Jul 10, 2011 09:18
Šiandien man sueina 30 metų, bet turiu ir daugiau priežasčių švęsti. Aš įstojau į VU Komunikacinio fakulteto doktorantūrą ir labai dėl to džiaugiuosi. Galvodamas apie visus prabėgusius metus matau vieną svarbų ryšį, maždaug nuo 16 metų apsprendžiantį mano gyvenimą. Tai ryšis su Vilniaus universitetu. Vienas įvykis, arba etapas, stumia kitą, bet geriau papasakoti apie viską iš eilės.
1997 metų rudenį atėjau į rusakalbį kūrybinį sambūrį „Ruslo“, kuris veikė Vilniaus universitete. Šiam sambūriui vadovavo a.a. VU dėstytojas Aleksandras Lysovas - filologas ir poetas. Aš tada dar mokiausi mokykloje. Ir sambūris, ir jo vadovas, ir pats Vilniaus universitetas padarė man milžinišką įspūdį. Po dvejų metų, kai atėjo laikas stoti į aukštąją mokyklą, man nekilo didesnių klausimų, kur aš noriu studijuoti.
Įstojau į Vilniaus universiteto rusų filologijos studijų programą. Tiesa, į mokamą vietą. Galėjau studijuoti Vilniaus pedagoginiame universitete tą pačią rusų filologiją nemokamai, bet labai norėjau į VU. Beje, po pusantrų metų perėjau į nemokamą vietą, o magistrantūroje jau gaudavau padidintą stipendiją.
Taigi, įstojau į Vilniaus universitetą 1999 m. (tais pačiais metais, kai iširo „Ruslo“). Beje, studijų sutartį su VU pasirašiau irgi liepos 10 d., per savo aštuonioliktąjį gimtadienį. Prasimokiau Filologijos fakultete šešis metus. Pirmą įgijau rusų filologijos bakalauro laipsnį, vėliau - slavų literatūrų magistro laipsnį.
Beje, studijuodamas filologijoje pirmą kartą rimtai susidūriau su žurnalistiniu darbu. Atlikau praktiką rusakalbėje „Respublikoje“ ir po to dar apie pusmetį rašiau jiems pagal autorinę sutartį, vėliau dirbau „Litovskij kurjer“ savaitraštyje. Praktiką atlikau 2002 m. gruodžio mėnesį ir nuo to laiko skaičiuoju savo dienas profesionalioje žurnalistikoje.
Po to, kai gavau magistro diplomą, tėvai paskatino mane tęsti mokslus, sutikdami padėti man finansiškai ir apmokėti kokias nors papildomas studijas. 2005 m. be didesnio vargo (nors ir nervindamasis, kad nepavyks) įstojau į Vilniaus universiteto Žurnalistikos instituto magistrantūrą. Studijuodamas tenai pradėjau rašyti lietuviškai. Faktiškai, viskas prasidėjo nuo bendradarbiavimo su savaitraščiu „Panorama“ (labai geras dešiniosios pakraipos savaitraštis, kuris vėliau buvo labai greitai ir kokybiškai numarintas).
Išėjau iš „Litovskij kurjer“ savaitraščio, kuriame vis dar dirbau visą tą laiką, pačioje 2006 m. pabaigoje. Pusę metų aktyviai rašiau diplominį darbą bei bendradarbiavau su keliais leidiniais pagal autorinę sutartį (kadaise, iki mokestinės reformos, tokios pobūdžio sutartys Lietuvos žiniasklaidoje buvo labai populiarios). 2007 m. gavau magistro diplomą (jau antrą) ir maniau, kad mano ryšiai su Vilniaus universitetu nuo šiol faktiškai nutraukti. Visą vasarą ieškojau darbo (etatinio žurnalisto vietos kurioje nors redakcijoje). Kartais išsiruošdavau į Vilniaus centrą, praeidamas pro centrinius Vilniaus universiteto rūmus ar Žurnalistikos institutą vis liūdnai pagalvodavau, kad, ko gero, dirbsiu kur nors kitur, greičiausiai - ne centre, tad retai matysiu šias širdžiai artimas vietas.
Siunčiau savo CV visur, bet darbo kaip nebuvo, taip nebuvo (na, visą laiką turėjau autorinių sutarčių, todėl nesijaučiau visišku bedarbiu, bet...). 2007 vasaros pabaigoje sužinojau, kad atsilaisvina Vilniaus universiteto laikraščio „Universitas Vilnensis“ korespondento vieta. Surizikavau, nusiunčiau savo CV, atlikau užduotį ir jau 2007 m. rugsėjo 12 d. vėl oficialiai tapau VU dalimi.
Dirbdamas Vilniaus universitete bei stebėdamas akademinę bendruomenę pajutau, kaip atgimsta mano senoji svajonė apie doktorantūros studijas. Šį svajonė atsirado dar filologijos laikais, bet nebuvo realizuota dėl įvairių priežasčių. Galiausiai, praeitais metais pabandžiau įstoti į VU Komunikacijos fakulteto doktorantūrą, tačiau tas bandymas buvo nesėkmingas (kaip ir vėlesnis „neištikimybės“ bandymas su VDU). Nusivylęs (pirmiausiai - savimi) pamaniau, kad gal tai yra ne man, tačiau svajonė pasirodė esą stipresnė už neviltį. Nors ir kamuojamas abejonių nusprendžiau pabandyti ir šiais metais... Pabandžiau ir bent jau kol kas esu tikrai laimingas.
Šiandien pagalvojau, kad jei prieš keturiolika metų nebūčiau nuėjęs į „Ruslo“ taip nesikabinčiau už Vilniaus universiteto 1999 m. Vėliau, nenuėjęs į VU Žurnalistikos instituto magistrantūrą, nežinia ar išdrįsčiau rašyti lietuviškai. Nerašydamas lietuviškai nepradėčiau dirbti „Universitas Vilnensis“ laikraštyje, o nedirbdamas „UV“, ko gero, niekada neprisiruoščiau stoti į doktorantūrą (ši svajonė būtų labiau amorfinė). Taigi, „meilės romanas“ su Vilniaus universitetu tęsiasi... Vienaip ar kitaip jau esu atidavęs VU 14 metų iš 30 (ir, beje, dėl to nesigailiu).
RU
Если коротко, то примерно так... Сегодня мне исполняется 30 лет - из них 14 лет тем или иным образом отданы Вильнюсскому университету. В 1997 году, будучи еще школьником, я пришел в русское литературное объединение «Русло», которое действовало в ВУ при Кафедре русского языка и литературы (руководитель объединения Александр Григорьевич Лысов). Спустя два года, по окончанию школы, у меня не было вопросов, куда поступать. Так я стал студентом Филологического факультета ВУ. Правда, я поступил на платное место, но уже через полтора года по результатам обучения перешел на бесплатное, а в магистратуре даже получал повышенную стипендию. Филологическому факультету я отдал шесть лет, став за это время бакалавром русской филологии и магистром славянских литератур. В это же время я стал активно заниматься журналистикой. Позднее родители поспособствовали тому, что я поступил во вторую магистратуру - в Институт журналистики ВУ (помощь состояла в том, что родители помогли мне оплачивать обучение, т.к. второе высшее образование по закону в любом случае - платное). В журналистской магистратуре я стал писать по-литовски и начал сотрудничать с литовскими изданиями (до этого я писал для местных русскоязычных газет). Летом 2007 года я получил второй магистерский диплом и думал, что моя связь с ВУ таким образом обрывается, но судьбе было угодно распорядиться так, что с сентября того же 2007 года я стал работать корреспондентом в корпоративной газете Вильнюсского университета «Universitas Vilnensis». Наблюдение за жизнью академической общественности дало свои плоды - во мне окрепла давняя (еще со времен филологии) мечта о докторантуре. Правда, две прошлогоднии попытки стать докторантом окончились неудачей (в прошлом году я не только попытал счастье поступить в докторантуру Факультета коммуникации ВУ, но и пытался «изменить» своей Alma Mater с каунасским Университетом Витаутаса Великого), но мечта оказалась сильнее разочарования. На прошлой неделе я узнал, что одно из мест в докторантуре того самого Факультета коммуникации (к которому относится и Институт журналистики ВУ) - мое. Я счастлив. Мой «любовный роман» с Вильнюсским университетом продолжается. Лучший подарок к своему скромному юбилею трудно было бы и придумать.
рефлексия,
refleksija