війська знову зайняли словацьке місто Банська-Бистриця, яке двома місяцями раніше було звільнене партизанами і стало центром Словацького національного повстання

1954 - голлівудська кінозірка Мерилін Монро розлучилася з бейсболістом Джо Дімаджо

1962 - Карибська криза: над Кубою збитий радянською зенітною ракетою розвідувальний літак U-2 ВВС США, його пілот майор Рудольф Андерсон загинув. Інший U-2 був майже перехоплений над Сибіром - керівник штабу ВВС США генерал Лемей знехтував наказ президента США Джона Кеннеді припинити всі польоти над радянською територією.
Хрущов заявив про згоду СРСР прибрати наступальну зброю з Куби за умови, що США приберуть свої ракети з Туреччини, і Кеннеді погодився

1967 - у Каховці відкрито монумент «Легендарна тачанка»

1971 - Республіка Конго стала називатися Заїром

1979 - Сент-Вінсент і Гренадіни здобули незалежність від Великої Британії

1981 - поблизу шведської військово-морської бази Карлскруна сів на мілину радянський дизельний підводний човен C-363 (проект 613), який ішов у надводному положенні й збився з курсу. Човен одразу прозвали «шведським комсомольцем»

1982 - під час ірано-іракської війни пілот іракського вертольота Мі-24 збив на зустрічному курсі літак супротивника F-4 Phantom II.
Це перший і єдиний в практиці повітряних боїв подібний випадок

1982 - Китай оголосив, що чисельність його населення перевищила 1 мільярд

1990 - киргизький парламент обрав Аскара Акаєва першим президентом Киргизької РСР

1990 - на безальтернативній основі президентом Туркменії в результаті всенародного голосування обраний Сапармурат Ніязов, за якого проголосували понад 98 відсотків громадян

1991 - відкрився перший ресторан «Планета Голлівуд»

1991 - Джохар Дудаєв обраний президентом Чеченської республіки Ічкерія

1991 - Верховна рада Туркменської РСР ухвалила конституційний Закон «Про незалежність і основи державного устрою Туркменістану».
Цим законом у межах території Туркменської РСР було проголошено незалежну державу Туркменістан

1998 - соціал-демократ Герхард Шредер обраний на посаду федерального канцлера ФРН

1999 - група озброєних людей увірвалася у вірменський парламент (Національні збори) і відкрила вогонь. Загинув прем'єр-міністр Вазген Саркісян, спікер парламенту Карен Демірчян, ще шість міністрів і депутатів.
Терористів очолював 33-річний Наїрі Унанян, який називав себе журналістом

2000 - указом президента Леоніда Кучми головою Харківської обласної державної адміністрації призначено Євгена Кушнарьова (НДП)

2004 - Верховний Суд України розглянув скаргу кандидата в президенти Віктора Ющенка на постанову ЦВК від 24 жовтня і задовольнив її, скасувавши постанову Центрвиборчкому про створення в Росії 41 додаткової дільниці для участі у виборах президента України.
Таким чином було суттєво урізано можливості для фальсифікацій голосування за кордоном.
Підставою для такого вердикту ВСУ став той факт, що, за законом, ЦВК могла прийняти рішення про створення додаткових виборчих дільниць не пізніше ніж за 7 днів до дня виборів - тобто до 24-ї години 23 жовтня. Центрвиборчком ухвалив рішення про створення додаткових дільниць лише вранці 24 жовтня

Народилися
1466 - Дезидерій Еразм Роттердамський (Герріт Геррітсоон), голландський мислитель, визначний гуманіст епохи Відродження («Похвала глупоті»), католицький діяч, мовознавець.
Інша дата - 28 жовтня; 1465, 1469 рр.

1728 - Джеймс Кук, англійський мореплавець і дослідник, астроном і картограф.
Керівник першої британської наукової експедиції в Тихий океан у 1768-1771 рр., першовідкривач Гаваїв та великої частини узбережжя від Австралії до Аляски.
Здійснив загалом три подорожі океаном і загинув під час останньої

1782 - Нікколо Паганіні, італійський скрипаль-віртуоз, композитор

1811 - Айзек (Ісак) Зінгер, американський винахідник і промисловець, який удосконалив швейну машину і заснував компанію «Зінгер»

1844 - Клас Арнольдсон, шведський журналіст, лауреат Нобелівської премії миру 1908 р.

1855 - Іван Мічурін, російський і радянський вчений-біолог та селекціонер, який розробив методи селекції плодово-ягідних рослин, головним чином - метод віддаленої гібридизації (підбір батьківських пар, подолання несхрещуваності та ін.)

1858 - Теодор Рузвельт, 26-й президент США (1901-1909), республіканець, наймолодший президент в американській історії.
Був першим президентом, який запросив у Білий дім представника чорношкірих, та першим американцем, який отримав Нобелівську премію миру (1906 р., за посередництво в укладенні російсько-японського Портсмутського мирного договору).
Завдяки йому стала популярною така іграшка, як плюшеве ведмежа «Тедді беар»

1871 - Вацлав Воровський, радянський партійний, революційний і державний діяч польського походження, публіцист, літературний критик, дипломат (убитий у Лозанні білогвардійцем)

1896 - Лев Славін, радянський письменник, драматург, сценарист, військовий журналіст уродженець Одеси.
За його повістю «Мої земляки» 1941 р. було знято знаменитий фільм «Два бійці», а за п'єсою «Інтервенція» 1933 р. - однойменний фільм із Володимиром Висоцьким

1899 - Микола Доллежаль, радянський інженер-атомник, академік.
Головний конструктор перших радянських атомних реакторів (експериментального, промислового, для АЕС та підводних човнів).
Двічі Герой Соціалістичної праці, лауреат Ленінської і Державних премій

1900 - Лідія Русланова (Лєйкіна), радянська естрадна співачка (контральто) («Степь да степ кругом», «Валенки»).
Заслужена артистка РРФСР
Ерзянка за походженням

image Click to view



1900 - Михайло Жаров, російський радянський актор театру і кіно («Аеліта», «Виборзька сторона», «Богдан Хмельницький», «Аніскін і Фантомас»).
Народний артист СРСР, Герой соціалістичної праці, лауреат трьох Сталінських премій

1917 - Олівер Тамбо, політичний і громадський діяч Південної Африки, президент Африканського національного конгресу з 1969 р.
У 1944 році разом з Нельсоном Манделою організував молодіжну структуру АНК. Після заборони АНК у 1960 р. тридцять років провів у вигнанні, після повернення в країну за станом здоров'я передав керівництво АНК старому соратнику Манделі, залишившись почесним головою партії

1919 - Іван Лисяк-Рудницький, український науковець і громадський діяч, історик української суспільно-політичної думки, політолог, публіцист.
Із 1947 р. - на еміграції (Австрія, Швейцарія, США, Канада). Професор Альбертського університету. Один із засновників Канадського інституту українських студій при Альбертському університеті.
Член НТШ та УВАН. Був співробітником «Сучасності» (1961-1967)

1921 - Марія Гороховська, українська гімнастка, дворазова олімпійська чемпіонка, п'ятиразова срібна призерка Олімпійських ігор.
Усі сім медалей здобула на Олімпійських іграх 1952 р. („золото” - в абсолютному та командному заліку).
Чемпіонка світу в команді 1954 р., бронзова призерка ЧС-1954 у вільних вправах.
У 1990 р. емігрувала до Ізраїлю

1924 - Мішель Галабрю, французький кіноактор (комісар поліції в «Підземці».
У серії фільмів про пригоди жандарма Крюшо - виконавець ролі Жербера, начальника героя Луї де Фюнеса)

1925 - Уоррен Крістофер, американський юрист і дипломат, державний секретар США під час першого президентського терміну Білла Клінтона (1993-1997)

1927 - Олександр Сєрий, російський радянський кінорежисер («Джентльмени удачі», «Постріл у тумані», «Бережіть чоловіків»)

image Click to view



1931 - Анатолій Заяєв, український і радянський футбольний тренер, перший чемпіон незалежної України серед тренерів (1992 р., із "Таврією").
Також тренував "Миколаїв", "Прикарпаття", "Полісся", "Черкаси", "Металург" (Запоріжжя) та ін.
За походженням - ассирієць

1944 - Микола Караченцов, російський і радянський актор театру й кіно («Старший син», «Пригоди Електроніка», «Юнона і Авось»).
Народний артист РРФСР

image Click to view



1951 - Кеннет Даунінг, англійський рок-музикант, гітарист групи Judas Priest

image Click to view



1952 - Роберто Беніньї, італійський кінорежисер і актор.
Його найвідоміший фільм «Життя прекрасне» в 1999 р. був висунутий на приз «Оскар» за сімома номінаціями, названий кращим іноземним фільмом, а сам Беніньї отримав приз за кращу чоловічу роль

1952 - Френсіс Фукуяма, американський філософ, політичний економіст і письменник

1958 - Саймон Ле Бон, англійський музикант, вокаліст групи Duran Duran

image Click to view



1961 - Ігор Бутман, російський джазовий музикант, тенор-саксофоніст, композитор

image Click to view



1970 - Руслана Таран, українська яхтсменка.
Чемпіонка Європи з вітрильного спорту, срібна призерка Олімпіади-2004 у класі «Інглінг», бронзова призерка Олімпіад 1996 і 2000 рр. (з Оленою Пахольчик у класі «470»)

1971 - Теодорос Загоракіс, грецький футболіст, півзахисник клубів ПАОК, АЕК, «Лестер», «Болонья» та національної збірної.
Чемпіон Європи 2004 р. (капітан команди)

1972 - Марія Мутола, мозамбікська легкоатлетка, бігунка на 800 м, олімпійська чемпіонка 2000 р., бронзова призерка Олімпіади-1996; триразова чемпіонка світу (ще сім разів - у приміщеннях)

1973 - Андрій Портнов, український юрист і політик.
Народний депутат V-VI скликань від БЮТ, надалі - в таборі Януковича (із квітня 2010 р. - заступник голови адміністрації президента - керівник головного управління АП з питань судової реформи та судоустрою)

1978 - Ванесса Мей (Ванесса-Мей Ніколсон), британська поп-скрипалька, композиторка і співачка сінгапурсько-тайського походження

image Click to view



1983 - Марко Девич, український футболіст сербського походження, нападник донецького «Шахтаря» і збірної України.
Шестиразовий бронзовий призер першості України у складі харківського «Металіста», бронзовий призер першості Сербії й Чорногорії (2004).
Раніше виступав за клуби «Звездара», «Железнік», «Раднічки», «Вождовац», «Волинь»

image Click to view



1983 - Артур Смольянинов, російський актор театру й кіно («Дев'ята рота», «Спека», «1612»)

1984 - Келлі Осборн, англійська телезірка, співачка, акторка й дизайнерка.
Дочка Оззі Осборна

Померли
1113 - Нестор Літописець, чернець Києво-Печерського монастиря, один з укладачів «Повісті минулих літ»

1439 - Альберт (Альбрехт) II фон Габсбург, король Німеччини (Германії) (з 1438 р.), король Угорщини й Чехії (з 1437 р.), герцог Австрії (з 1404 г., під іменем Альбрехт V), маркграф Моравії (з 1423 р.).
Перший Габсбург, який об’єднав під своєю владою Австрію, Чехію, Угорщину й Німеччину

1430 - Вітовт (Вітаутас), великий князь Литви, один з організаторів розгрому німецьких лицарів у Грюнвальдській битві

1449 - Мухаммед Тарагай Улугбек, правитель держави Темуридів, онук Тимура.
Середньоазіатський (узбецький) учений, математик і астроном, який побудував біля Самарканда обсерваторію

1485 - Рудольф Агрікола (Рулоф Гейсман), голландський гуманіст, письменник, науковець

1505 - Іван III Васильович, великий князь Московський у 1462-1505 рр., при якому Московія остаточно звільнилася від монголо-татарського ярма.
За правління Івана III до складу Московії увійшли Новгородська земля, Тверське князівство, а також Ярославське, Ростовське і частково Рязанське князівства.
Улітку 1482 р. Іван ІІІ відправив кримському хану Менглі Гераю цінні подарунки та значну суму грошей із намовлянням напасти на руські (українські) землі. Герай узяв Київ, спалив собори і церкви, взяв у полон багато людей. В подарунок князю Івану хан вислав віз із награбованим добром із київських соборів та церков, в тому числі іконостас, золоту чашу й дискос із собору святої Софії.
У 1492-1497 рр., уклавши союз з ординським та кримським ханами, Іван ІІІ здійснив кілька спільних набігів на Київщину, Поділля, Волинь і Чернігівщину.
Після успішних воєн із Великим князівством Литовським до складу Московського князівства увійшли Новгород-Сіверський, Чернігів, Брянськ та ще кілька міст

1553 - Мігель Сервет (Сервето), іспанський мислитель, лікар, учений, критик папства й Кальвіна.
За єресь спалений на вогнищі за доносом Кальвіна

1931 - Христя (Христина) Алчевська, українська поетеса, педагог

1937 - Майк (Михайло) Йогансен, український поет (збірки «Кроковеє коло», «Ясен», «Революція», «Доробок» та ін.), представник «розстріляного відродження».
Розстріляний за обвинуваченням у створенні "антирадянської націоналістичної організації, яка ставила своєю метою повалення Радянської влади методами терору й збройного повстання"

1941 - Віктор Талаліхін, радянський льотчик-винищувач, Герой Радянського Союзу.
Першим під час Великої Вітчизняної війни застосував нічний таран (загинув під Москвою)

1969 - Джорджо Щербаненко, італійський письменник українського походження, визнаний «італійським Сіменоном».
Уродженець Києва

1975 - Рекс Стаут, американський письменник, автор детективних романів із головним героєм - детективом Ніро Вульфом

1977 - Джеймс Кейн, американський письменник («Листоноша завжди дзвонить двічі»)

1979 - Євген Онацький, провідний діяч Організації українських націоналістів, один із найближчих працівників Євгена Коновальця, громадський діяч, журналіст і науковець.
Активний учасник української революції 1917-1920 рр., як журналіст входив до складу української делегації на мирній конференції в Парижі (1919-1920), очолював пресове бюро у дипломатичному представництві УНР у Римі.
Після ІІ Світової війни - в Аргентині, де заснував Спілку українських науковців, митців та літераторів, уклав "Українську малу енциклопедію"

1980 - Стів Перегрін Тук, англійський рок-музикант (ударні, бас, клавішні)
У 1967 р. разом із Марком Боланом створив групу «Tyrannosaurus Rex»

1990 - Уго Тоньяцці, італійський кіноактор і режисер («Барбарелла», «Майстер і Маргарита», «Клітка для чудиків»)

1997 - Анатолій Дублянський, український церковний і громадський діяч, історик, публіцист, митрополит УАПЦ (на еміграції; у Німеччині заснував і видавав журнал «Рідна церква»)

1999 - Карен Демірчян, вірменський політичний і державний діяч.
У 1974-1988 рр. - перший секретар ЦК Компартії Вірменії, у 1999 р. - спікер парламенту Вірменії.
Убитий на засіданні парламенту

2002 - Сергій Крутіков («Міхей»), російський співак і композитор українського походження.
Писав і виконував пісні в стилі реггі і соул . Засновник і лідер групи «Михей і Джуманджі» (випустивши альбом « Сука любов », був визнаний найпопулярнішим виконавцем Росії за 1999 р.).
Помер унаслідок вживання наркотиків

image Click to view



2010 - Нестор Кіршнер, президент Аргентини у 2003-2007 рр.

день в історії

Previous post Next post
Up