Що було до князя?

May 20, 2012 08:37

Як відомо, стсл. кънязь / псл. *kъnędzь імовірно походить від пгрм. *kuningaz і вочевидь було запозичене під час готського панування. При цьому воно мало б замінити собою якесь інше, питоме слово на позначення чи то військового вождя, чи то варварського короля. Котре швидше за все являло собою щось середнє між лат. rex, гал. -rix, гот. reiks і ( Read more... )

Різне, Етимологія

Leave a comment

magner58 May 27 2012, 13:10:48 UTC
"питоме слово на позначення чи то військового вождя, чи то варварського короля"

У подунайських Словян, з котрими Греки стикали ся частїйше, а котрих полїтичний устрій сучасні грецькі письменники вповнї ототожнюють з антським (така однаковість сама собою вповнї правдоподібна в тодїшнїх обставинах), ми стрічаємо таких племінних начальників і головних вождів з досить виразними означіннями їх власти...
http://litopys.org.ua/hrushrus/iur10701.htm

Хоча тут мабуть подібне посилання не дуже доречне :-)

Reply

maksymus May 28 2012, 09:14:06 UTC
А згадайте, Прокопій (VI ст.) писав про слов’ян, що «слов’яни не управляються однією людиною, а здавна живуть у народоправстві (демократії) і тому у них щастя і нещастя в житті вважаються спільною справою».

Reply

beilendekunst May 28 2012, 18:26:39 UTC
Прокопій (VI ст.) писав про південних словен, які були федератами - спершу готам і гунам, потім аварам і ромеям, а Бож - це IV cт. Йордан недвозначно назива його рексом, а якби хотів указати на залежність або підлеглість, то назвав би дукою. Щойно руські князі голдують татарам, як у латинських джерелах негайно стають дуками - з цього погляду там все точно.

Reply

maksymus May 29 2012, 04:31:42 UTC
Грушевський за посиланням вище з цього грецького «рекса» та літописного «риксъ рЂкомый король» теж робить довільне припущення про забуте і перезапозичене слово в слов’янських та ґерманських мовах.

Reply

beilendekunst May 29 2012, 06:49:24 UTC
Грушевський цілком слушно звертає увагу на те, що Сімокатта, який писав грецькою, навіщось вживає слово 'ρήξ (рікс). Себто не латинське rex, а власне риксъ. Але воно не так цікаве, бо це вже VI cт. і саме слово не праслов'янське.

Reply

beilendekunst May 29 2012, 07:09:21 UTC
Звідки слово риксъ взялося в ГВЛ - на це можна знайти безліч пояснень. Але важко пояснити, звідки береться отаке значення у псл. *rězvъ:

рѣзвьцъ - храбрецъ, удалецъ (Срезневский)
різвий, а. munter, anfgeweckt, frisch, lebensvoll, wacker, tüchtig. (Желеховський)

Reply

maksymus May 29 2012, 20:20:21 UTC
Різвеця легко пояснити. Суфікс має дати те, що дав. А подивіться ще один напрям, рос. суразный, хоча йому теж відмовляють у зв’язку з потрібними коренями: *(o)reg'[a]- «спрямовувати».

Reply

magner58 May 29 2012, 19:18:51 UTC
Але "ільки моментальна, спільна небезпечність перемагала сї ріжницї й могла привести до підпорядковання своїх гадок власти одного". Якось того ж одного повинні були називати і мабуть будучи з якогось впливового роду не обов"язково ж він був старцем.

Reply

maksymus May 29 2012, 20:22:24 UTC
То і мали б якогось тимчасового начальника, на зразок вожака, як пізніше козаки мали головним гетьмана (гауптмана, капітана).

Reply


Leave a comment

Up