VENEMAA LAHKUB SÜÜRIAST - ON SEE IISRAELILE HEA VÕI HALB?
Selle nädala esmaspäeval tegi Venemaa president Vladimir Putin üllatava avalduse, et Venemaa viib peaaegu kõik jõud Süüriast välja. Venemaa sekkus möödunud aasta septembris jõuliselt sõtta ning Putin ütles, et see on lühiajaline, kuid teda uskusid vähesed. Väljatõmbumisega tehti algust juba teisipäeval.
Tagasitõmbumist põhjendades kasutas Putin oma iseloomulikku poliitiliselt laetud väljendusviisi: „Ma usun, et kaitseministeeriumi ja Venemaa sõjaliste jõudude ees seisnud ülesanne on üldiselt täidetud. Venemaa sõjaväe osalusel... on Süüria relvajõud ja patriootlikud Süüria jõud suutnud tuua olulise pöörde võitlusesse rahvusvahelise terrorismiga ning on haaranud praktiliselt igas suhtes initsiatiivi.“
Analüütikud hakkasid muidugi kohe arutama, mis võisid olla Kremli ootamatu otsuse tegelikud põhjused. Mõned üldiselt nõustuvad Putiniga, et Venemaa on saavutanud, mida hetkel saab mõistlikul viisil saavutada, on tagastanud tähtsaid territooriume Süüria presidendile Bashar al-Assadile ning seeläbi kindlustanud Venemaa õhuväebaasi Latakias ja sõjaväebaasi Tartusis. Ilmselt ei ole Putin huvitatud uue Afganistani loomisest, mis oli õudusunenägu Venemaa (õigemini nõukogude) sõjaväe jaoks.
Lisaks seostavad mitmed analüütikud väljatõmbumise ajastuse teisipäeval alanud Süüriat puudutavate rahuläbirääkimiste algusega. Pärast väljatõmbumist võiks Venemaa üritada võtta rahuvahendaja rolli. Kõik teavad nüüd, et Venemaal on oluline roll Süürias rahu saavutamisel ning seda on raske eirata, kui ta peaks läbirääkimiste laua taha asuma. Väljatõmbumine võiks seetõttu vähendada Venemaa isolatsiooni rahvusvahelisel tasandil.
Ja lõpuks, analüütikud ususvad, et Putin soovib vähendada Venemaale kehtestatud sanktsioone, ning kui nad täidavad konstruktiivset rolli Süürias, ja kui nende tegevus vähendab ka põgenike juurdevoolu Euroopasse, võib juhtuda, et EL ja USA on valmis sanktsioone lõdvendama. See tähendaks Putinile suurt edu.
Palju on arutletud Venemaa panuse üle Süürias viie kuu jooksul, mil Süürias tegutsesid peamiselt õhujõud. Paljud pommitamised olid suunatud mõõdukate mässuliste rühmituste, mitte islamifundamentalistide vastu, kuigi Venemaa panust võitlusesse islamistidega ei saa eirata. Lisaks on mitmeid avaldusi ja teadaandeid selle kohta, et Venemaa sõjalennukid pommitasid valimatult tsiviilelanikke. Venemaa muidugi lükkab neid süüdistusi tagasi.
Kommentaar:
Venemaa astumisel Süüria sõtta algas Iisraelis põhjalik arutelu teemadel, kuidas mõjutab see Iisraeli põhjapiiril toimuvat ja millist rolli Venemaa hakkab mängima. Venemaa saaks piirile koondada keerukaid relvi, millega Iisrael harjunud ei ole. Koostöö, mida Iisrael ja Venemaa kohe alustasid ja mille juures kumbki osapool kohustus teavitama teist oma tegevusest, on siiski toiminud hästi.
Nüüd esitatakse Iisraelis vastupidiseid küsimusi: mis juhtub siis, kui Venemaa lahkub? Nagu tavaliselt, on asjatundjatel erisuguseid arvamusi. Arutletakse selle üle, kas Iisraelile on parem, kui piiril on tugev kuid vastutustundlik jõud või palju väikesi, kuid vastutustundetuid jõude. Venemaa halva käitumise korral võiks Iisrael probleemi üritada lahendada diplomaatiliselt ning saaks rakendada erinevaid survemeetodeid. Kui terroriorganisatsioonid halvasti käituvad, ei ole kellegagi kõnelusi pidada ning survet saab avaldada praktiliselt ainult sõjaliselt. Kuna aga terroristid varjuvad tsiviilelanike hulka, peab sõjaline reaktsioon olema piiratud. Terroriorganisatsiooni alistamine ainult sõjaliste vahenditega on osutunud äärmiselt raskeks, eriti Iisraeli jaoks, mille kaitsevägi ei luba endale valimatut tsiviilelanike pommitamist ning mis on pidevalt rahvusvahelise kogukonna kriitilise järelvalve all.
Ja lõpetuseks, Iisraeli jaoks ei ole palju muutunud, ta peab olema valmis kõikvõimalikeks stsenaariumiteks - selle noore põlvkonna jaoks ei ole olukord uus.
HAMAS ON NÜÜD RELVADE EKSPORTIJA
Egiptuse julgeolekuametnike teatel on Hamas kaevanud Siinai poolsaarega piirnevatel aladel uusi hiigelsuuri tunneleid, mis on piisavalt suured, et mahutada veoautosid. Egiptus on hiljuti hävitanud mitu väiksemat smuugeldamistunnelit, kuid on just äsja avastanud kuni kolme kilomeetri pikkusi tunneleid. Egiptlased ütlevad, et Hamas kasutab neid tunneleid Gazas valmistatud lõhkeainete toimetamiseks terrorirühmitustele Siinail. Üheks pommitüübiks on veeboilerist valmistatud improviseeritud pomm, millega on võimalik õhata tanki. Neid ning Gazas valmistatud rakette on kasutatud Egiptuse armee vastu Siinail.
Viimasel ajal on mitmed ehitusjärgus olevad tunnelid kokku varisenud, mis on mõnel juhul viinud tunneli kaevajate surmani. Iisrael usub, et see tuleb betoonipuudusest, mille põhjuseks on Iisraeli ja Egpituse poolt Gazale seatud blokaad. Sõjapidamiseks sobivat materjali ei lubata sisse tuua või lubatakse vaid väikestes kogustes.
Reedel hakkasid terroristid Gazas taas rakette tulistama Iisraeli linna Sderoti pihta pärast mitme kuu pikkust vaikust. Keegi vigastada ei saanud. Iisrael vastas Gazas asuva relvatöökoja pommitamisega, tappes traagiliselt kaks lähedal seisvat last. Raketid tulistati Islamistliku Džihaadi poolt, vastolus Gazat valitseva Hamasi tahtega. Hamasi kõneisik teatas kiirelt, et organisatsioon ei taha pidada sõda. Rivaalitsemine Gaza sektoris viib sageli selleni, et väiksemad terroriorganisatsioonid tulistavad rakette Iisraeli pihta, kui see käib Hamasi huvide vastu. See on viis, kuidas nad saavad püsida relevantsetena ja võib-olla kaasa haarata toetajaid, kes on väsinud Hamasi soovimatusest Iisraeli rünnata.
Kommentaar:
Hamas on hõivatud kõigis suundades kaevamisega. Egiptusesse rajatud tunneleid on enamasti kasutatud impordiks, kuid nüüd ka ekspordiks. Iisraeli piiri äärde rajatud tunnelid on ainuüksi terrorirünnakute jaoks. Iisraelis teavad kõik, et Hamas on valmistumas järgmiseks sõjaks. Ainus põhjus, miks nad hetkel väldivad rakettide tulistamist on see, et nad ei ole valmis. Hamasi esindajate avalikud väljaütlemised on ajapikku näidanud, et nad ei ole valmis loobuma oma peamisest eesmärgist - juudiriigi hävitamisest.
Asjaolu, et Hamas ekspordib nüüd relvi, annab põhjust muretsemiseks. Esiteks tähendab see, et nad on rajanud relvatööstuse, mis on võimeline tootma eksportimiseks piisavas koguses relvi. Samuti viitab see sellele, et relvade kvaliteet vastab teiste terroriorganisatisoonide nõuetele. Teisisõnu on Hamas arendamas nende võimekust. Nii iisraellaste kui ka Gaza elanike jaoks on see kurb sõnum. See tähendab, et järgmine sõda võib olla veel suuremate tsiviilohvritega, kui oli seda eelmine.
LÜHIUUDISED
Foreign Policy Magazine kirjutab, et Gaza terroristide kaevatud piirialuste tunnelite probleemi lahendamiseks kaevab Iisrael omalt poolt tunneleid. See maa-aluste tunnelite võrgustik varustatakse seismiliste sensoritega, mis hakkavad maa-aluseid võnkeid jälgima. Iisraeli valitsus on 2004. aastast alates kulutanud sellele projektile rohkem kui 450 miljonit dollarit ning Ameerika Ühendriigid on „määranud rahandusaastal 2016 selle projekti tarbeks 40 miljonit dollarit“. USA Kaitseministeeriumi esindaja Christopher Sherwood ütles Foreign Policy Magazine'le, et tunnelite eesmärk „on tunnelitevastase süsteemi loomine USA-d või Iisraeli ohustavate maa-aluste tunnelite tuvastamiseks, kaardistamiseks ja neutraliseerimiseks.“ Ta märkis, et „USA saab prototüübid, juurdepääsu katsetustele, ja õiguse intellektuaalomandile.“ Tunnelite tuvastamise projektiga tegelevad sellised Iisraeli ettevõtted, nagu Elbit Systems ja Rafael Advanced Defence Systems.
Iisraellanna leiab Galileas matkates Rooma impeeriumi esimese keisri Augustuse kujutisega kuldmündi. Ainult üks selletaoline münt on varem leitud. See kuulub Londoni Briti muuseumile. Münt vermiti enne keiser Trajanuse valitsemisaja lõppu, kui anti välja enne teda valitsenud Rooma keisritele pühendatud mündiseeria. „See münt võib osutada Rooma sõjaväe kohalolule piirkonnas ligi 2000 aastat tagasi - võimalik, et seoses Bar Kochba toetajate vastase tegevusega Galileas - kuid seda on üksiku mündi põhjal väga raske otsustada,“ kommenteerib Iisraeli Muinsusameti mündiosakonna peakuraator Donald T. Ariel. „Seda ajajärku kirjeldavad ajalooallikad mainivad, et Rooma sõduritele maksti kõrget palka, igal palgapäeval kolm kuldmünti, mis on võrdne 75 hõbemündiga. Raha suure väärtuse tõttu ei saanud Rooma sõdurid turul kuldmüntide eest kaupu osta, sest kaupmeestel ei olnud piisavalt raha neile tagasiandmiseks,“ ütles ta.
TAGASIVAADE AJALUKKU: 22. AUGUST 1800
Samuel David Luzzatto sünnib Itaalias Luestes. Täiskasvanuna saab temast suur Piibli ja Talmudi õpetlane. Kui ta on 13-aastane, asub ta Abraham Eliezer ha-Levi juhendamisel Talmudit õppima. Luzzato kirjutab heebreakeelse raamatu „Arutlus Kabbala teemal“, milles ta teeb järelduse, et raamat Zohar ei saa olla kirjutatud teisel sajandil, nagu pärimus ütleb, vaid alles pärast täishäälikute lisamist Piiblisse kümnendal sajandil. Luzzatto usub ilmutust ja traditsiooni ning ei tunnista oma ajastu ratsionalismi. Ta ütleb, et moraali ei saa lahutada religioonist. Luzzatto sureb septembris 1865.
Copyright © 2016 Livets Ord, All rights reserved