Есгешні думки

Jul 04, 2010 21:34


Скажу чесно, мене трохи напрягає, коли усі наші політики-експерти-аналітики починають розповідати про "інформаційну" економіку, хай-теки і подібне. Так, в цьому є логіка, але давайте звертати увагу не тільки на очевидне. Так, Японія, Тайвань побудовані на хай-теку, але чи є в них вибір? Може вони можуть займатися металургією чи сільським господарством? У нас є ресурс, забивати на нього і кричати, що треба розвивати тільки хай-тек - безглуздо. Мені це трохи нагадує, ще одну властивість нашого піплу (хоча хіба тільки нашого?): всі хочуть бути юристами, програмістами, економістами тощо.

С/г сприймається як щось принизливе. Воно і не дивно, мало хто хоче копирсатися в землі з тими дідівськими методами, якими зараз це робиться. Зате всі благородно виступають проти нормального права власності на землю, і не доведи Бог, право власності іноземців на нашу (Богом дану, тьху, українську) землю. Нехай село спивається, живе без нормальних комунальних умов, зате на не буржуйській землі.

Такий підхід необхідно міняти. Попит на продукти харчування буде зростати. В голодного Китаю з'являються гроші, в голодної Індії цілком теж можуть з'явитися гроші. Треба розвивати конкурентну харчову промисловість, звичайно це не означає відмову від високих технологій (до речі, виникнення нашого ай-ті сектору просто диво майже "невидимої руки", враховуючи відсутність адекватної освіти, аби тільки не заважали). Першим ділом треба позбутися жлобського пост-колгоспного менеджменту. Для цього треба відкрити ринок землі, зробити його інвестиційно привабливим, і перестати дотувати пузатих невдах. Знову ж таки бачачи, як змогли виникнути конкретні українські аутсорщики, коли їх лишили в спокої, те саме станеться із нашим селом, якщо до нього допустити капітал.

І ще одне, не треба бути великим сільсько-господарським аналітиком, щоб праксеологічно дотумкати, що, коли земля здається в оренду, орендар буде намагатися максимізувати свої прибутки в короткостроковій перспективі. Звідси засіви соняшником, ріпаком, культурами, які швидко виснажують землю. Але що з того орендарям, вони собі підуть орендувати далі. Тому краще нормальна власність, щоб люди думали про довгострокову перспективу своєї власності.

економічне, політичне

Previous post Next post
Up