Маразми законодавця при криміналізації екстремістської діяльності

Jan 21, 2014 12:22

Більшість міліціонерів не вимовить або не напише без помилок слово "Екстремістська діяльність"

Але сьогодні в газеті «Голос України» було надруковано, на мою особисту думку «драконівський» та нерозумний на мою думку Закон України  від 14.01.2014 р. N 3879 «Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян».

Саме цим Законом законодавець ввів кримінальну відповідальність за екстремістську діяльність. Чому це так і при чому тут  роман Рея Бредбері «451 градус за Фаренгейтом», читайте далі.




Варто проаналізувати основні положення цього Закону стосовно злочину «Екстремістська діяльність» вже сьогодні, поки він ще не вступив у дію, оскільки вже завтра така поведінка за Кримінальним кодексом буде вважатися вже  злочином і за це передбачена кримінальна відповідальність.

Так відповідно до ст. 110-1 в розділі І Особливої частини Кримінального кодексу України  «Злочини проти основ національної безпеки» введено кримінальну відповідальність за екстремістську діяльність, під якою розуміється виготовлення, зберігання з метою збуту чи розповсюдження, а також збут чи розповсюдження екстремістських матеріалів, в тому числі через засоби масової інформації, мережу Інтернет, соціальні інтернет-мережі, використання чи демонстрування екстремістських матеріалів перед масовим зібранням людей, в тому числі на зборах, мітингах, вуличних походах, демонстраціях, публічні висловлювання чи заклики екстремістського характеру, а також фінансування зазначених дій або інше сприяння їх організації чи здійсненню, в тому числі шляхом надання інформаційних послуг, грошових коштів, нерухомості, навчальної, поліграфічної чи матеріально-технічної бази, телефонного, факсимільного чи інших видів зв'язку, за відсутності ознак більш тяжкого злочину.

Покарання за ч. 1 ст. 110-1 КК України - накладення штрафу від двохсот до вісімсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацію екстремістських матеріалів.
Ті самі дії, вчинені повторно, караються штрафом від однієї до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк з конфіскацію екстремістських матеріалів.

При цьому  в цьому Законі під екстремістськими матеріалами слід розуміти  призначені для оприлюднення документи на паперових, електронних чи будь-яких інших носіях, що містять інформацію екстремістського характеру, тобто:

а)  закликають, обґрунтовують чи виправдовують необхідність здійснення діяльності щодо планування, організації, підбурювання, підготовки або вчинення дій з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу, посягання на територіальну цілісність, недоторканість, суверенітет держави, насильницького захоплення або утримання влади чи владних повноважень, незаконного втручання в діяльність або перешкоджання законній діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів владних повноважень, виборчих комісій, громадських об'єднань, їх посадових чи службових осіб,

б) закликають, обґрунтовують чи виправдовують необхідність розпалювання соціальної, расової, національної, етнічної, мовної чи релігійної ворожнечі та ненависті;

в) здійснення масових заворушень, порушення громадського порядку, хуліганських дій та актів вандалізму з мотивів соціальної, расової, національної, етнічної, мовної чи релігійної ворожнечі та ненависті;

г) порушення прав, свобод і законних інтересів осіб, в тому числі пряме чи непряме обмеження прав або встановлення прямих чи непрямих привілеїв людини і громадянина за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками;

д) пропаганду виключності, переваги чи неповноцінності людини (соціальної групи) за ознакою її соціальної, расової, національної, етнічної, мовної, релігійної приналежності або ставлення до релігії.

Насамперед, варто проаналізувати, що злочином будуть дії з виготовлення, зберігання з метою збуту чи розповсюдження, а також збут чи розповсюдження екстремістських матеріалів, публічні висловлювання чи заклики екстремістського характеру, а також фінансування зазначених дій або інше сприяння їх організації чи здійсненню.

Бімба в тому, що виключень з визначення екстремістської діяльності законодавець не встановив,тому будь-які дії, які формально під падають під цю поведінку, будуть вважатися злочином.

Тому за такою логікою законодавця необхідно буде відкривати кримінальне провадження на керівників бібліотек, в тому числі і, бібліотеки Верховної Ради України, книжкових магазинів, полиць, сайтів з філософською літературою, де  зберігається і розповсюджуються за визначенням Кримінального кодексу України екстремістські матеріали.

А за логікою того ж законодавця, варто також писати і заяву на Голову Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України і Президента України, оскільки вони фінансують бібліотеки з Державного бюджету України та сприяють розвитку книжки в Україні. Чим тобі не екстремістська діяльність?

А чому? Бо там зберігаються і розповсюджуються, наприклад, книжки філософів Фрідріха Ніцше, Жан Жака Русо, Томаса Гобса та багатьох інших філософів, які вказували на те, що народ має право застосувати силу або непокору в разі, якщо правитель порушує права народу, обмежує свободи та інше.

Можна сміливо йти до міліції вже завтра і подавати заяву про вчинення кримінального правопорушення за злочином за ст. 110-1 КК України на  вказаних осіб.

Однак якщо я скажу, що використовував ці матеріали виключно для себе, то і складу злочину не буде. Дійсно, я раніше використовував у науковій діяльності книжки філософів Фрідріха Ніцше, Жан Жака Русо, Томаса Гобса, то я тоді вже скоював би злочин.

Смішно воно то так, але мені на думку спав роман Рея Бредбері «451 градус за Фаренгейтом», де було заборонено зберігати і читати книги. Мій улюблений автор наукової фантастики як у воду глядів, адже вже завтра в Україні така ситуація буде цілком реальною.

Ці думки є моїми оціночними судженнями, і моєю особистою думкою, але як знати, що буде завтра.

Консультации

Previous post Next post
Up