Милостивый государь!
Прилагаю сто рублей и извиняюсь в медленности, которая произошла от болезни моей.
Когда Вы оправитесь, доставьте, пожалуйста, удовольствие познакомиться с Вами.
Примите уверение в душевном уважении.
В. Кокорев.
26 дек[абря]
СПб.
В Бассейной,
собственный дом.
Коментарі:
Подається за автографом: ІЛ. Ф. 92. № 105.
Вперше надруковано у виданні: Листи до Т. Г. Шевченка. - С. 153, з помилкою в звертанні: «Многоуважаемый государь» замість «Милостивый государь».
Дата в автографі: «26 дек[абря]. СПб.»
Рік встановлюється за змістом та листами Шевченка до М. С. Щепкіна від 13 листопада та 6 грудня 1858 р.
Прилагаю сто рублей... - Див. лист М. С. Щепкіна, написаний наприкінці листопада 1858 р., та коментар до нього.
Когда Вы оправитесь... - Очевидно, в листі до В. О. Кокорєва, написаному М. С. Щепкіним від імені Шевченка (див. лист М. С. Щепкіна від 12 грудня 1858 р. та коментар до нього), йшлося про те, що художник через хворобу не може сам прийти по належні йому гроші за малюнки.
...доставьте, пожалуйста, удовольствие познакомиться с Вами. - Відомостей про особисту зустріч Шевченка з В. О. Кокорєвим немає. Як свідчать записи в щоденнику, Шевченко незабаром після повернення до Петербурга двічі (1 та 8 квітня 1858 р.) заходив до В. О. Кокорєва додому на Басейній вулиці, однак не застав його. Очевидно, Шевченкові були відомі деякі друковані виступи В. О. Кокорєва, якого він назвав «откупщиком-литератором», зокрема стаття «Основное народное образование» (Русская беседа. - 1858. - № 1), вміщена в тому ж номері журналу, що й відома Шевченкові стаття Є. П. Новикова «Гус и Лютер» та відгук М. О. Максимовича про «Чорну раду» П. О. Куліша. Міг знати Шевченко й інші виступи В. О. Кокорева у тодішній пресі: передруковані в журналі «Русский вестник» (з газети «Le Nord») нотатки про його подорож наприкінці 1857 р. по Західній Європі; статті «Путь севастопольцев» у журналі «Русская беседа» (1858. - № 1) та «Миллиард в тумане». Остання була надрукована в газеті «Санктпетербургские ведомости» (1859. - №№ 5, 6, 12) й викликала полемічні відгуки (Северная пчела. - 1859. - № 10). В. О. Кокорєв розробляв тоді проекти будівництва доріг у Росії, Волго-Донської залізниці, встановлення пароплавства по Дону та Азовському морю та ін. (Див.: Барсуков Н. Жизнь и труды М. П. Погодина. - Кн. 16. - С. 93), що теж могло привернути увагу Шевченка.