Галопом по... Пустомитівському районі. Ч.2: Заклад-Наварія-Годовиця-Оброшине. (Редаговано)

Dec 25, 2015 21:31

А ми продовжуємо рухатись по дорогах Пустомитівського району Львівщини,оглядаючи нові цікаві об*єкти.
Наступний пункт-село Заклад,Миколаївського району.Тут виходить ми трішки відхилились від запланованого,оскільки мали намір покататись лише по Пустомитівському районі.Та нічого,-не пожаліли.


Стежка-доріжка


Назва походить від установи «Доброчинний заклад для сиріт і убогих», що існувала тут із 1840-х рр. Вона діяла у приміщенні, де нині психіатрична лікарня й тюрма. Ймення «інститут» установі не прижилося, тому її стали звати «закладом», а потім і все поселення назвою «Заклад».
Палац-колонія.Тил


Засновником поселення вважають графа Станіслава Скарбека. У затишному місці поміж Дроговижем і Демнею він збудував палац за проектом його австрійської резиденції в містечку Нуссдорф. Палац у Закладі має вигляд букви «П», його середня частина триповерхова, а бокові мають чотири поверхи. Поблизу них -стилізовані вежі, висотою у п'ять поверхів.
Рожева споруда


Вежа


1840-го року в приміщенні свого палацу Станіслав Скарбек заснував «Доброчинний інститут для сиріт та убогих». Його діяльність узаконено 1 серпня 1843 р. Ця будівля неймовірної краси й витонченості мала стати помешканням для усіх бездомних дітей.
Фото


У 1888 р., коли будівництво в Закладі остаточно завершили, тіло Станіслава Скарбека перепоховали до крипти у так званому Закладському лісі неподалік від палацу-інституту.
Психіатрична лікарня.Фасад


Радянська влада у 1941 р. в одному з корпусів колишнього «Доброчинного інституту для сиріт і убогих» влаштувала свій сиротинець. Згодом його перетворили у тюрму НКВС. А 1984 р. тут заснували Миколаївську виправну колонію № 50. Ця установа діє до сьогодні. Більшість в'язнів - неповнолітні з першою судимістю.
Шпилястий храм

А в головному приміщенні палацу Скарбека нині діє обласна психіатрична лікарня. У радянські часи тут також працював профілакторій для примусового лікування алкоголізму.
Їдемо далі.Село Наварія,у якому є і озеро і костел і церква і ... Наварія.
Вознесенський костел (1739-1748 рр.)


Римо-католицька парафія в Наварії існувала з 1624 р. Був старий костел, який у 1618-1621 рр. знищили кримські татари. Невдовзі храм був відбудований з дерева ( згорів 1630 р.). Завдяки фінансовій підтримці шляхтички Ельжбети Гумницької на Зимній Воді 1641 р. розпочалося будівництво мурованого костелу. Будівництво храму було закінчено 1645 р.Через кілька років святиню знову було знищено.
Костел.Фасад


Храм відбудували, і у XVII ст. він став санктуарієм Св. Валентина: в костелі знаходилися мощі відомого у всьому світі покровителя закоханих. У 1739 р.будівлю  частково розібрали через загрозу обвалу будівлі.
Дзвіниця


Відновлення храму проводилося у 1740-1760 рр. під управлінням відомого архітектора Бернарда Меретина. У художньому оформленні костелу брали участь художник С.Строїнський, скульптори М.Полейовський (автор головного вівтаря і амвону костелу в 1762-1768 роках) та А. Осінський (вівтарі св. Йосифа і св. Валентина). У інтер'єрах був живопис роботи А.Тавеліо (1770).
Профіль


1774 р. було закінчено оздоблювальні роботи, храм було освячено під титулом  Успіння Пресвятої Діви Марії. А 1776 р. під керівництвом архітектора Пйотра Полейовського було споруджено дзвіницю.
Мурована церква у Наварії


Одразу ж поряд ще одне село з не менш цікавим костелом того ж автора ,-Бернарда Меретина.Це село Годовиця,перша згадка про яке відноситься до 1371р.
Костел Всіх Святих.(1751-1758 рр.).Фасад


В 1405 р.Годовиця отримала магдебурзьке право. Точно невідомо, коли в селі була утворена парафія, але припускають, що це було близько 1498 р.
Тил споруди у хащах


У XIX ст. Годовиця стала відомим відпустовим місцем, та перетворилася на паломницький центр. У 1852 р. зародився культ поклоніння іконі Утіхи Матері Божої,- акварельній копії образу Марії з Немовлям, з придорожньої каплиці в Моравії. Ця ікона потрапила до оселі годовицької родини Рачковських, де і зберігалася. Згодом образ сам відновився.
Розписи і дах без даху..


В 1856 р. ікона була перенесена до костьолу Усіх Святих у Годовиці, та встановлена в оновленому вівтарі Божої Матері. У 1934 р., ікона була коронована львівським архієпископом Болеславом Твардовським. Після другої світової війни, рятуючи її,ікону перевезли до Польщі, де вона зараз і зберігається у Вроцлаві.
Фрески в інтер*єрі храму


Протягом 1751-1758 рр. у Годовиці збудовано костел Усіх Святих (архітектор -  Бернард Меретин, скульптор - геніальний Пінзель).
Хрест


Щодо зовнішнього архітектурного декору, то в будівництві храму Меретин на головному фасаді використав подвійні пілястри коринфського ордеру. Головний бароковий фронтон прикрашений декоративними вазами. Годовицький костьол є першою і найдосконалішою роботою Меретина, з цілого ряду подібних костелів (в Бучачі, Берездівці, Лопатині, Раві-Руській, Коломиї, Буську).



У радянські часи костел використовували як господарську споруду і замкнули остаточно 1961 р. У 1974-му р. в храмі сталася пожежа, і невдовзі завалився дах із розписами 18 ст. Сучасний стан пам`ятки - жалюгідний.
Церква Св.Дмитра (1914р.).Оброшине


А далі ми поїхали в Оброшине.Це був останній пункт,тут можна було розслабитись,відпочити..Тут були олені(ми цього не знали,їдучи сюди),тут парк,тут церква,тут палац(резиденція),тут костел (руїни).Тут сподобалось..
Фото


Дзвіниця


У 1456 р. король Казимир Ягеллончик передав цей фільварок як королівські володіння під заклад каштелянові Пйотру Шамотульському. Через 10 років селище у Шамотульського викупив львівський архієпископ - Ґреґожу з Санока. З 1466 по 1939 рр. Оброшине буде належати львівським римокатолицьким архієпископам.
Нео-романська святиня


Апогею свого розвитку Оброшине досягло тільки на початку XVIII століття, коли курію очолив Ян Скарбек , який був відомим завдяки розбудові нових та реставрацією старих галицьких костелів. За його життя Оброшине було звичайним фільварком, що значним чином постраждав від шведів у 1704 р. Він вирішив створити тут літню резиденцію на додаток до постійної, що розташовувалась у Дунаєві.
А костел занепадає...(1791р.)


Всередині парафіяльного костелу


Таблиця з різьбленими символами та написом


А ще тут є резиденція,-палац Архієпископів(1730р.),але про неї я писав тут ,не буду повторюватись.
І дендропарк площею 10 га.,заснований у 1730р.(сучасного статусу набув у 1983р.).
Олені


І олені там їдять з рук,підходячи до самої сітки,стаючи на задні лапи передніми опираються на огорожу,дихаючи в обличчя.Ці плямистики зняли нашу денну втому і потішили своїми кумедними мордочками!
"Ти хто?!"


Плямистий олень


Частування


Сімейна вечеря

палаци, Львівщина, тварини, храми

Previous post Next post
Up