Ось знайшов цікаву статейку:
http://zgroup.com.ua/print.php?articleid=1443 Шестеро кращих від Міхаїла Саакашвілі
Forbes30.09.08У президента Грузії Міхаїла Саакашвілі цього літа не було надто багато часу для рефлексій. У серпні російські війська вторглися у Грузію. Вирішувалося питання про державний статус двох прикордонних регіонів, які входять до складу Грузії, - Південній Осетії та Абхазії, де Росія давно вже підтримувала сепаратистів.
Саакашвілі здобув владу під час ненасильницької "Революції Троянд" у 2003 році і відтоді узяв курс на зближення із Заходом, окрім того, він прагне, щоб його країна набула членства у НАТО, а раніше скерував грузинських солдатів до Іраку на допомогу американцям.
Його пріоритети знайшли своє відображення у відповіді Саакашвілі на прохання Forbes.com назвати п’ять улюблених філософів. Як бонус він назвав і шостий пункт. У його виборі переважають націоналістичні та антикомуністичні меседжі [в англійській мові поняття nationalist має переважно нейтральну коннотацію, зокрема стосується проблематики державного будівництва, у кодному разі, жоден із нижче перелічених філософів і близько не стояв до традиційного розуміння націоналізму, тим більше, творець "європейського космополітизму" Імануїл Кант. - Z], крім того, він торкнувся тем свободи, прозорості/некорумпованості [transparecy] влади та прав людини.
Сократ
469-399 рр. до Р.Х.
"Природно. Бо він винайшов філософію і, таким чином, дух західної цивілізації. Те, що він у товаристві молодих громадян відкрито поставив під сумнів владу, традицію та незаперечність рішень афінської Агори, започаткувало шлях до тріумфу свободи слова й громадянських свобод. Фактично, його можна вважати батьком так званих "кольорових революцій" (грузинська "Революції Троянд" 2003 року та українська "Помаранчева Революція" наприкінці 2004 року)!"
Арістотель
384-322 до Р.Х.
"Він був першим політичним аналітиком у мехаж демократії. Його підтримка афінських інститутів, заснована на цінностях й усвідомленні потреби захищати їх від люті, безумства й зовнішніх вторгнень, знаходить відгук у нас - лідерів Грузії - у цей складний час".
Бенджамін Франклін
1706-1790 рр.
"Він є втіленням Просвітництва, винайденого в Європі та втіленого в США. Крім того, він єдиний із батьків-засновників, який підписав три основні документи - Декларацію про Незалежність, Паризький договір і Конституцію, завдяки яким постали США, єдина країна, яка ніколи не знала тиранії. Один із його афоризмів я завжди пам’ятатиму: "Ті, хто ладні пожертвувати насущною свободою в обмін на те, щоб отримати тимчасову безпеку, не гідні ні свободи, ні безпеки".
Іммануїл Кант
1724-1804 рр.
"Я вважаю його батьком європейського космополітизму. Його мрія про мирний міжнаціональний союз втілилася у Європі після жахіть XX століття. Його захист моралі в політиці також служать могутнім запереченням проти цинізму й нігілізму в кремлівському стилі".
Александр Солженіцин
1918-2008 рр.
"Навіть якщо він і не справжній філософ, його опис ҐУЛАҐу, його розуміння самих принципів і методів совєцького режиму і відображення ним опору простого народу комуністичним репресіям - найдивовижніша культурна й інтелектуальна спадщина, яка залишилася нам від дисидентів тієї ери. Мене глибоко потрясла його смерть".
Андре Ґлюксман і Бернар-Анрі Леві
Народилися в 1937 і 1948 роках відповідно
"Нові французькі філософи. Їхня критика всемогутнього марксизму в 1970-х роках змінила європейську інтелектуальну сцену. Прийшовши зліва, вони наважилися зруйнувати всі до єдиного міфи комунізму в ім’я свободи. Я потай читав їх у юності в совєцькі, і тепер пишаюся тим, що можу вважати їх своїми особистими друзями".
Автор: Hana R. Alberts
Назва оригіналу:
High Five With Mikheil SaakashviliДжерело: forbes.com, 15.09.2008
Переклав Андрій Павлишин