Свети Пророк Илија

Aug 02, 2023 23:11


Свети Илија био је жртва прогона цара Ахава који је под утицајем своје жене Језавеље напустио Мојсијеву вјеру и "славио туђе богове". Према предању, пророк Илија супротставио се цару и пребацио му отпадништво и пророковао сушу и глад због слављења туђих богова.

Святой Илия стал жертвой гонения царя Ахава, который под влиянием своей жены Иезавели отрекся от веры Моисеевой и «прославлял иных богов». Согласно преданию, пророк Илия выступил против царя и обвинил его в отступничестве, а также предсказал засуху и голод из-за поклонения другим богам.





Постоје различите представе Светог Илије на фрескама, негде је у колима са четири точка, негде вози двоколицу. Негде су коњи крилати, негде коњима управља анђео, на неким фрескама је четири коња...

На фресках разные изображения святого Илии, где-то он в четырехколесной колеснице, где-то едет на двухколесной колеснице. Иногда кони крылатые, иногда конями управляет ангел, на некоторых фресках четыре коня...



Пре 4000 до 3500 година народ је направио ова колица. Очито је да је важно божанство управљало колима, а кола су вукле птице. Некима су то патке, а некима лабудови. Српски епски јунаци имају крилате коње-лабуде, а често помињане птице у истим песмама су утве-златокриле. Једна врста од те две је задужена за лет ових колица.

Очигледно да, слично потопу, постоји колективно сећање на небеске кочије и поштовање онога ко њима управља.

От 4000 до 3500 лет назад люди делали эту колесницу. Очевидно, колесницей управляло важное божество, а колесницу тянули птицы. Для кого-то это утки, а для кого-то лебеди. У сербских эпических героев есть крылатые кони-лебеди, а часто упоминаемые в тех же поэмах птицы - златокрылые утвы. Один из двух видов птиц отвечает за полет колесници.

Очевидно, подобно потопу, существует коллективная память о небесных колесницах и уважение к тому, кто ими управляет.



У месту где су пронађена колица, Дупљаји, постављена је реплика колица, на српским возачким дозволама се налазе ова колица. На тај начин је обележен овај изузетан проналазак. Ова колица нису била једина која су пронађена, друга су оштећена, али су врло занимљива, а оњима у другом посту.

В месте, где была найдена колесница, Дупляйи, была помещена копия колесници, в сербских водительских правах указана эта колесница. Так было отмечено это замечательное изобретение. Эта колесница была не единственной, которую нашли, другая была повреждена, но она очень интересна...



Када на Светог Илију пуцају громови народ каже да то светац гађа ђаволе, па се не ваља крстити да се ђаво не би сакрио под крст у који гром не удара. Народ каже и да би требало добро гледати мјесто гдје гром удари јер је то знак да се ту крије нечастиви.

Мед који се вади на Илиндан служи као лек. Народ верује да мајке њиме треба да намажу децу по образима како би била здрава. По предању, на Светог Илију пре подне је лето, а поподне јесен. Након овог дана, више се не купа у рекама.

У руским селима постоји веровање да киша пада када Свети Илија развози воду за свеце, па нешто из кола проспе по облацима.

По бугарском народном предању, Илија наводи душе умрлих Цигана да праве град и њиме потуку њиве грешника на земљи.

Когда в Ильин день бывает гром, говорят, что святой стреляет в дьявола, поэтому не следует креститься, чтобы дьявол не скрылся под крестом, в который не ударит молния. Люди также говорят, что вы должны внимательно следить за местом, куда ударяет молния, потому что это признак того, что там прячутся нечестивые.

Мед, извлеченный из Илиндана, служит лекарством. В народе считается, что матери должны намазывать им щеки своих детей, чтобы они были здоровы. По традиции, на св. Илию утром лето, а днем ​​осень. После этого дня больше нельзя купаться в реках.

В русских деревнях существует поверье, что дождь идет, когда святой Илия развозит воду для святых, и что-то из телеги проливается на облака.

Согласно болгарскому фольклору, Илия побуждает души умерших цыган построить город и использовать его для разбивки полей грешников на земле.

Историја, Србија, Сербия, История, Уметност, Искусство

Previous post Next post
Up