Артополот

Jun 30, 2008 17:23

Продовжу найзагадковішу тему топонімів України. :)

Щоразу, переїжджаючи через річку Артополот, що на півночі Полтавщини, задумуюся над її назвою.
І мене, скоріше, цікавить, не що означає ця назва (одна з версій тут), а те, як вона могла зберегтися у такому звучанні. Більшість топонімів навколо підлаштовані під особливості української фонетики, або ( Read more... )

Географічні назви

Leave a comment

Comments 8

maksymus June 30 2008, 15:35:05 UTC
Закінчення -полот не підпадало ікавізму, оскільки тут є -оло-, що утримує [о]. Якщо Арто- викликає сумніви, то можна спробувати порівняти полот з подібним балтським гідронімом Полота (приток Зах. Двіни, від якого місто Полоцьк, Полотьскъ). Справді, з фонетичних міркувань припускати збереження Арт- від іранських часів, як це робить Тищенко, важко.

Reply

yur_co July 6 2008, 09:07:55 UTC
Так, з імовірними назвами "Ротополіт" - "Ортополіт" я перегнув.

А пов'язати "Артополот" з "Полота" буде більш слушним, ніж з "Прут", як це робить Тищенко. Хоча б через те, що іранським мовам властивий перехід "л" в "р", а не навпаки.

Ще можна додати, що у європейській частині Росії поширений схожий гідронім "Плота". Але, зважаючи на те, що подібна назва часто зустрічається і у Верхній Лужиці, доцільніше припустити її спільне походження з північно-германським словом flod "ріка". А цей факт, на мою думку, робить малоймовірним перехід "плот" в "полот".

Взагалі, назву Артополот, як і всі інші топоніми, можна вивести з будь-якої мови. :) Якщо Тищенко посилається на давньоіранське art- ‘божество’, то варто навести і деякі інші версії, хоча б "гідронімічні": фракійське arta(s), arda(s) ‘потік, ріка’, ст.-індійське árdati "текти", грецьке ardó "зрошувати".
Дуже "привабливо" Артополот виводиться з латини: artus "вузький", paludosus "болотистий".

Єдине, про що можна впевнено сказати, - походження назви Артополот індоєвропейське.

Reply

maksymus April 17 2015, 06:55:10 UTC
Це припущення не проф. Тищенка, а О.С. Стрижака, котрий дослідив річки Полтавщини. Ось координати його книги: Стрижак О.С. Назви річок Полтавщини. - К., 1963. - 112 с.

Reply


procol_harum October 26 2008, 13:29:46 UTC
Вообще-то можно допустить, что если почти все названия вокруг иранского происхождения, то и Артополот - тоже. Река Слiпорiд - старое название Снопород, Снепород. SNE в иранских языках означает "река", "нить". Отсюда СНОВ, ДеСНа и пр., порд - "большая вода" (совр. осетинск. ford).

Reply

yur_co October 27 2008, 18:20:34 UTC
Так, іранське походження назви Артополот цілком імовірне. Але питання в іншому: чому ймовірно іранська назва так добре збереглася в імовірно оригінальному іранському звучанні?

Reply

procol_harum October 27 2008, 19:20:04 UTC
Я не изучал историческую фонетику украинского языка, но почему-то интуиция мне подсказывает, что в данном случае "Артополiт" не может быть. Согласно другой версии, art - иранское божество, а "полот" и река Прут - одно и то же. Что-то вроде широкого брода.

А у вас есть какие-либо сведения по этимологии реки Сула? Спасибо.

Reply

yur_co October 28 2008, 20:54:49 UTC
Так, на рахунок ікавізму читайте коментар Максима вище. Я дійсно тут був неправий.

Сула - це такий же загадковий гідронім Дніпровського Лівобережжя, як і всі інші. :) Найкраще, я думаю, про етимологію Сули написано в "Етимологічному словнику літописних географічних назв Південної Русі" http://litopys.org.ua/djvu/slovnyk_litopys_nazv.djvu

Reply


Leave a comment

Up