Незручна літера

Sep 03, 2012 03:23

Коли ввели літеру ґ, виникла несподівана проблема у тестах із п'ятьма чи більше варіантами відповідей. Стара послідовність а, б, в, г, д мала бути замінена новою а, б, в, г, ґ. Це породжувало певні незручності: по-перше, незвична нова літера важко сприймалась тими, хто з нею зіткнувся в досить зрілому віці, по-друге, близькість ґ до г дещо ( Read more... )

Різне

Leave a comment

nehrebeckyj September 3 2012, 06:33:05 UTC
Люди добрі, будь ласочка, не вигадуйте! Зупиніться! Уже років 20 ця буква є навіть у Правилах дорожнього руху, навіть виданих кацапським наріччям. А ви знаєте, які люди в нас часом здають на права. Навіть ДАІшники знають цю букву. І нічого, жодних проблем. Не думаю, що учні чи студенти тупіші за водія самоскида чи "Ланоса". Аби ж науковці не вносили непотрібних хитань ( ... )

Reply

irengloria September 3 2012, 10:13:49 UTC
Йдеться не про переліки, а про тести. Мабуть, із перевіркою завдань тестового типу особисто ви не стикались, правда ж? Ну от коли ви бачите щось середнє між Г і Ґ, а правильна відповідь Г, як ви оцінюватимете? При цьому знижувати оцінку за поганий почерк означало б спричинити і моральну, і можливо, правову колізію. Або ще: спробуйте перевірити за ключем тест з кількома десятками питань. Зразу ж зачіпатиметесь за Г/Ґ і у відповідях, і в ключі. Пару секунд на кожен такий випадок додасть зайві пару хвилин при перевірці одного тесту, а якщо їх писав цілий потік (близько сотні студентів), то це означає додатково згаяти на рівному місці майже половину робочого дня.

Вище Максим слушно зазначив про покажчики. Справді, не знайшовши Гарібальді, не кожен додумається глянути ще й Ґарібальді, а радше звернеться до інших джерел, в тому числі російських, де різнобою немає.

Reply

nehrebeckyj September 3 2012, 13:04:02 UTC
То в руслі нового закону переходьте на викладання мовою, "де різнобою немає", якщо не здужаєте подолати такі дрібнесенькі труднощі.

Reply

maksymus September 3 2012, 14:00:58 UTC
Для того і робляться перешкоди на рівному місці в одній мові, щоб зручніше було переходити а інші. У нас завжди так, замість того, щоб трішки подумати заздалегідь про зручності користувача національного продукту.

Reply

nehrebeckyj September 3 2012, 15:13:47 UTC
То я ще раз запитаю - чого в ментів нема проблем з буквою ґ?

А щодо перешкод... Невже всі українські філологи - агенти москви? Так сформулювати правила, укласти такий плутаний правопис і написати такі нестравні підручники могли тільки вороги.

Reply

maksymus September 3 2012, 15:38:08 UTC
Є в них проблеми, тільки менти їх звикли розв’язувати на місці, за рахунок тих, кого спіймають. :-)

Насправді, правопис завжди намагалися наблизити до потреб простої людини. Будь-які реформи велися під цим соусом. Менше правил, менше винятків. Тільки для того, щоб заплутати кінцевий результат обговрення, не обов’язково потрібна перевага агентів впливу. Досить однієї непримиренної позиції у питаннях, що ніколи не розв’язуються практикою, але тільки звертанням до позамовних підстав, як плутаність виникає сама собою. Це не зрада, це значно гірше - повна байдужість до споживача.

Reply

nehrebeckyj September 3 2012, 17:17:38 UTC
Та я пам'ятаю розмови на кафедрі СУМ з досить кваліфікованими філологами: "Нічого, запровадимо, і де вони дінуться - вивчать". Я за 20 років роботи нагромадив сякий-такий досвід і знаю, що вивчать, а чого не вивчать. "Діяльности" й "крови" - вже не вивчать, одмерло. Як і "кляса" та "фльота". Однак переконати багатьох "науківців" [(R) СТБ], причетних до унормування мовних явищ, неможливо...

Reply

armswort September 4 2012, 07:06:16 UTC
Звертатися до документів, які використовує ДАІ у пошуках зразка використання української мови не варто. Наприклад тексти завдань для перевірки ПДР іноді можна зрозуміти лише тільки по ключових фразах які дають натяки щодо пункту ПДР знання якого перевіряється, бо сам текст завдання має стільки тлумачень що правильною може бути будь-яка з наведених відповідей.

Щодо нумерації пунктів у тексті самих ПДР - це не тести і для пересічного читача можуть бути замінені на "крапочки", "рисочки" і будь які інші "буллєти" без втрати змісту, тому особливої різниці між "г" та "ґ" вони не помітять.

Reply

nehrebeckyj September 4 2012, 08:18:51 UTC
Тобто філологи через власну недолугість, невміння розробити тести так, щоб не тестовані не плуталися, готові скасувати букву? Чудесно. Чудасійно.

Reply

armswort September 4 2012, 11:56:26 UTC
По-перше, чому філологи? Хіба тести розробляють лише філологи? А як же психологи, біологи, фізики, хіміки, математики і астрономи? Тести зі знання ПДР (Правил дорожнього руху) розробляли точно не філологи.

По-друге, є й інші приклади коли одну з літер алфавіту не використовують щоб уникнути непорозумінь. Наприклад у грі го, так само як і у шахах позиція на дошці записується за допомогою літери, якою позначано вертикаль і цифри, якою позначено горизонталь (наприклад E3 - клітинка на перетині 5 вертикалі та 3 горизонталі). Але на відміну від шахів горизонталей і вертикалей не 8 а 19. Для того щоб уникнути помилок під час запису позиції, дев'яту літеру англійської абетки "I" пропускають, бо її можна сплутати із малою літерою "L" (дванадцята літера), або із цифрою "1".
Ніяких протестів збоку свідомої англомовної спільноти це рішення не викликало.

Reply


Leave a comment

Up