Юрій Ритхеу, "Слід росомахи", "Найкращі кораблі" (прочитано, порвало)

Mar 25, 2010 20:05

Юрій Ритхеу - чукотський письменник. Думки щодо його творчості полярні: дехто вважає його офіційним експонатом радянської влади, що підтверджує тезу "розквіту малих народів в соціалістичному суспільстві", інші - послідовником магічного реалізму з північним відтінком.

Отже, Юрій Ритхеу, повість "След росомахи"




Сюжет: чукотський вчений Тутріль (в чукчів імена записують в паспорт як прізвища, а офіційні імена - зі стелі, хоча молодші їх сприймають як власні) приїздить на батьківщину збирати фольклор. Він спостерігає різні зміни в житті чукотського народу і зупиняється у свого дядька Токо, відомого оповідача. Токо відмовився переїжджати до дерев'яного будинку, боячись втратити себе і пам'ять про народ та свої корені. Тут же знайомиться з його внучкою - молодою дівчиною Айнаною, яка після життєвих перипетій живе з дідусем і бабцею в яранзі.

Тутріль чує багато легенд, фольклору, але все більше його цікавить доля власного села та народу. Сам він займається чукотською писемністю та фольклором. Тут же чукчі в прагненні комфорту, нормального життя перебирають традиції росіян, і таким чином зникає самобутність народу.

Серед оповідей - легенда про слід росомахи. Юнак закохався в дочку Сонця, але вона не могла жити на землі. Щоб залишити кохану, він іде полювати на росомаху. Відомо, що по сліду росомахи її знайти важко, але можна знайти велике щастя чи велику біду. Тільки закінчення легенди Тутріль ніяк не може почути - весь час перебивають.

Тутріль подумає про повернення, але розуміє, що працювати над наукою може лише в Ленінграді. Та і народної романтики тут небагато - більшість односельців не хочуть жити в ярангах, спілкуватися рідною мовою, займатися традиційними заняттями. Голова колгоспу-росіянин розповідає, що в його дитинстві ізба була не більш комфортна, ніж яранга, і він її згадує, хоча і воліє жити по-сучасному.

Тутріль закохується в Айнану (та відповідає взаємністю), і водночас з теплом згадує дружину. Він їде до яранги Токо, щоб записати розповіді і побути з дівчиною, і затримуєтсья там. Батько Тутріля вимагає повернутися в селище, щоб не ганьбитися, і він востаннє їде з Айнаною їдуть на полювання. Піднімається пурга.

Тим часом з Ленінграду приїздить Лєна - дружина Тутріля. Вона їде до яранги до чоловіка.

Тутріль з Айнаною бачать в капкані росомаху. Він хоче убити звіра з цінним хутром, і подарувати його дівчині. Мисливці гоняться за звіром і потрапляють в снігову пастку - льодину відриває і несе в море. Пурга сильнішає. Вони намагаються врятуватися "як діди" - сидячи в сніговій норі, потім, напівживі від холоду, встають і шукають шлях - все марно. Перед смертю від холоду Тутріль згадує про слід росомахи, за яким вони пішли.

Питання: що таке ідентичність, самобутність народу. Питання багатогранне і дуже складне. З одного боку, жити в яранзі, грітися жировим світильником та їсти гниле м'ясо - явно не діло. З іншого, відірвавшись від вікових традицій, люди втрачають себе, стають ні чукчами, ні росіянами. Всі хочуть мати освіту, а в результаті виявляється, що добрій половині вона і не потрібна. Зникає чукотська мова, легенди і перекази - осередок мудрості. Більше того - новітнє господарство так забезпечує всіх, що з'являються ледарі та дармоїди.

Росіяни, яких чукчі сприймають як носіїв культури, теж пам'ятають ізби, і не хочуть туди повертатися. Для них бути на вістрі прогресу природньо, а дух народу зберігає літератури. Що робити чукчам?

Що таке традиції? З легендами ясно, а що робити з побутовими? Копальхен (підгниле м'ясо) - це "символ чукотськості", чи пережиток?

Яка роль вченої людини? Сидіти в стійбищі та записувати зникаючі легенди? Вчити чукчів російської мови і зберігати свою, яка біднішає день за днем? Жити у теплій ленінградській квартирі та міркувати про граматичну структуру мови, яка може зникнути?

Хто такий вчений малого народу? Його сприймають за серйозні розробки, за відкриття нового чи як "тарзана"? Тутріль - великий вчений, хоча він лише кандидат наук (його дружина - "ніхто в науці", але вона теж кандидат - тільки романо-германських мов).

Коли ти перестаєш бути частиною народу? Коли не можеш з'їсти шматок копальхену (підгнилого м'яса), забуваєш мову, чи хочеш переселитися на материк, подалі від холоду і голоду?

У чому щастя народу? Прогрес народу?

Усі ці питання автор лишає без відповіді. Народ пішов слідом росомахи.

Техніка: гарно. Магічного реалізму тут небагато, але написано майстерно, текст легко читається. Етнографізми не акцентовані, вживлені в текст і пояснені. Сюжет міцно збитий, цікавий і як історія, і як метафора.

Висновок: сильно питаннями. В принципі, питання не нові, але дуже гарно проілюстровані. Рекомендується для прочитання і думання.

Повість "Найкращі кораблі".

Сюжет: молодий геолог - чукча Віктор Тинен їде додому, до матері. Розповідається історія кількох поколінь, від прадіда Тинена, діда Гальмо, на якому зламався традиційний побут народу. Гальмо продав дочку морякам на згвалтування за тютюн, чай і горілку, які дуже любив. Щоправда, такий вчинок не є геть аморальним - більшість жінок самі залюбки віддавалися морякам за подарунки і для "покращення породи".

Дочка виросла і все життя дивилася на море, чекаючи найкрасивішого корабля. Цю звичку вона передала своїй дочці Тинені (Віктора назвали її іменем, тільки чоловічим різновидом). Вона чекала найкрасивішого корабля, і він прийшов. Тинена, яка прагнула нового життя, закохалася у капітана Віктора, який пізніше загинув на фронті.

Віктор згадує, що матір все життя працювала у школі, навчаючи односельців. Вона хотіла, щоб він став капітаном найкращого корабля, але він вибрав не море, а землю - став геологом. Але коли приїхав - вона вже померла.

Думки: все схоже на "Слід росомахи", але слабше. Що несуть кораблі народу на березі моря? Пахне соцреалізмом - спочатку вони несли зло, а тепер добро. Втім, гарні діти родилися і від тих, і від тих. Фактично, автор переказує "Пурпурові вітрила" в реалістичному чукотському варіанті. Тільки на пам'ять Ассоль залишаються діти, які не хочуть моря.

Висновок: непогана повість на тему чукотської самобутності, але краще читати "Слід росомахи".

книги, читацький щоденник, ритхеу

Previous post Next post
Up
[]