Незручна літера

Sep 03, 2012 03:23

Коли ввели літеру ґ, виникла несподівана проблема у тестах із п'ятьма чи більше варіантами відповідей. Стара послідовність а, б, в, г, д мала бути замінена новою а, б, в, г, ґ. Це породжувало певні незручності: по-перше, незвична нова літера важко сприймалась тими, хто з нею зіткнувся в досить зрілому віці, по-друге, близькість ґ до г дещо ( Read more... )

Різне

Leave a comment

Comments 25

maksymus September 3 2012, 05:27:10 UTC
На мою думку, хоча я і переконаний прихильник поширення літери ґ на всі загальні назви іншомовного походження з етимологічним [g], ця літера в нумерації не повинна використовуватися. Так, вона наявна в абетці на позначення особливого звука, але її статус в нумерації, в покажчиках тощо має бути тільки варіантом літери г. Порівняти з іншими мовами складно через політичну історію нашої букви, але можна її трактувати за функціями на письмі подібно до німецьких літер з умляутами, або російською ё. Коли літера факультативна, як ґ, а на письмі може не зберігатися, робити з неї пункт нумерації є зайвим клопотом. Набагато зручніше користуватися покажчиками, наприклад, такого вигляду:

Ґарібальді, Джузеппе
Гарріс, Вілсон
Гарлоу, Барбара
Ґарсія Маркес, Ґабріель

ніж такого:

Гарріс, Вілсон
Гарлоу, Барбара
[...]
Ґарібальді, Джузеппе
Ґарсія Маркес, Ґабріель

Reply

maksymus September 3 2012, 06:08:37 UTC
maksymus September 3 2012, 06:15:14 UTC
Є звичайний спосіб написання рукописної літери ґ: http://izbornyk.org.ua/ukrmova/um124.htm

Reply

irengloria September 3 2012, 10:01:21 UTC
Справді, це було б слушно, але якби робилось на всеукраїнському рівні. За моїми спостереженнями, проблема з ґ у тестах найчастіше підштовхувала до використання латинських літер як найбезпечнішого рішення. Коли ж хтось пропонував просто її пропустити, іноді висловлювались побоювання, що студенти подумають, начебто розробники тестів невігласи і не знають про цю літеру, або ж ігнорують її з антиукраїнських міркувань.

Reply


toneja September 3 2012, 06:20:12 UTC
а можна ще позначати варіанти відповідей цифрами

Reply

irengloria September 3 2012, 10:03:32 UTC
В одному питанні, як в цьому записі, так. Але коли питань кілька десятків, то дуже бажано позначати літерами - так зручніше і для проходження тесту, і для перевірки - при перевірці за ключем літери чітко відрізняються від цифр, а при використанні тільки цифр нумерація питань дещо зливалася б з нумерацією відповідей, що вимагало б додаткового часу і уваги.

Reply

maksymus September 3 2012, 10:28:59 UTC
На всеукраїнскьому рівні так і було до останнього часу. Правопис пропонував саме таку схему, розглядаючи ґ як факультативну літеру для позначення звука. Проте при перевиданні правопису літеру ґ навіщось всунули в нумерацію. Тепер же буде різнобій, описаний вами. Хтось ставитиме, посилаючись на нову версію, хтось продовжуватиме по-старому, вважаючи, що чинною є все-таки редакція 1993 року.

ЗНО, здається і цього року подавалися без ґ).

Reply


nehrebeckyj September 3 2012, 06:33:05 UTC
Люди добрі, будь ласочка, не вигадуйте! Зупиніться! Уже років 20 ця буква є навіть у Правилах дорожнього руху, навіть виданих кацапським наріччям. А ви знаєте, які люди в нас часом здають на права. Навіть ДАІшники знають цю букву. І нічого, жодних проблем. Не думаю, що учні чи студенти тупіші за водія самоскида чи "Ланоса". Аби ж науковці не вносили непотрібних хитань ( ... )

Reply

irengloria September 3 2012, 10:13:49 UTC
Йдеться не про переліки, а про тести. Мабуть, із перевіркою завдань тестового типу особисто ви не стикались, правда ж? Ну от коли ви бачите щось середнє між Г і Ґ, а правильна відповідь Г, як ви оцінюватимете? При цьому знижувати оцінку за поганий почерк означало б спричинити і моральну, і можливо, правову колізію. Або ще: спробуйте перевірити за ключем тест з кількома десятками питань. Зразу ж зачіпатиметесь за Г/Ґ і у відповідях, і в ключі. Пару секунд на кожен такий випадок додасть зайві пару хвилин при перевірці одного тесту, а якщо їх писав цілий потік (близько сотні студентів), то це означає додатково згаяти на рівному місці майже половину робочого дня.

Вище Максим слушно зазначив про покажчики. Справді, не знайшовши Гарібальді, не кожен додумається глянути ще й Ґарібальді, а радше звернеться до інших джерел, в тому числі російських, де різнобою немає.

Reply

nehrebeckyj September 3 2012, 13:04:02 UTC
То в руслі нового закону переходьте на викладання мовою, "де різнобою немає", якщо не здужаєте подолати такі дрібнесенькі труднощі.

Reply

maksymus September 3 2012, 14:00:58 UTC
Для того і робляться перешкоди на рівному місці в одній мові, щоб зручніше було переходити а інші. У нас завжди так, замість того, щоб трішки подумати заздалегідь про зручності користувача національного продукту.

Reply


app_s September 3 2012, 17:50:33 UTC
Якщо мова про тести, то можна було б привести зразок правильного написання букви саме для цього тесту і пояснити хитрунам, що інакше написання вважатиметься за г.

Reply

irengloria September 3 2012, 23:04:42 UTC
Це непедагогічно - студенти повинні зосереджуватись на змісті питань, а не думати над тим, як би каліграфічніше написати. До того ж головна проблема навіть не в хитрощах, а в додатковій увазі, яку вимагатиме написання і перевірка. В тесті схожі літери зливатимуться, відволікаючи увагу студентів, а при перевірці за ключем подібність літер забиратиме зайвий час і вимагатиме посиленої уважності (а побічним результатом цього стане більше механічних помилок)

Reply

nehrebeckyj September 4 2012, 08:22:47 UTC
То придумайте підпункти, як у "технарів":
1. Філологи хочуть скасувати букву Ґ:
1.1. Бо ледачі
1.2. Бо неграмотні
1.3. Бо агенти москви

Reply

irengloria September 4 2012, 13:22:34 UTC
Ви, мабуть, жодного разу не перевіряли тестів, інакше десь так на 20-30 роботі зрозуміли б недоречність своєї іронії.

Reply


drundia September 15 2012, 14:04:30 UTC
Якісь вікіпедисти колись знайшли якийсь держстандарт, або щось таке, згідно з яким у літерних переліках літери, схожі на інші, не вживаються. Приблизно так, що з таких пар уживається лише одна: г-ґ, е-є, и-й, і-ї, ш-щ. Наскільки широко це вживається, мені не відомо, але думка непогана.

Reply

maksymus September 16 2012, 21:38:51 UTC
Це, певно, мається на увазі держстандарт оформлення наукових робіт: 7.16.4 Додатки слід позначати послідовно великими літерами української абетки, за винятком літер Ґ, Є, З, І, Ї, Й, О, Ч, Ь, наприклад, додаток А, додаток Б і т.д.

Це викликано тим, що великі літери можуть збігатися з Г, Е, 3, I (лат.), 0, 4, b (лат.).

Але в тому ж документі: 7.7.2 Перед кожною позицією переліку слід ставити малу літеру української абетки з дужкою, або, не нумеруючи - дефіс (першій рівень деталізації).

Reply

irengloria September 16 2012, 23:01:32 UTC
Якби ж то ґ була звичайною літерою, її можна було б свідомо пропустити. Але не раз помічала, що рішення пропустити цю літеру супроводжувалось сумнівами - чи не подумають про розробників тестів, що вони невігласи або ж прихильники російської. Це підштовхувало до використання латинських літер, від гріха подалі.

Зверніть увагу, що навіть в коментарях до цього запису місцями випливав політичний підтекст - я певна, якби проблема стосувалась, скажімо, ш-щ, емоцій було б менше.

Reply


Leave a comment

Up