В Раковець (Івано-Франківщина, Городенківський р-н) ми разом з
haidamac та
rbrechko потрапили вже ввечері в темряві, повертаючись з величезної мандрівки
Покуття, Опілля і трохи Тернопілля. Раковець виявився чи не 20-м населеним пунктом, які ми оглядали в той довгий літній день два роки тому. Раковець, що стоїть на високому правому березі Дністра, вперше згадується у 1440 році. Відомий, передусім, завдяки замку, від якого залишилася фактично лише одна вежа.
Замок у селі Раковець розташований на природній скельній терасі, що стрімко обривається до правого берега річки Дністер на південній околиці села. Будівництво замку розпочалося в 40 роках XVII століття, було завершене в 1660 році. Замок, розміром 60 на 40 метрів, мав три оборонні вежі та житлові приміщення в західній частині. Будівничим замку вважається галицький підчаший Домінік Войцех Бієневський.
Наприкінці XVII століття там, де містився Раковецький замок, була переправа через Дністер, а в замку зберігалися запаси провіанту й амуніції. Саме тому цей важливий воєнно-стратегічний об’єкт ставав місцем військових сутичок.
У часи Барської конфедерації (1768 р.) замок спалили. У 40-х роках XIX століття власником Раковця був Дверницький: він збудував серед руїн поташню, яка через кілька років згоріла. Наприкінці того ж століття власником руїн став Шмуль Баран. Від часів занепаду замку місцеві жителі потроху розбирали споруду: огорожі їхніх садиб муровані з червонястого замкового каменю.
Із збережених руїн не можна визначити розпланувальну структуру та характер забудови замку, про особливості споруди можна говорити лише на підставі сукупного розгляду всіх даних - натурних, іконографічних, писемних.
Всередині башти:
Залишки ще однієї вежі: