Нарешті! Культурні події виходять за межі стометрівки і Ринку. "Мені дуже приємно, що сьогодні центр святкування Дня Незалежності України є тут, на Левандівці. Левандівка - серце Львова," - Андрій Іванович Садовий. В парку на великій сцені вдень був етно-, а ввечері рок-концерт. Такий доволі непоганий. Навколо продавали хендмейд і прецлі, робили каву і видушували фреші. Для дітей весь день відбувались майстер-класи. Між дерев були натягнуті канати, по яких всі з непідробною радістю лазили. Роверисти напередодні ввечері мали екскурсію-прогулянку районом. Потім була ще піша екскурсія з аудиторією від старенької зігнутої бабці-інтеліґентки до двох дівчаток-школярок років десяти.
Справжній празник на селі. Чудове свято на районі. Бо Левандівка насправді трохи село. Таке патріархальне і злегка рагульське. Принаймні, з урбаністичною, міською культурою тут явні проблеми. Але вона має запит. Вчора Повітряна ожила. Навіть гопи цікавились концертом. В сторону парку і назад весь день був рух. Всі так гарно вбрані, сім'ями чи компаніями йшли Туди. "Ви вже там були? - Були, і ще йдемо." По всій Левандівці говорили. Нарешті покоцаний рагульством район пробудився до свята. Назва "На Повітряній більше повітря" повністю себе реалізувала.
Ці святкування - завершальний етап проекту "Планета Львів-Люблін-Брест", в межах якого протягом року обмінювалися досвідом культурні інституції трьох міст. Його проводив Європейський Союз в рамках програми транскордонної співпраці Польщі, Білорусі й України в 2007-2013 роках (серед іншого, завдяки їй у Львові з'явилось, наприклад, туристичне знакування).
Але чому для апогею великого європейського проекту обрали спальний масив?
У 2012-му Кінолев, який щороку змінює патрона, був присвячений Сергію Параджанову. Парадоксальний факт: йому встановлено кілька пам'ятників, відкрито меморіальний музей і названо астероїд. Але єдина вулиця Параджанова в світі (точно невідомо, але в Україні 100%) - це
маленький провулок у Львові на Левандівці. Організатори, які на честь патронів щороку вішають новий вказівник на Архівній, не могли не спокуситися. Тому крім основного Кінолеву відбулось ще "Свято вулиці Параджанова. Кінолев на Левандівці". Нічого особливого: кінопоказ+концерт біля озера і в Народному домі. Але тодішня програмна директорка Музею Ідей, блогерка і редакторка "Ї" Ірина Магдиш мусила приїхати на район. Ось кілька записів в її блозі з цього приводу: "
Левандівка «культурної столиці України»", "
Чого навчило свято на Левандівці", "
Культура Львова. Проблема ПлощеРинковості", - сумні висновки.
21 вересня 2012 року Садовий призначив нову начальницю в Управління культури. І вже за місяць вона запросила Магдиш стати своєю заступницею. Почалося. Молода команда взялася за Народний дім на Збоїщах. Левандівка отримала День Незалежності. Обіцяють, що це не кінець. В міста з'явився шанс.
Левандівка, Львів. 24 серпня 2013 року, День Незалежності України