Із щоденникових записів В. Гнилосирова. 1862 рік

Mar 17, 2010 18:00

 
        1862 рік 1

30 марта, пятница. 27 послав отвіт у Харків Ал[ександру] Афанасьєвичу Потебні. Дещо замовив і об своїм житті... За школу воскресну, що діло гарненько йде. Є чутка, що начальство вже скалить зуби на мене... А він собі чита Тараса, Квітку 2, «Хату».

27 июля. Прибавил еще кое-какие заметки с ярмарочных набросков. 25 июля 1862 года, в Гавришевке, в 6 часов пополудни переписал статью и отправил в «Основу» под псевдонимом А. Гаврыш. Статья озаглавлена «П’ять день з життя х[арківсько]го студента» с эпиграфом. «Збудуй хату з лободи, та в чужую не веди: чужа хата такая, як свекруха лихая» 3. Посвя[тив] вечной пам’яті Тараса Григоровича Шевченка 4. 27 июля отправил ее из Кобеляк на имя Вас[илия] Мих[айловича] Белозерского 5 по адресу «Основы» при следующем письме:
        Щироповажаємий пане-добродію Вас. Михайлович! Казав я Вам, засилаючи гроші на «Основу», що перекину що-небудь з того кутка, де тепер обахмаривсь, з Охтирки... Не мудрствуя лукаво, оце вам факти з мого крамарства (книгами). Язик, я бажав би, щоб мій зоставсь. До його звикло моє ухо. Посвячення Тарасові - теж, бо вірші його - заповідь моя, якщо є що путнього в голові й серці - їм дяка!
        В. Гнилосиров

25 сентября. Вечером читал М. Н. «Черницу-Марьяну» Тараса с сентябрьской кн[ижки] прошлогодней «Основы» 6. Сама попросила... Удивляется, что стало с Марьяной!.. Девичья натура. Сожалеет о пансионе, о том, что подруги не отвечают на ее письма.





Василь Гнилосиров.

Примітки

1 Записи в щоденнику В. С. Гнилосирова в 1862 році починаються 8 березня.
        2 Квітка Григорій Федорович (1778 - 1843) літературний псевдонім - Грицько Основ’яненко) - видатний український письменник, автор багатьох оповідань, повістей і популярних комедій.
        3 Уривок з народної пісні.
        4 Публікуючи у вересневій книжці «Основи» за 1862 рік статтю В. Гнилосирова, редакція журналу зберегла цей епіграф і присвяту Т. Г. Шевченкові.
        5 Білозерський Василь Михайлович (1825 - 1899) - редактор журналу «Основа».
        6 Поема Шевченка «Мар’яна-Черниця» (1841) присвячена Оксані Коваленко - дівчині, яку Шевченко любив в юнацькі роки і неодноразово згадував у своїх творах. У вересневій книжці «Основи» за 1861 рік опублікована частина поеми під редакцією і з передмовою П. О. Куліша, який безцеремонно замінив кілька рядків своїми і цим спотворив поему.

Д. Іофанов. Матеріали про життя і творчість Тараса Шевченка. - К., 1957. - С.92-96.

Див. також щоденникові записи грудня 1860 р., записи першої половини 1861 р., записи 1863-64 рр.
 

Матеріали, Фотографії

Previous post Next post
Up