Червоноград(Кристинопіль)-місто у Львівській обл.,відоме насамперед своїми вугільними шахтами.Величезна частина населення шахтарського міста(а всього його біля 70тис) працює у вугільній галузі,а ще більша з нею звязана через родичів,знайомих чи друзів..
"Нічого цікавого"-подумає пересічний "турісто" проїжджаючи сіре місто по обїздній дорозі(прямуючи на Львів,чи до Жовкви..а може й до Сокаля).Частково він буде правий-тут немає ні ратуші,ні старовинної площі Ринок,ні шедевральної архітектурної перлини,ні...То що ж тут все таки є крім згаданих вже шахт?Про все по порядку.Сьогодні пропоную оглянути сакральні споруди міста.
"Червоноград скоро буде як Ватикан-почув якось з вуст якогось чоловяги-як тільки щось починають нове будувати то це буде або церква або капличка...".Напевне не знає бідолаха що в тому Ватикані стіко церков як є у Кристинополі навіть би не помістилось (може він з Римом переплутав?).Та то таке,а от релігійних забудов у місті дійсно предостатньо!
Українська автокефальна православна церква-церква ікони Почаївської Божої Матері(бл.2000р)
Більшість(та що тут казати-майже всі) святині-новобуди,тому ніякої історичної цінності не являють.Та це не заважає людям ходити туди на служби).
Ця ж УАПЦ.Як на мене-була б під гонтом-ціни їй би не було!
Не знаю що так сприяє відкриттю нових "будок" з хрестами(не завжди) на куполі-чи то шахтарі вельми релігійний народ,чи може занятись в місті більше нема чим,тому й релігія взяла вагому перевагу над культурною програмою розвитку.
Храм Св.Варвари(АПЦ).Св.Варвара-покровителька шахтарів,тому церкву іноді називають "шахтарською"(бл.2001р)
Ще один "кіоск" із вагонки розмістився зразу ж на початку невеличкого парку.Напевне ініціатори забудови думали-от буде молодь прогулюватись(з бутилочкою пива) по парку-мимохідь і зайде в храм.Не знаю чи виправдав себе проект.Та навіть якщо й ні-не біда,конструкція здається не надто важка-при потребі погрузять на яку площадку та й перевезуть на більш "рибне" місце))
Храм -будка
Непримітна церковка
Є звичайно ж і симпатичніші екземпляри.Наприклад ось цей-УГКЦ Пресвятої Богородиці Владичиці України.
УГКЦ Пресвятої Богородиці Владичиці України(бл.2007р)
Храм досить таки непоганий,із зрубу хоч і під "блєхою" і з м/п вікнами.Дзвіниця до половини першого ярусу вимурована,далі-дерево.
УГКЦ Пресвятої Богородиці Владичиці України
На території храмового комплексу знаходиться фонтан,дитяча площадочка,також зводиться катехитична школа(?)
УГКЦ Пресвятої Богородиці Владичиці України
"Фото з порогу"
Наступна ж святиня є памяткою архітектури та однією з найдавніших споруд міста-колишній костел Св.Духа,зведений у 1692 році за кошті Юзефа - Феліціана Потоцького.
Костел Зіслання Св.Духа.Тильна сторона
У 1692 році в Кристинопоі був заснований монастир римо-католицького ордену бернардинців. Перші його споруди були зведені (з дерева) в 1692-1704 роках. У 1695 році був заснований римо-католицький прихід, який разом з іншими приходами Белзкого деканату до 1787 року знаходився у складі Перемишльського діоцеза. При костелі в 1747 році були побудовані кам'яні келії.
Костел Зіслання Св.Духа.Вид з дамби
Пожежа 1749 р. знищила частину споруд і пошкодила костел. Відновлення монастирського комплексу було повністю завершене до 1760 р. на засоби Юзефа-Феліціана Потоцького.
Костел Зіслання Св.Духа.Фасад
Війни XX століття не завдали шкоди костелу та монастирю. Лише в 1944 році була пошкоджена верхівка куполу. Після 1951р., коли територія відійшла до СРСР, костел був недіючим і використовувався не за призначенням. Поступово він перетворювався в руїну.
Дзвіниця в профіль
В 1988 році, коли відзначалося 1000-ліття хрещення Русі-України, рішенням міської ради приміщення було передане православній громаді. На той час в місті не було жодної діючої церкви. У 1988 - 1989 роках велися ремонтні роботи. У 1989 році церква Св. Рівноапостольського князя Володимира за вольовиявленням парафії зареєструвалася як православна церква.
Храм Св.Володимира
Святодухівський костел виконаний у стилі барокко. Будівля побудована з цегли, в плані хрестовидна. Центральний неф, завершений куполом, значно вищим бічних нефів і трансепту. Головний фасад прикрашений пілястрами, встановленими на високих цоколях, увінчаний карнизом і фронтоном криволінійних контурів.
Келії(?)
Інтерєр
До центрального входу в XIX ст був прибудований невеликий притвор з трикутним фронтоном. Південний фасад костелу позбавлений архітектурного декору. З півночі і сходу до будівлі храму примикають двоповерхові монастирські келії з просторим прямокутним внутрішнім двором.
Костел Зіслання Св.Духа/Храм Св.Володимира
Костел Зіслання Св.Духа/Храм Св.Володимира.Ніч
Ще один міський храм "заблукав" посеред житлових споруд приватного сектору.Та й схожий він на звичайний будиночок,якби не релігійна атрибутика.
Неідентифікований храм в районі старого кладовища
Симпатична криниця на подвірї
Зовсім недалеко від кладовища також знаходиться жіночий монастир-храм сестер служебниць Непорочної Діви Марії Української Греко-Католицької Церкви.
Храм сестер служебниць Непорочної Діви Марії Української Греко-Католицької Церкви
Ще раз: храм сестер служебниць
Одним з найцікавіших своєю формою є храм-"ковчег"-храм Покрову Пресвятої Богородиці(УПЦ)
"Ковчег"
Будівля повністю обшита вагонкою та бляхою-просто таки еталон несмаку,але форма оригінальна!)
Храм Покрову Пресвятої Богородиці(УПЦ)
Храм Покрову Пресвятої Богородиці(УПЦ).Профіль
Храм Св.Йосафата або ж церква "на трикутнику"
Історія парафії св. Йосафата УГКЦ творилася протягом 14 років. Заклали камінь під нову церкву ще в 1991 році. Громада ськладалася з політв''язнів і їх родин, які за любов до своєї Батьківщині провели свою молодість в сталінських концтаборах і не маючи матеріальніх благ, хотілі побудуваті величний храм.
Храм Св.Йосафата
Храм св. Йосафата по величині випереджає кафедральній собор св. Юрія в Львові більш ніж в два рази. В неділю 25 листопада 2007р., в день храмового празника відбулися торжества з нагоди освячення нового собору св''ященномученика Йосафата, апостола єднання. Це найвищий храм в Прибужжі, висота якого 58,3 метри, площею близько 1000 кв. метрів, що поміщає понад 2000 вірян.
Храм Св.Йосафата
Архітектор проекту храму Юрій Фігар. Головний престол, жертовник, зробили майстри з Турківського району. Нові образи Хресної дороги виготовлені з каменю. Іконостас виготовлений майстрами з Великого Любіня.
Храм Св.Йосафата
Храм виглядає досить таки ефектно:по-перше навколо нього немає забудов,а по-друге - розмір таки має значення!)
Храм Св.Йосафата
"Нічна"
Ще один цікавий храм а-ля ковчег являється притулком громади євангелістів.
Євангелістський храм
Євангелістський храм
Продовжуємо далі обходити сакральні споруди Червонограду,яких тут аж ніяк не бракує.Храм архидиякона Степана.
Храм архидиякона Степана
Громада УПЦ КП була заснована в 1988 році. Наступного року було вирішено будувати храм на пожертвування парафіян. Була зведена тимчасова капличка на час будівництва храму. Будівництво храму розпочалося в 1992 році.
Храм Св.Стефана
Автор проекту - архітектор Коваленко В. А. Розпис церкви здійснювали бригади майстрів з Волині, Рівного, Почаєва під керівництвом художника з Рівного. Іконостас, пристіл та тетрапот виготовили майстри зі Львова.Освятили храм у 2010р.
Храм Св.Стефана
Тимчасова каплиця(?)поряд
Ну і останньою на сьогодні(не думайте-не останнім у місті) буде ще одна памятка архітектури Кристинополя-монастир василіанського ордену і церква Святого Юрія.
Церква Св.Юрія.Ремонт на території
Святоюріївський монастир був заснований белзким воєводою Салезієм Потоцьким в 1763р. для ордену василіан, які повинні були піклуватися про місцеві і сусідні приходи, а також влаштовувати народні місії в його володіннях.
Церква Св.Юрія.Ремонт на території
У 1771-1776 роках на місці дерев'яних будов монастиря проекту архітектора І. Зельнера були зведені нинішні келії монастиря. Будівлі були пошкоджені пожежами 1797 і 1852 років, також були розширені в 1789 і 1888 роках.
Василіанський монастир.Вид на монаший сад і тильну сторону обителі
У архітектурі монастирських келій і Святоюріївськой церкви поєднуються риси пізнього бароко і класицизму. Будівля келій цегельна, двоповерхова, Г-подібна в плані, з коридорною системою планування, хрестовими склепіннями. Фасади позбавлені архітектурного декору за винятком північно-східного, який був оформлений плоскими лопатками і віконними наличниками у стилі барокко. У 1959 р. був відновлений центральний купол церкви (архітектор І. Старосільський).
Церква Св.Юрія(УГКЦ)
Велика церква Юрія побудована в псевдокласичному стилі, складається з трьох об'ємів. Її центральний об'єм перекритий еліпсовідним куполом на низькому восьмигранному барабані, підтримуваному опорами. Притвор і східна частина накриті двосхилими крівлями. Вісь головного фасаду підкреслюють трохи виступаючий ризаліт, увінчаний трикутним фронтоном, і портал входу, а завершується фасад аттіком з декоративними кам'яними вазонами.
Церква Св.Юрія(УГКЦ)
Стіни церкви розчленовані пілястрами тосканського ордера. У церкві зберігалася чудотворна ікона Богоматері.
Інтерєр храму
а)
б)
При монастирі була зібрана коштовна бібліотека, що зберігалася тут до кінця 19 ст.
Зимовий вечір біля храму
Монастир василіан був ліквідований в 1946 р. польською владою, проте ченці продовжували діяльність нелегально. У 1980 році в будівлі монастиря була відкрита філія Львівського музею історії релігії і атеїзму, в колишніх келіях монастиря - картинна галерея.
Монастирський корпус
У 1989 році музей був перенесений в колишній палац Потоцьких, а будівлі церкви і келій були передані релігійній греко-католицькій спільноті. Монастир відновив свою легальну діяльність в 1990 році.
Церква Св.Юрія
У 1990 році побудовано дзвіницю за проектом Вадима та Надії Ярощуків. В 1993 році встановлено новий різьблений іконостас.Нові ремонтно-оздоблювалні роботи почались у 2010р(?)і тривають й досі.
Монастир василіанського ордену і церква Святого Юрія
Монастир василіанського ордену і церква Святого Юрія