Калугин Э.Н., Крамар А.А. "Дневник кладоискателя: антология приборного поиска" .-Киев,2010.- 272с.
жанр: хобби, досуг
Час приховав в землі незліченні скарби людської цивілізації. Практично кожного тягне відшукати їх. Саме таке бажання і об'єднало людей різних професій і соціальних верств до групи любителів пригод і пошуку скарбів - "копачів". Вони за допомогою металошукачів знаходять втрачені і заховані в землі металеві предмети. Серед них найчастіше трапляється сміття, але бувають і вдалі знахідки. Приладовий пошук можна порівняти з риболовлею, звичайно, якщо розглядати їх як хобі, захоплення. У пошуку скарбів, як і в рибалці, присутній азарт, елемент змагання, єднання з природою (при чому не страждають живі істоти, як при риболовлі). Ще одним безсумнівним плюсом є вивчення історії та географії рідного краю. Коп - порівняно молодий вид діяльності, тому літератури на цю тематику ще не багато.
Деталями свого захоплення вирішили поділитися і київські шукачі скарбів Калугін Е.Н. і Крамар А.А. у книзі "Щоденник шукача скарбів: антологія приладового пошуку". Книга наповнена цікавими історіями пригодницького характеру, пов'язаними з діяльністю копачів. Автори розбивають негативний стереотип "чорної археології", прищеплюючи культуру пошуку скарбів. Легкою і доступною мовою пояснюють ази приладового пошуку так, щоб це хобі приносило задоволення і не було на шкоду оточуючим.
Перша частина книги складається з кількох оповідань про будні шукачів скарбів. В них описано найцікавіші поїздки і знахідки нерозлучною компанії копачів. Викладання автора не втомлює, тому що відсутні відступи і зайва інформація, а тонке почуття гумору сприяє захопленому читанню від кірки до кірки.
"- А вы не знаете, что это за фигня? Стоящая штука или выбросить?
Джек подходит и показывает свою находку. Немая сцена... С Хантером чуть слюной не удавились.
- Еханный бабай, да это ж фибула! Конечно же, сразу выбросить!
Да, фибула супер, еще и какая - большая шестипальчатая, практически в идеальном сохране, только без иголки. Как потом оказалось пеньковской культуры, около V века. Мда..
- А я думал, что это какая-то приблуда-украшение со старинной мебели, и хотел уже выбросить...
- Так надо было сразу кидать в мою сторону!- потом, вспоминв прошлые разы, добавляю:
- А сколько ты динариев выбросил под видом расплюснутых пуль, не припоминаешь?.."
У другій частині автори, грунтуючись на своєму досвіді, перераховують необхідні кожному шукачеві скарбів речі. На найважливіших елементах спорядження, а саме - металошукачеві, лопаті та GPS, зупиняються окремо, щоб максимально інформувати новачків про види цих пристроїв та методів взаємодії з ними.
У кінці наведений невеликий словник спеціальної лексики копачів, щоб спростити сприйняття і прискорити занурення у світ пригод і скарбів.
За словами шукачів скарбів, головне в їхній справі - удача. От саме прихильності цієї примхливої пані я вам і бажаю!