Артополот

Jun 30, 2008 17:23

Продовжу найзагадковішу тему топонімів України. :)

Щоразу, переїжджаючи через річку Артополот, що на півночі Полтавщини, задумуюся над її назвою.
І мене, скоріше, цікавить, не що означає ця назва (одна з версій тут), а те, як вона могла зберегтися у такому звучанні. Більшість топонімів навколо підлаштовані під особливості української фонетики, або ( Read more... )

Географічні назви

Leave a comment

procol_harum October 26 2008, 13:29:46 UTC
Вообще-то можно допустить, что если почти все названия вокруг иранского происхождения, то и Артополот - тоже. Река Слiпорiд - старое название Снопород, Снепород. SNE в иранских языках означает "река", "нить". Отсюда СНОВ, ДеСНа и пр., порд - "большая вода" (совр. осетинск. ford).

Reply

yur_co October 27 2008, 18:20:34 UTC
Так, іранське походження назви Артополот цілком імовірне. Але питання в іншому: чому ймовірно іранська назва так добре збереглася в імовірно оригінальному іранському звучанні?

Reply

procol_harum October 27 2008, 19:20:04 UTC
Я не изучал историческую фонетику украинского языка, но почему-то интуиция мне подсказывает, что в данном случае "Артополiт" не может быть. Согласно другой версии, art - иранское божество, а "полот" и река Прут - одно и то же. Что-то вроде широкого брода.

А у вас есть какие-либо сведения по этимологии реки Сула? Спасибо.

Reply

yur_co October 28 2008, 20:54:49 UTC
Так, на рахунок ікавізму читайте коментар Максима вище. Я дійсно тут був неправий.

Сула - це такий же загадковий гідронім Дніпровського Лівобережжя, як і всі інші. :) Найкраще, я думаю, про етимологію Сули написано в "Етимологічному словнику літописних географічних назв Південної Русі" http://litopys.org.ua/djvu/slovnyk_litopys_nazv.djvu

Reply

procol_harum October 27 2008, 19:21:49 UTC

Leave a comment

Up