"Искусство - это наше оружие. Культура - это форма сопротивления"

Jun 05, 2022 00:30


Слова, вынесенные в заголовок, принадлежат Ширин Нешат, иранской политической беженки, фотохудожницы и кинорежиссёра, живущей и работающей в США.

Искусство формирует тот контекст и культуру, которая решает, как общество будет воспринимать те или иные исторические события, а соответственно, какое общество и будет победителем в войне. И это утверждение приводит нас к украинскому искусству последних 100 дней. Это искусство информационного сопротивления.

Фильмы, книги и картины на основе событий после 24 февраля ещё только появляются в головах авторов. Но уличное искусство о войне уже появилось. Многие его образцы можно увидеть в виртуальном музее "Информационный фронт: борды, муралы, граффити", некоторые экспонаты из которого я представляю здесь.

Ну а "наводку" на музей мне дал Андрей Даркович своей заметкой на lb.ua.


"Красавіца” терпіти не буде" - так коментує свій мурал на вулиці Соборній автор, рівненський художник Костянтин Качановський.


"Свята Джавелінa", Київ
"Свята Джавеліна" стала найбільш обговорюваним муралом. Її можна побачити на вулиці Авіаконструктора Антонова в Києві. Створена вона за ескізом канадського журналіста українського походження Крістіана Бориса.
Давня іконописна традиція була модернізована - замість мечів чи списів на муралі зображено протитанковий ракетний комплекс FGM-148 Javelin. Однак його поєднання з релігійним символом - німбом - викликало дискусію та невдоволення Ради Церков, і на їхню вимогу німб замалювали.


Новому фашизму - нова свастика Z


"Путін та голуб миру", Ліон
Люди проходять повз мурал, який зображує Путіна, який відриває голову голуба, на площі де ла Пе в Ліоні, Франція, робота невідомого художника.


"Яке прикре самогубство", Софія
У столиці Болгарії Софії зображення президента Росії Володимира Путіна несе його власне тіло. Художник Станіслав Бєловський.


Напрямки для російського окупанта
Чернігівська область


"Дівчинка під українським прапором". Прага, Чехія
Жінка проходить повз мурал у Празі, Чеська Республіка, на якому зображено дитину, яка захищає себе українським прапором від російського вторгнення. Художник казахського походження Дмитро Проскін, чиє прізвище ChemiS, сказав Радіо Свобода, що "головне, щоб це бачили українські люди". Він додав: "Вони надсилають мені повідомлення подяки, тож моя головна мета - показати українцям нашу підтримку - була досягнута".


Русскій корабль
Після повномасштабного наступу 24 лютого світове інформаційне поле розірвали слова українського прикордонника з о. Зміїний, який на вимогу здатися сказав окупантам “Руский воєнний корабль, иди нахуй!”.
Цю фразу повторювали сенатори США, моряки в Грузії… Те, що було б кілька днів тому лайкою тепер можна розміщувати на бордах без цензури.


1941 фашистський окупант = 2022 російський окупант


"Мурал на стіні розбомбленого будинку". Ідліб, Сирія
Малюнок на стіні розбомбленого російськими військами будинку в сирійському Ідлібі.
"Солідарність сирійців з українцями" - так підписав свою роботу художник Азіз Аль-Асмар.


У Полтаві водкі нєт


Лізуть швидко, тліють довго
Деякі щирі послання в столиці були виконані кустарно, але своїм самобутнім гумором підіймали настрій.


"I Stand With You Ukraine". Кардіф, Велика Британія


"Хай живе український супротив". Париж, Франція


Русскій корабль, ну шо ти, дійшов?
Що стосується Одеси, то місто гумору тезу про корабель трансформувало на свій лад і вийшло взагалі без лайки. Тут з’явилися борди “Русский воєнний корабль, ну шо, ти дошел?”

мистецтво, Україна, российско-украинская война, общество, культура, пропаганда

Previous post Next post
Up