Citrininis Džo - žmogus ar "garbingos" žiniasklaidos fantomas?

Jun 14, 2010 14:20



Mūsų Tėvynės ore tvyro kažkas skatinančio žmones rašyti.

Pastebimas įdomus fenomenas - žmogelis, ramiai triūsęs kokioje šalyje santechniku, parazitų naikintoju ar gatvės klounu, atvykęs į Lietuvą staiga išvirsta į rašytoją, žurnalistą ar net į Žymų Publicistą ir Aborigenų Gyvenimo būdo tyrinėtoją bei Vertintoją.

Visuomet atsiranda koks nors leidinys ar TV laida, kuri suteikia jam tribūną ir galimybę papostringauti Lietuvai savo svarią nuomonę.

Štai jau kelios dienos, kaip viename populiaresnių portalų talpinamos James Lemmon vardu pasirašytos, khhm, ne itin maloniai kvepiančios rašliavos.

Minima, kad "James Lemmon yra australas Alfa.lt žurnalistas, rubrikoje "Alfa English" aprašantis savo užsienietišką gyvenimo Lietuvoje patirtį."

Suprantama, kad tokie tekstai, kuriuose užsienietis, perdėm nesirinkdamas žodžių, dėsto ne tiek savo gyvenimo patirtį, kiek mūsų politinio bei visuomeninio gyvenimo vertinimus, sulaukia nemenko ir ganėtinai piktoko komentatorių dėmesio.

Juolab, kad tie vertinimai yra, švelniai tariant, ne itin intelektualūs ir ganėtinai įžeidūs.

Dar didysis rusų poetas A.Puškinas pastebėjo, jog būdamas išsilavinęs žmogus, jis šlykštisi daugeliu Rusijos negerovių, tačiau jam nemalonu, kuomet tai daro užsienietis. Ypač - su akivaizdžiai demonstruojama pašaipia piktdžiuga.


Viena iš studentaujančių sostinės blogerių - Naivioji lietuvaitė net paskelbė įrašą savo jaukiame tinklaraštėlyje, kuriame iškvietė Jamesą Lemmoną į viešą diskusiją:

"Labai džiugu‘‘, kai svečias, dergia tavame kieme. Be abejo, kritika, įvairūs pastebėjimai - naudingi dalykai, verčiantys pasitempti, bet garsus skalambijimas įžeidimu, nesiremiantis nei svariais faktais ar įrodymais, primena menką paties autoriaus …

Mano komentaras po straipsniu:

,,Ponas James Lemmon, aš ne kaip jūs, ne žurnalistė ir ne užsienietė. Aš Lietuvos Respublikos pilietė, tos šalies, kuri pasak jūsų tupi Europos dugne.

Norėčiau paklausti jūsų, ar jūs save laikote pakankamai adekvačiu vertinti Lietuvą kitų Europos šalių kontekste? Ar jūs taip gerai nusimanote ne tik Lietuvos, bet ir kitų Europos šalių politikoje, teisinėje sistemoje, istorijoje, kultūroje ir kituose socialiniuose reiškiniuose, kad galite jas lyginti ir spręsti kur kurios vieta? Ar galite nešališkai įvertinti istorijos raidą ir kontekstą, kuriame vystės šalies piliečiai?

Jei taip, tuomet sutiksiu su jumis, nors šiuo metu mano nuomonė visiškai kitokia. Manau, kadangi sugebėjote taip apibūdinti Lietuvą, tai taip pat sugebėsite ir jums pasirinkta forma atsakyti į mano komentarą. Viliuosi rasite laiko man, Europos dugno atstovei, atsakyti į keletą klausimų ir apginti savo nuomonę, kaip ir dera visiems intelektualiems, drąsiai savo įžeidžią nuomonę reiškiantiems užsieniečiams. Galite man rašyti naivioji@email.lt arba čia.

Beje, skirtingai nei jums, p. James Lemmon, Kauno pedofilijos byla man nuobodi nebuvo. Gal dėl to, kad esu Lietuvos pilietė ir man tikrai rūpi jos teisinė sistema, kurią ši istorija parodė iš visų pusių. Be abejo, jums kaip Australijos piliečiui, manau mūsų teisėsauga ir jos vaidmuo šalyje ne itin aktualu, tad ar nemanote, kad korektiškiau būtų šia tema nerašyti savo nuostatos ,,man ši byla buvo nuobodi” ? “

Prisipažinsiu - mane džiugina tokia aktyvi komentatorių reakcija į antilietuviškus išpuolius ir ypač gerai nuteikė jaunosios tinklaraštininkės, užsivadinusios „Naivioji lietuvaitė“ pilietiškumas ir pasiryžimas viešai ginti savo kitokią, netolerantišką nuomonę apie mūsų Tėvynę.

Visgi dar ne viso mūsų jaunimo protus pakirto mentalinis „tolerancijos“ ir „lituanofobijos“ virusas.

* * *

O dabar noriu pasidalinti savo nuogąstavimais, kurie susiveda į tai, kad šiuo atveju mes greičiausiai susiduriame toli gražu ne su nežinomo, neaiškaus užsiėmimo ir akivaizdžiai ne itin intelektualiai galingo užsieniečio rašinėliais, nežinia kodėl atsiduriančiais vieno populiariausių portalų matomiausiose skiltyse.

Tai labiau panašu į ideologinės-propagandinės kovos, vykdomos informacinio karo priemonėmis, vieną ne itin dorų būdų.

Šis būdas susiveda į tai, kad tam tikra šlykšti ar įžeidi nuomonė, kurią norima įbrukti visuomenei, pristatoma ne savo vardu, o įdedama į „pašalinio stebėtojo“ lūpas. Girdi, „ne mes tai sakome, bet visiškai nesuinteresuotas žmogus. Mes tik įgarsiname ir atkreipiame jūsų dėmesį, kaip vienas ar kitas reiškinys atrodo iš šalies“.

Būtent todėl ir man būtų įdomu, jei Alfa.lt redakcija viešai pristatytu poną Jamesą Lemmoną ir atsakytu į skaitytojams kilusius klausimus - kiek šis asmuo yra kompetentingas visomis prasmėmis, kad mes galėtume įvertinti - kokį svorį jo vertinimai ir moralizavimai turi visuomenės akyse?

Kad jie atrodo labai svarūs pačiai portalo redakcijai - mes matome patys, bet, kaip žinia, skaitytojų ir redakcijos nuomonės nebūtinai turi sutapti?

Kiek seniai šis žmogus gyvena Lietuvoje, koks jo lietuvių kalbos žinojimo lygis, kokios srities profesionalas yra ir kokia legalia veikla verčiasi bei kodėl apie jį nėra jokių paminėjimų interneto platybėse? Iš kur jis nukrito ant mūsų ir pasaulio skaitytojų galvų su savo išmintimi?

Jeigu mes kalbame apie garbingą žurnalistiką, tai visuomenė turi teisę išgirsti atsakymus į šiuos elementarius klausimus. Juk ne juokas - šis žmogus pristato pasauliui mūsų Lietuvą angliškoje populiaraus portalo versijoje. Būtent iš jo žodžių apie mūsų visuomeninį gyvenimą susidaro nuomonę tūkstančiai skaitytojų pasaulyje.

Taigi, gerbdama savo skaitytojus Alfa.lt redakcija tikrai turėtu pristatyti plačiau šią naują lietuviškosios publicistikos žvaigždę, kurios rašinėliai netgi verčiami į lietuvių kalbą ir dedami pastovioje portalo rubrikoje „Užsienietis apie Lietuvą“.

Tokiu būdu būtu galima išskaidyti įtarimus ir prielaidas, kurias visu balsu išsako interneto komentatoriai. Jas galima suvesti į tai, kad žmogus, kuris kurpia tuos ne itin vertingus antilietuviškos pakraipos tekstus, nėra nei „australas“, nei „lemmonas“ - tai viso labo prasimanytas personažas, vieno iš „alfinių“ žurnalistų slapyvardis.

„Anokia čia bėda?“ - būtinai pasireikš koks kvailesnis skaitytojas. „Taigi pilna straipsnių po slapyvardžiais spaudoje - va, ir Castor&Pollux Balse, ir Brigita Jonaitė Lietrytyje, o galų gale ir Zeppelinus vargu ar tavo pavardė. Kame problema?“

Problema tame, kad minėti virtualūs asmenys ir yra pristatomi, kaip interneto personažai ir jų pagalba nebandoma įbrukti visuomenei kažkieno subjektyvios nuomonės po „objektyvių pastebėjimų iš šalies“ padažu. Juolab, kad James Lemmon tekstuose yra pateikiami ne kažkokie nežinomi visuomenei faktai, bet ganėtinai plataus pobūdžio etiniai vertinimai ir šiaip moralizavimai iš preziumuojamo dorovinio pranašumo pozicijų.

Jeigu gerbiama Alfa.lt redakcija atvirai nurodytu prie straipsnių, kad šie tekstai kurpiami jos žurnalistų prasimanyto personažo vardu, nebūtu jokios problemos. Būtų juokinga ir tiek.

Tačiau šiuo atveju mes galimai turime atvejį, kuomet užsienio ir Lietuvos skaitytojai yra tiesiog apgaudinėjami, pristatant kažkieno antilietuviškos pakraipos kūrybą, kaip realiai egzistuojančio ir Lietuvoje gyvenančio Australijos piliečio perdėtu kritiškumu artėjančią prie įžeidimo nuomonę apie lietuviško politinio ir visuomeninio gyvenimo realijas.

Suprantu, kad toks tikrai patraukiantis dėmesį informacijos skaitytojams pateikimo būdas, artimas tam, kas internete vadinama „trollingu“, gali pasirodyti redakcijos panelėms puikus bei šaunus atradimas lankymo statistikai gerinti, bet tenka pastebėti, jog tuomet apie jokią žurnalistiką - juolab garbingą, geriau nei neužsiminti.

Na ir baigdamas visgi norėčiau pabandyti paspėlioti, kaip gali atrodyti tas mūsų „Lietuvoje gyvenantis australų žurnalistas, aprašinėjantis savo užsienietiško gyvenimo patirtį Alfa English“ ir pilantis savo liguistos fantazijos pamazgas ant vargšų nelabai nusimanančių anglakalbių skaitytojų galvų.



Ši miela panelė - Ieva Barauskaitė, Alfa English editorė, kadaise pastebėta paties A.Račo!
Ji rašė:

„Džiugu žinoti, kad publikuojami straipsniai perskaitomi po kelis šimtus kartų.... Naršau po demografinę lankytojų statistiką. Du trečdaliai jų - užsieniečių ar lietuvių - gyvena Lietuvoje. Likęs trečdalis išsibarstęs po visą pasaulį. Kokių tik valstybių neaptinku sąraše. Nuo Mauricijaus ar Kataro iki Brazilijos, Argentinos, Albanijos, Namibijos, net Irano.
Sentimentams užplūdus, belieka tikėtis, kad Lietuva Alfa English rubrikoje atrodo tokia įdomi, kokią parodyti ir yra mūsų misija.“

Tai jau tikrai, sunku nuneigti, jog James Lemmon rašinėlių dėka, Lietuva mielos Ievos redaguojamoje rubrikoje tikrai atrodo „įdomi“. Tiesa, kiek bjauri ir šlykštoka, bet gal tokio paveikslėlio pateikime pasauliui panelių Gabrielės Vasiliauskaitės & Ievos Barauskaitės tandemas ir regi tą „savo misiją“?

Dar miela Ieva dalinasi kūrybine patirtimi:

„Kai įsivažiavom ir susidraugavom ir tarpusavy, ir su skaitytojais, kurių vis daugėjo, ėmėmės rašyti ne tik naujienas, bet ir nuomones.“

Kiek pamenu, tos nuomonės, kurias miela Ieva kurpė su ponu Dariumi James Ross, anuomet buvo pasirašinėjamos visokiais išgalvotų personažų vardais - „saulutėmis“, „raganosiais“ ir kitokiais angliškai skambančiais „begemotukais“.

Visgi daugeliui būtu malonu sužinoti, kieno fantazijos vaisius yra tas „australas James Lemmon“, iš tolerancijos aukštybių pamokslaujantis ir pašaipiai moralizuojantis Lietuvą? Kam pasipiktinę skaitytojai galėtu pasakyti savo „ačiū“ už tuo vardu pasirašytas rašliavas - mielai Ievai ar mielai Gabrielei? Ar abiem drauge?

Žinoma, yra tikimybė, kad interneto komentatorių įtarimai ir mano spėliojimai yra visiškai nepagrįsta paranoja - ir Lietuvos gyventojas Mr.James Lemmon iš Kengūrų šalies tikrai egzistuoja, gyvena, dorai dirba ir nelabai dorai rašo greta mūsų.

Tuomet nekantriai lauksime jo išsivirtualizavimo, suteikiančio galimybę užduoti jam kai kuriuos klausimus bei įvertinti šio griežto pono dalykines kompetencijas bei moralines-etines savybes, leidžiančias jam mus vertinti bei teisti.

Suprantama, kad šiuo atveju man teks nuoširdžiai atsiprašyti panelių Gabrielės ir Ievos dėl įtarinėjimų naudojant trollingą ir propagandinio karo būdus jų neabejotinai garbingoje žurnalistinėje veikloje.

Gal kas norėtu lažintis dėl šio įvykio tikimybės? Esu atviras pasiūlymams.

UPD / Atnaujinimas:

Na, lažybų mėgėjų, deja, neatsirado, užtat yra požymių, rodančių, kad gerbiama Alfa.lt redakcija visgi susiprato dėl virtualių ir realių personažų painiojimo dviprasmiškumo ir truputį atnaujino "jameso" & "lemmono" straipsnių autorystės pristatymą.

Štai 2010-06-08 dienos straipsnis, kuriame autorius - žymusis australas James Lemmon:



O štai 2010-06-15 d. 12:38 val. straipsnis, kurio autorius - šaunusis Alfa.lt kolektyvas:



Beliko sulaukti naujesnio tų straipsnių lietuviško vertimo, kad pasižiūrėtume, kas nutiks su šia deklaracija straipsnių apačioje:



Tikėkimės, kad ir ji išnyks, kaip ūkinykų deginamos pernykštės žolės dūmas.

spaudos ir interneto komentarai

Previous post Next post
Up