Dodatki - esej pierwszy

Jul 08, 2008 22:10

Poniżej znajduje się fragment analizy sakralnej symboliki związku Gaius/Gaeta w kanonie i w fiku "Wystarczy Miłość. Ciemne strony mesjaństwa."

Esej dostępny jest w dwóch językach - ludzkim i lolkacyńskim.

Ostrzeżenia: Może obrażać uczucia religijne, jeśli ktoś takie ma.

Spoilery do 4 sezonu BSG i ww. fika.



Prawdziwe znaczenie Gwiazdy Bojowej Galaktyki.

W Internecie krąży wiele teorii na temat symboliki i obrazów niesionych przez ten niezwykle popularny amerykański serial fantastyczno-naukowy. Obok propozycji politycznych związanych z jedenastym września i wojną z terrorem pojawiają się też odczytania społeczne, filozoficzne czy feministyczne. W mojej pracy zamierzam jednak udowodnić, że prawdziwa symbolika tego serialu wiąże się z religią - a konkretniej chrześcijaństwem - i wprost nawiązuje do skandali seksualnych w kościele katolickim.

Na poziomie symbolicznym, Gaius Baltar w dość jasny sposób reprezentuje postać Chrystusa. Obwołany mesjaszem przez członków swojej sekty, głosi nowy monoteizm w odróżnieniu od starszej (Cylońskiej) odmiany czy ludzkiego politeizmu. Ten związek jest sugerowany na kilku różnych poziomach - począwszy od jego wyglądu (niesławna jezusowa broda i zapuszczone włosy) poprzez głoszoną przezeń ideologię miłości, a skończywszy na zdradzie ze strony jednego z wcześniejszych uczniów (Gaety), scenie obmycia przez wyznawczynię (przywodzącą na myśl Marię Magdalenę) gniewu w świątyni czy wreszcie odniesionej przez niego ranie w bok. Wszystko to zdaje się sugerować, że Gaius może się spodziewać symbolicznej śmierci w ostatnich odcinkach serialu - nie na tym chcę się jednak skupić w swoim eseju.

Gaeta z kolei prezentowany jest nieraz jako osoba molestowana lub przynajmniej skrzywdzona przez Gaiusa. Nawiązania do „wstydliwego sekretu” i jego próba zabicia Gaiusa w odcinku „Taking a Break from All Your Worries” dość jasno na to wskazują. Co więcej, Gaius zdaje się być do niego w dalszym ciągu przyciągany - gdy Gaeta traci nogę, Gaius w tajemnicy odwiedza go w szpitalu (co przypomina podobny incydent gdy Gaeta chciał odwiedzić Gaiusa w więzieniu) i przysłuchuje się śpiewowi Feliksa. I tenże śpiew - w połączeniu z noszeniem munduru - w oczywisty sposób narzuca interpretację chłopca z chóru.

Podchodząc do sprawy w ten sposób, jasnym staje się, że oglądamy historię nawiązującą do seks-skandali ostatnich lat, gdy hierarchia kościelna znajdowała się pod ostrzałem za molestowanie ministrantów czy waśnie chłopców z chóru - lub nawet głębiej, symbolika może się odnosić do słusznego gniewu tych osób skierowanego przeciwko kościołowi jako takiemu. Kryzys związku Gaiusa i Gaety to kryzys wiary.

W jakim świetle stawia to zatem kontynuację serialu autorstwa girlupnorth i novin_ha? Jeśli weźmiemy pod uwagę pierwszy poziom interpretacji, wprowadzając element sadomasochistyczny do związku między bohaterami, przechylają one równowagę władzy na korzyść szarego członka kościołam a nie hierarchii. Pojednanie to jednak pozostaje co najmniej odrobinę zastanawiające, w obliczu symbolicznej przemocy seksualnej. Penetracja długopisem sugeruje, że ofiara molestowania musi odwzajemnić się przemocą by odzyskać spokój; zawarte w kontynuacji jakoby szczęśliwe pożycie Gaiusa i Gaety sprowadza się do obustronnego syndromu sztokholmskiego.

Na głębszym poziomie możemy mówić o przesłaniu spirytualnym. Pojednanie w fiku to pojednanie człowieka z jego religią, która jakkolwiek niedoskonała, prezentuje sobą szereg możliwości.

Tłumaczenie na język Lolkaców.

1.



2.



3.



4.



edycja dvd

Previous post Next post
Up