Роберт Пірсіг. Дзен і мистецтво догляду за мотоциклом (прочитано). Частина І

May 04, 2011 10:19

Книга Пірсіга "Дзен і мистецтво догляду за мотоциклом: Дослідження цінностей" читалася більше року і увійшла в топ-10 найкращих прочитаних мною книг) Оскільки текст містить туєву хучу проблем і думок, ділю на частини.

Роберт Пирсиг.
«Дзен и искусство ухода за мотоциклом»

Цікава особистість автора: він був вундеркіндом, рано вступив до університету і покинув його через нерозв'язність ключових проблем науки взагалі (збільшення числа гіпотез, а не їх зменшення через доведення). Пізніше займався філософією, і у намаганнях заритися глибоко дорився до депресії та шизофренії. Проте зміг вилікуватися і продовжити діяльність.

Сюжет тут -  виключно для оформлення роздумів. Отже, головний герой, за професією - технічний письменник (спеціалізується на інструкціях до складної техніки) на мотоциклі подорожує Америкою разом з сином та друзями. Загалом лінія подорожі, незважаючи на потенційну цікавість, незначуща. По дорозі він міркує про різні проблеми буття та мислення, інколи приводом до цього стають якісь події у мандрах. Міркування з огляду на особистість автора досить дивні. Через певний час друзі відділяються, і автор продовжує мандри з сином.

В дорозі спливають дві проблеми. Перша: син головного героя Кріс має невідому психічну хворобу (судячи з симптомів - невроз), і вона - спадкова (знову питання - хто герой?). Врешті, з'являється "привид Федра" - спогади героя про своє минуле життя, яке було знищено в психлікарні електрошоком (Федр тут - герой однойменного діалогу Платона про цінності та риторику).

Далі дія розгортається трьома шляхами: подорож мотоцикліста, поринання в минуле Федра і причина його убивства, філософські міркування. Така розділеність робить книгу важкочитабельною, але не менш потужною. Федр приходить з минулого і все більше зливається з героєм твору, той відчуває, що повне злиття стане причиною повної втрати розуму (цього разу - безповоротної). Паралельно він бачить, що в сина розвивається та ж сама проблема. Але закінчується все відносним хепі-ендом - герой розповідає синові про його хворобу, і той (несподівано!) сприймає усе як даність і норму. Віднайдення правди стає важливішим, ніж потенційна втрата розуму.

Головні думки книги:
- що таке цінності (аксіологія)
- що таке пізнання, проблеми традиційного пізнання (епістемологія).
- риторика як мистецтво чи техніка
- дзен)

Про все це - у наступних частинах)

дзен, пірсіг

Previous post Next post
Up