Натрапити на щось середньовічне в степах Таврії - це щось з області фантастики. Бериславський район Херсонщини взагалі є таким собі острівцем визначних пам’яток на теренах Причорномор’я. Колись я вже писав про
Георгіївський Бізюків монастир в селі Червоний Маяк. А ще є старовинна козацька дерев’яна церква в
Бериславі, швецьке село
Зміївка з кірхою, але найцікавіше все ж таки знаходиться в селищі Козацькому на березі Каховського водосховища поруч з Каховською ГЕС.
В Козацькому є аж три цікаві пам’ятки. Одна з них - справжня середньовічна башта на березі Каховського моря; дві інші, садиба князя Трубецького і збудованим ним винзавод - теж нагадують середньовічні замки.
Почнемо з найдавнішої пам’ятки. Територіально вона знаходиться в селі Веселе, хоча історично це - територія селища Козацьке. Якщо вірити карті Х.Радзивілла 1613 року, башту над Дніпром було зведено ще в часі великого литовського князя Вітовта, тобто у XIV столітті. Башта була зведена, як дозорна, і мала контролювати південну частину півострова Тавань. Адже саме по цих землях проходила південно-східний кордон Великого князівства Литовського.
Башта первісно була триярусною, а її архітектура мала риси оборонного зодчества князівства. У 80-і роки ХІХ століття башту було надбудовано четвертим ярусом із стрілчастими псевдоготичними вікнами. Башта, яка була перероблена у водонапірну вежу, забезпечувала водою маєток князя Трубецького.
Всередині башта виглядає так:
Поблизу башти у 1898 році князем Петром Миколайовичем Трубецьким створено винні погреби, які могли вмістити до 180 тисяч відер вина. На їх базі у 1908 році князем закладено виноробний завод. Тоді ж було побудовано виноробний цех у вигляді замку, стилізованого у формах французького ренесансу. Завод дії і сьогодні під назвою ВАТ "ім. князя Трубецького". В середину можна потрапити з екскурсією, на яку треба заздалегідь записуватися. Вартість - від 50 грн. з людини.
У 1884 році у козацькому було закладено маєток князів Трубецьких і збудовано родинний палац у стилі французького ренесансу. Крім палацу маєток включав в себе флігель у стилі модерн, в’їзну браму, економію, склад та ще один флігель у псевдоготичному стилі. На жаль, від цього всього залишилися лише руїни. Територію маєтку віддали і приватні руки, огородили парканом. Його огляд сьогодні є проблематичним, та й сам комплекс, схоже, продовжує руйнуватися.
Залишки брами:
Склад і економія:
Вид з боку Дніпра:
Фото mamchich
Фото Тетяни Атаманчук
Вид на башту від маєтку князя Трубецького:
Каховське водосховище та Каховська ГЕС: