Продовжу найзагадковішу тему топонімів України. :)
Щоразу, переїжджаючи через річку Артополот, що на півночі Полтавщини, задумуюся над її назвою.
І мене, скоріше, цікавить, не що означає ця назва (одна з версій
тут), а те, як вона могла зберегтися у такому звучанні. Більшість топонімів навколо підлаштовані під особливості української фонетики, або
(
Read more... )
Comments 8
Reply
А пов'язати "Артополот" з "Полота" буде більш слушним, ніж з "Прут", як це робить Тищенко. Хоча б через те, що іранським мовам властивий перехід "л" в "р", а не навпаки.
Ще можна додати, що у європейській частині Росії поширений схожий гідронім "Плота". Але, зважаючи на те, що подібна назва часто зустрічається і у Верхній Лужиці, доцільніше припустити її спільне походження з північно-германським словом flod "ріка". А цей факт, на мою думку, робить малоймовірним перехід "плот" в "полот".
Взагалі, назву Артополот, як і всі інші топоніми, можна вивести з будь-якої мови. :) Якщо Тищенко посилається на давньоіранське art- ‘божество’, то варто навести і деякі інші версії, хоча б "гідронімічні": фракійське arta(s), arda(s) ‘потік, ріка’, ст.-індійське árdati "текти", грецьке ardó "зрошувати".
Дуже "привабливо" Артополот виводиться з латини: artus "вузький", paludosus "болотистий".
Єдине, про що можна впевнено сказати, - походження назви Артополот індоєвропейське.
Reply
Reply
Reply
Reply
А у вас есть какие-либо сведения по этимологии реки Сула? Спасибо.
Reply
Сула - це такий же загадковий гідронім Дніпровського Лівобережжя, як і всі інші. :) Найкраще, я думаю, про етимологію Сули написано в "Етимологічному словнику літописних географічних назв Південної Русі" http://litopys.org.ua/djvu/slovnyk_litopys_nazv.djvu
Reply
Leave a comment