Знамените повстання Залізняка і Ґонти 1768 року на Правобережній Україні отримало назви Гайдамаччина, як і інші заворушення, та Коліївщина. Якщо з першим все зрозуміло, то друге має численні етимології.
ЕСУМ, Т. 2, С. 512. Коліївщина - похідне утворення від кіл (род. в. кола), назва зумовлена тим, що кіл був зброєю значної частини повстанців.
(
Read more... )
Comments 19
Насправді Koliszczyzna. І взагалі в статті правильний напрямок, але купа натяжок, тому невірний висновок.
Коліївщина - від слова "колій", а хто такі "колії" знає кожен українець, який хоч трохи знайомий з життям села. До чого тут якісь натяжки через польські назви - взагалі незрозуміло.
Reply
Зв’язок колія «гайдамаки» з колієм «різником свиней», як і з колом, скоріше за все, є народною етимологією.
Reply
Reply
"Коли" - то взагалі якась російська вигадка, оскільки це пряме порушення українського словотворення, оскільки назва від слова "кіл" була б не "Коліївщина", а "Кольщина", до того ж з урахуванням того, що в українській мові не "кол", а "кіл" - взагалі "Кільщина".
===з українського слова колія «черга». (Вживання див. вище у Беринди.)
Беринда - прикарпатець. Коліївщина - повстання правобережних подніпровських селян в Центральній Україні. Яким боком сюди "українське" слово, як вище написано вірно, прямо взяте з польського (з польськ. kolej - черга;)? Де Волинь, а де Холодний Яр?
===а також те, що в польську мову термін увійшов спершу у вигляді Koleszczyzna.
Це місце варто взагалі прибрати.
Reply
Вибачайте, за шо купила, за те продала, а більшого не пригадаю - давно було.
Reply
Судячи з уваги росіян до цього питання, сакральною ця тварина є саме для них. Як розповідав мій батько, а він з сибірського села, свині там дрібні і худі як собаки. Один українець вгодував був кнура як належно, так односельці засудили його як ворога народу.
Reply
Reply
Leave a comment