Андрій Богдан: у "Слузі народу" є божевільні, психічно хворі. Частина 1.

Sep 16, 2019 19:00




Персона Андрія Богдана популярна завдяки його значному впливу на Володимира Зеленського. При цьому сам керівник Офісу президента стверджує, що це перебільшення - він лише радить, а президент сам все вирішує.

Кабінет пана Богдана розташований на другому поверсі величезного сірого будинку на Банковій. Він оформлений у зелених тонах, але це не данина прізвищу нового президента: насправді меблі тут не мінялися ще з часів Леоніда Кучми - саме він приходив сюди на роботу протягом десяти років свого президентства.

В кутку кабінету є акуратний зелений диванчик, де, за переказами, ховав свій диктофон Микола Мельниченко.

Нинішній власник кабінету, схоже, не боїться, що його прослуховуватимуть. Навіть більше, на вхідних дверях і на стіні за робочим столом Богдана - наліпки "Ведеться постійне відеоспостереження НАБУ".

Жарт це чи ні, але в інтерв'ю ВВС пан Богдан не лізе за словом в кишеню, вживає різкі, а часом і нецензурні формулювання. Можливо, це просто особливість його характеру: недарма в інтерв'ю до ста днів президентства Володимир Зеленський у відповідь на питання про особисті якості глави свого Офісу сказав: "Богдану треба заспокоїтись".

Так чи інакше, але його називають найвпливовішою людиною в архітектурі влади, яку зараз вибудовує президент Зеленський - за значної участі того ж Богдана, звісно. І поки що їм все вдається.

От і в п'ятницю, коли записувалося це інтерв'ю, Андрій Богдан був у чудовому настрої: кілька годин тому Верховна Рада задовольнила подання президента і відправила у відставку весь склад ЦВК. Богдан і під час розмови час від часу кидає погляд на трансляцію парламентського каналу, однак більше уваги у його кабінеті привертає картина, на якій зображена трибуна Верховної Ради, за якою замість депутатів пінгвіни.

Про стосунки Офісу президента з новою Радою та з божевільними депутатами у її складі, про долю Віталія Кличка та зустріч з Ігорем Коломойським, а також про своє ставлення до журналістів Богдан вичерпно розповів у інтерв'ю ВВС.
Переїзду не буде

ВВС: Чи завершили ви реформу Офісу президента?

Андрій Богдан: Вона ще не завершена. Стосовно перейменування в Офіс - це правильна європейська традиція, яку ми підтримуємо, адже адміністрація - це совкова назва, яка передбачає центр управління. А в розвинених європейських країнах є Офіс президента.

Ще однією підставою такої реорганізації було те, що зазвичай, коли на державну посаду приходить новий начальник, він робить реорганізацію, щоб почистити кадри. Звичайно, за десять років або навіть за 27 років кадри тут сильно не помінялися.

Державна служба має таку особливість - клановість. В українській мові є поняття "кумівство", сюди пристроювали зазвичай якихось родичів.

ВВС: Команда президента відмовилася від ідеї переїзду?

Андрій Богдан: Поки що відмовилася.

ВВС: Чи визнаєте ви, що з самого початку озвучували популістське гасло про переїзд, недостатньо вивчивши це питання?

Андрій Богдан: Ну чому ж популістське? От чому я тоді сказав популярну фразу, що ми не спілкуємося з журналістами напряму. Бо журналісти свої думки або думки суспільства видають або трансформують через своє уявлення життя і світу, транслюють це в суспільство дещо викривлено.

Ми розуміли, що саме переїзд нашими опонентами буде негативно висвітлюватися через трату бюджетних коштів. У нас була дуже хороша схема, і ми її зараз будемо реалізовувати - як знайти ці кошти, не витрачаючи гроші державного бюджету. Ми хочемо повернути державі те, що було корупційним шляхом виведено з-під державного контролю.

І цим коштом ми планували переїзд. Поки що ми не змогли цього зробити, тому що є дуже багато питань у сфері безпеки та зв'язку. І з цієї точки зору будь-який переїзд, в Український дім чи в інші місця, які ми розглядали, він пов'язаний з великою частиною роботи.

Переїзд такого Офісу - це не може бути тимчасовий будинок, таку будівлю треба будувати з самого початку під цю функцію.



ВВС: Нещодавно Зеленський говорив, що не їздить на велосипеді з міркувань безпеки і що є загрози його життю. На президента готувалися замахи?

Андрій Богдан: Я це не можу вам сказати. Безпекові функції замкнені безпосередньо на президента і керівники відповідних відомств йому напряму доповідають. У мене немає якоїсь інформації про замахи, які готувалися.

Але існують два протилежні за ідеологією, але спільні за цілями, крила українського політикуму, які намагаються дестабілізувати ситуацію в країні і дуже мріють про погіршення становища діючої влади.

Відповідно, методи їхньої роботи не змінилися за останній рік, вони роблять те, що вони звикли робити. Тому відповідно, президенту потрібна охорона. Ми всі сильно ризикуємо, демонструючи відкритість. Як приклад, ми відкрили прохід по вулиці Банковій.

Звичайно, це хороший жест для суспільства, але в мене тут зранку і до вечора маніфестації - змагання в тому, хто кого перекричить.

Ми всією командою іноді виходимо просто пообідати в ресторани, які є поряд, і це теж є з одного боку демонстрацією відкритості і близькості до народу, з іншої - це ризики безпеки. Адже все більше і більше людей розуміють, що ситуація в Україні змінюється, правила гри змінюються, і не всі готові на такі правила погодитися.

ВВС: Одна з депутаток "Слуги народу" писала смс про "переворот", який може статися до кінця року…

Андрій Богдан: Ліза Богуцька.

ВВС: Ви щось знаєте про цей "переворот"?

Андрій Богдан: Я не хочу вживати слово переворот, але дестабілізація ситуації - так.
"Всі рішення приймає президент"

ВВС: Вас називають куратором з усіх питань. Є теми чи напрямки, які ви не куруєте?

Андрій Богдан: Абсолютна неправда. Функціонал будь-якого менеджерського колективу чітко визначений і поділений між собою. Таке може говорити людина, яка не розуміє, що таке функціонал навіть маленького підприємства.

Моє завдання, щоб всі гілки влади працювали синхронно для досягнення певної цілі. Я не можу комусь диктувати ні кадрових рішень, ні рішень тактичних, стратегічних. Цілі органам державної влади ставить президент. Я контролюю, щоб вони синхронно рухались до досягнення цієї цілі. Проте кадрові рішення, тактичне досягнення цілей, тексти інструкцій, постанов і законів розробляють відповідні органи. Я на це не маю жодного впливу.



ВВС: Я думаю, що якби просто зараз попросили якогось художника намалювати вас в якомусь аспекті, в якому ви найбільше запам'ятовуєтесь широкому загалу, то він би намалював вас, коли ви шепочете щось на вухо президенту.

Андрій Богдан: З цього багато хто сміється, в тому числі жартує "95 квартал".

ВВС: Що ви найчастіше йому шепочете?

Андрій Богдан: Це поради, це ідеї, які виникають. Якщо це зараз не сказати, а сказати потім, то буде втрачено момент.

Ця найпопулярніша фотографія з Дніпра, коли я щось шепочу на вухо президенту. Тоді виникла ідея: давай озвучимо парі - або ти до такого числа зробиш, або звільняйся. Якби я це сказав через годину в Офісі, воно не було б так актуально. От зараз - якраз це був той момент.

ВВС: А чия це ідея була?

Андрій Богдан: Журналісти, напевно, хочуть почути, що це була ідея Коломойського. Ні. В нас була проблема, пов'язана з енергетичною незалежністю України. Один з пунктів - мітинги під "Укренерго" працівників феросплавних заводів Коломойського.

Щоб зрозуміти глибину цього процесу, глибину собівартості і глибину ціни на електроенергію для промвиробників - скликали таку нараду. Я розумію, що скликати директора якогось підприємства немає сенсу. Треба кликати ту людину, яка приймає рішення.

Була спільна думка: а чому ми маємо ховатися? Чому ми маємо увечері їхати на якісь заміські дачі, сидіти в якихось темних кімнатах темного ресторану. Ми чесні перед суспільством, ми нічого не порушуємо.

У липні під час візиту президента України до Дніпра Володимир Зеленський і мер Дніпра Борис Філатов уклали парі про те, що мер піде у відставку, якщо Центральний міст не відремонтують до 14 вересня.

7 вересня Філатов продемонстрував новий міст, про який йшлося, а вже 14 вересня на нього приїхав подивитися президент. Оглянувши об'єкт, Зеленський сказав, що "міст є, але до його якості є питання".

Відповідаючи на запитання журналістів про парі, президент повідомив, що воно продовжується, аж поки спеціальна комісія не перевірить якість мосту та не надасть свої оцінки.

ВВС: Президент часто до вас прислухається?

Андрій Богдан: Ви недооцінюєте президента. Всі рішення приймає президент. У нас є домовленість, і вона дотримується вже більше ніж рік: ми всі визнаємо право Володимира Зеленського приймати рішення. При цьому він визнає наше право висловити свою думку.

ВВС: Вас не зачепило те, що у фільмі про перші 100 днів президента він сказав, що Богдану треба заспокоїтись?

Андрій Богдан: Він мене постійно заспокоює, мене це переслідує ще з дитячого садочка, коли мої батьки мене постійно заспокоювали.
Про зустріч з Коломойським

ВВС: Кілька днів тому в ОП відбулася зустріч з Коломойським. Чия це була ідея і які рішення були досягнуті?

Андрій Богдан: Я не розумію, чому суспільство це так цікавить.

ВВС: Бо під час попередніх зустрічей не було такого фото.

Андрій Богдан: Фото було, ми офіційно повідомили, з ким зустрічалися. Повідомляли, коли офіційно зустрічалися з Ахметовим, з Пінчуком, і фото були.



ВВС: Зрештою, ви домовилися з Коломойським чи ні?

Андрій Богдан: Ми на шляху пошуку компромісу.

ВВС: Перерозподіл власності буде?

Андрій Богдан: Перерозподіл власності неможливий.

ВВС: Дехто вважає, що в Коломойського є певні наміри на "Криворіжсталь", і СБУ там останнім часом активізувалася...

Андрій Богдан: Я не знаю інтересів Коломойського, я знаю інтереси держави.

ВВС News Україна: З іншими олігархами президент теж зустрічається?

Андрій Богдан: З усіма зустрічається. Комусь це подобається, комусь ні, але ми маємо говорити з усіма. Треба почути кожного. Бачите, ми виконуємо не тільки свої обіцянки, а й обіцянки своїх попередників. Вони їх не виконали, а нам доводиться це робити.

ВВС: А на цій зустрічі йшлося про розбудову Донбасу? Зеленський раніше заявляв, що Коломойський допоможе у відновленні Донбасу, на що Коломойський відповів "Можу пофарбувати ларьок".

Андрій Богдан: Розмови на цю тему велися. Ігор Валерійович закривається рішенням Англійського суду, за яким він не може витрачати більше певної суми на тиждень. Але він обіцяв, коли з'явиться така можливість, безпосередньо самому взяти участь. А до цього часу буде рекомендувати своїм друзям і знайомим максимально допомагати доброчинності в різних напрямках.
"Недолюблюю дипломатів"

ВВС: Ви могли б коротко сформулювати, чому команді Зеленського вдалося здійснити обмін в'язнями, а Порошенку ні?

Андрій Богдан: Була політична воля.

ВВС: А там не було?

Андрій Богдан: Вони сиділи на ста тисячах якихось розтяжок, вони не здатні були прийняти жодне рішення, тому що мотивація була інша.

Як відбувалася українська влада за 27 років - це система певних балансів між різними фінансово-політичними групами, кланами, політиками, бандитами, бізнесменами. Не роблячи швидких рішень і дій, балансуючи. Ти стаєш на сто тисяч різних розтяжок, які не дають тобі можливості прийняти будь-яке рішення. Чому вони цього не зробили? Я навіть не знаю відповіді.

Наскільки я розумію, вони не могли прийняти якихось принципових рішень, чи не було в них контакту, чи не довіряли їм, чи не займалися, чи нецікаво.


7 вересня Україна та Росія здійснили обмін в'язнями за формулою "35 на 35".

Є моє особисте глибоке переконання, воно не має зараз відношення до того, що вважає держава: мені здається, що Петру Олексійовичу було вигідно тримати наших бранців там для того, щоб цим аргументом впливати на думки провідних політиків світу.

ВВС: Видача Росії Цемаха не зіпсує стосунки України з Заходом? Нідерланди прямо просили його не видавати.

Андрій Богдан: Нідерланди - один з основних бенефіціарів будівництва "Північного потоку - 2", Нідерланди оголошували референдум щодо підписання з нами Угоди про асоціацію, Нідерланди одні з основних лобістів ідеї повернення Росії в ПАРЄ.

Коли ми зустрічаємося з європейськими політиками, вони говорять, що захищають інтереси свого населення, своєї країни, свого майбутнього. Вибачте, а кого ми маємо захищати? Інтереси Нідерландів? У них бізнес з Росією. У них дуже тісні відносини, спільні якісь політичні погляди, у них є, на що міняти на Цемаха.

ВВС: Чи є якась ясність щодо наступної зустрічі лідерів Нормандського формату?

Андрій Богдан: Я за весь час своєї бюрократичної роботи дуже недолюблюю дипломатів. У мене дуже багато колег і друзів, які там працюють. Але я така людина, якій треба говорити те, що думаєш, і чути у відповідь те, що людина думає. А вони можуть говорити п'ять годин ні про що. Ти втратив п'ять годин , а про що говорили, ти не розумієш. Тому я стараюся не займатися міжнародними відносинами. Бо все, що я там можу зробити, - це як ведмідь в посудній лавці.

ВВС: Наші колеги з Російської служби ВВС з посиланням на свої дипломатичні джерела кажуть, що росіяни загалом не дуже налаштовані на зустріч, бо немає, про що говорити. Кажуть, що вона радше потрібна Зеленському для піару. У вас є, про що домовлятися?

Андрій Богдан: Я не хочу ображати дипломатів, вони дуже порядні люди, але здається мені, найбільшим дипломатом, який приймає рішення в Росії, є президент. Мабуть, як уже і в Україні. У нас так вже вимальовується, що є центр прийняття міжнародних рішень, і слава Богу.

ВВС: У цих двох президентів хороший контакт?

Андрій Богдан: Те, що я знаю - було три телефонних розмови, суть та інтонація цих розмов дають мені надію на завершення військового конфлікту.

ВВС: Коли?

Андрій Богдан: Коли на це прийде час.

ВВС: Так всі говорять.

Андрій Богдан: Але не всі так роблять.

ВВС: А чи є контакти Офісу президента з адміністрацією Путіна?

Андрій Богдан: Я набирав свого візаві, дзвонив йому разів п'ять, але він у серпні був у відпустці. У вересні його секретарі відповіли, що він поки що не має повноважень зі мною говорити.

ВВС: А іншим ви не дзвонили? Суркову, наприклад?

Андрій Богдан: Не дзвонили. Я, за дипломатичними правилами, маю контактувати лише зі своїм візаві у цій країні.
"ЦВК приймала політичні рішення"

ВВС: Рада сьогодні (розмова відбулася 13 вересня - Ред.) розпустила ЦВК, яка, за оцінками міжнародних спостерігачів, організувала демократичні президентські та парламентські вибори, на яких, до речі, перемогла ваша команда. Навіщо було розпускати?

Андрій Богдан: Шлях до прекрасного нескінченний. Кожна наступна ЦВК має бути все ліпшою і ліпшою, а щоб зробити прекрасною ЦВК - ми повинні все частіше і частіше міняти її кадровий склад.
ВВС: Але багато хто називає це узурпацією влади…



Андрій Богдан: Багато хто говорив про "президента-ляльку", "безхарактерного", "клоуна" і так далі. Якась частина суспільства незадоволена президентом і щось говорить.

Важливо інше: все, що ми робимо, робимо на підставі соціологічних досліджень. Ми нічого не робимо, поки не впевнимося, що суспільство цього вимагає.

Я розумію, що в майбутньому нас, напевно, чекають непопулярні кроки, але поки що ми так будуємо і свою виборчу кампанію, і політику.

Тому останні соціологічні дослідження давали рівень підтримки президента 72-73%.

ВВС: Група "Рейтинг" опублікувала 71%.

Андрій Богдан: Я говорю про інше, про те, що ви ще не знаєте.

ВВС: Тобто скільки проголосували - стільки ж і дають?

Андрій Богдан: Це в першому турі. Вперше в історії України перетнулися два рейтинги - рівень довіри і недовіри влади. Завжди був рівень недовіри 75%, а рівень довіри - 10%. І навіть в часи Майдану ці показники ніколи не перехрещувалися.

А зараз вони не тільки перетнулися, а й пішли далі. Рівень довіри до влади зараз 55%, а недовіри - 15%. От вам і відповідь.

ЦВК формувалася на нечесних паритетних умовах, вони були політично заангажовані. Це дійсно, напевно, найкращий склад ЦВК, який був, проте, вони приймали політичні рішення, і тому вони отримали таку оцінку.

ВВС: Ви маєте на увазі мажоритарні округи?

Андрій Богдан: Так, спірні мажоритарні округи. Вони виключили кандидата в народні депутати Куницького по Харківському округу, де йшов Грановський. Це чисто політичне рішення.

ВВС: А як же його ізраїльський паспорт?

Андрій Богдан: Рішенням суду ця людина була повернута до списку, і вона виграла вибори. А якщо його викинути зі списку мажоритарників - вигравав Грановський. І я точно знаю, хто і як лобіював це рішення.

Я вважаю, що при такій історії не має права ЦВК далі створювати політику в Україні, контролювати вибори.

ВВС: Коли комітет розглядав питання про відставку всього ЦВК, ваш опонент Саврасов сказав…

Андрій Богдан: Давайте, щоб не витрачати час, я вам скажу: пан Саврасов - це депутат від фракції БПП, яка контролює в цьому складі ЦВК 70% місць.

Не треба мені філософія про те, який безкінечно хороший пітон. Я говорю про факт - це контроль тими, хто втратив довіру народу, одного з центральних пультів управління державою. І не може одна політична партія, яка втратила довіру суспільства, контролювати вибори по всій Україні.

Член фракції "Європейська солідарність" Максим Саврасов, коментуючи ідею розпустити ЦВК, сказав: "Я бачив нещодавно сюжет на National Geographic. Там удав з'їв велику антилопу. Але далеко відповзти не зміг, бо не зміг цю антилопу переварити".

ВВС: А в якої є довіра суспільства - може?

Андрій Богдан: Одна політична партія - ні. Все має бути згідно з чинним законодавством.
Частина 2

https://www.bbc.com/ukrainian/features-49694823?ocid=socialflow_facebook&fbclid=IwAR0WHeX850ayxlJ0kndfSzFAzmfB6tnATSeY8s4pERqTY3-nRWq16oyanLw

Владимир Зеленский, политика, Украина

Previous post Next post
Up