11 перлин ратушних міст в Україні

Apr 27, 2017 15:55

На території сучасної України налічується велика кількість ратуш, і це не дивно, адже наша країна знаходиться практично в самому центрі Європи. Саме звідти пішла традиція зводити міські ратуші.

Ратуші будувалися в містах, що не мали магдебурзького права, ще такі міста називали ратушними. Після отримання подібних привілеїв ратуші перетворювалися в магістрати. Але пізніше ці поняття спростилися, і зараз ратушами називають будівлі з вежею, де розміщується міська рада.

Перші ратуші в Україні імовірно з'явилися у 14 сторіччі, в основному в західній частині України. У містах Лівобережжя та Центральної України термін «ратуша» практично не використовувався.

Варто відзначити, що під впливом різних подій більшість ратуш зазнали змін, багато з них набули нового вигляду. Тим не менш, вони є невід'ємною частиною історичного і туристичного багатства країни.

Коломийська ратуша



Фото: dzerkalo.media.

Коломийська ратуша була побудована в період з 1875 по 1877. Перша дерев'яна ратуша (16 століття) згоріла під час великої пожежі в 1865 році. Нова триповерхова кам'яна ратуша була побудована на місці колишнього монастиря, в неоренесансному стилі. На сьогодні висота ратуші становить 33 м.

Ратуша в Коломиї має незвичайне розташування - на розі, таке розташування єдине в Україні. У минулому балкон вежі служив спостережним пунктом для цілодобового чергування пожежників.

До 1944 року в ратуші розміщувався магістрат і міська управа. Після Другої світової війни аж до 1990 року будівлю займало медичне училище. Після проголошення незалежності України ратуша відновила свій початковий статус - тут знову засідає міська рада Коломиї.

Адреса ратуші: вул. Грушевського, 1, Коломия, Івано-Франківська область.

Болехівська ратуша

Болехівська ратуша (Івано-Франківська область) була зведена в 1863 році на місці старої споруди, що датується 18 століттям. Це невелика одноповерхова будівля. Над центральним входом височіє вежа з гострим дахом, прикрашеним фігурними башточками зі шпилями. Також у вежу вмонтовано годинник-куранти з чотирма циферблатами.



Фото panoramio.com автор - volnat.

Ратуша розташована в центрі міста, на площі Івана Франка та використовується за своїм призначенням - в ній діє міська рада. Будівля є пам'яткою архітектури місцевого значення.

Снятинська ратуша



Фото liveinternet.ru.

Ратуша в Снятині, теж Івано-Франківська область, будувалася майже півстоліття, починаючи з 1861 року. Архітектором виступив Йосип Шрейбер з Чернівців, будівля була спроектована в стилі класицизму. Це одна з найкрасивіших і найвищих ратуш України - її струнка вежа височіє над містом на висоті 50 м.

Будівництво ратуші проводилося в кілька етапів - першим був південно-східний блок будівлі з першою сходовою кліткою, далі в 1868 добудували весь будинок і заклали стіни ратушної вежі, яку завершили тільки в 1909 році.

Годинник на вежі, циферблати якого розташовані на чотирьох сторонах, кожні 15 хвилин мелодійним дзвоном сповіщає городян про точний час. Вінчає вежу гострий шпиль з флюгером, на якому вказана дата закінчення будівництва ратуші - 1909 рік. Під флюгером розташована бронзова куля, подібність капсули часу з документами часів будівництва ратуші.

Сьогодні в ратуші розташовується Снятинська міська рада. Також у будівлі представлені експозиції трьох музеїв:
  • Музей визвольної боротьби імені Василя Андрусяка.
  • Музей-бібліотека Михайла Бажанського.
  • Музей культури і книги Покуття.
Розташована ратуша на центральній площі міста за адресою: вул. Шевченка, 70.

Чернівецька ратуша



Фото knaus.com.ua.

Будівництво Чернівецької ратуші тривало з 1843 по 1847 рік під керівництвом Адольфа Марина і наглядом архітектора Андреаса Микулича. Триповерхова будівля з 50-метровою двоярусною вежею і внутрішнім двориком побудована в стилі пізнього класицизму. В наші дні Чернівецька ратуша вважається однією з найкрасивіших в Україні, до того ж є пам'яткою архітектури національного значення.

Одна з особливостей ратуші полягає в тому, що будівлю прикрашають два годинники. Перший був встановлений на вежі відразу під час будівництва, а другий годинник розташований над парадним входом, він був подарований мером А. Кохановським.

У 2004 році в Чернівцях встановили нову традицію - щодня о 12:00 годині на вежі ратуші трубач у національному строї грає мелодію пісні «Марічка».

У Чернівцях протягом багатьох років неодноразово змінювалася влада, але ратуша незмінно використовувалася за прямим призначенням. Ця традиція продовжується і в наші дні - як і раніше тут засідає міська рада.

У Чернівцях великий вибір житла, але краще планувати відпочинок заздалегідь, оскільки місто дуже популярне серед туристів.

Львівська ратуша



Фото bti-online.in.ua.

Львівська ратуша була побудована в період з 1827 по 1835 роки. Це був не перший варіант будівлі, попередні з різних причин не збереглися. Авторами проекту є архітектори Йозеф Маркл, Франц Трешер, Алоїз Вондрашка. Будівлю було побудовано в стилі віденського класицизму. Чотириповерхова будівля має внутрішній дворик і 65-метрову вежу з годинником і оглядовим майданчиком. На сьогодні ратуша у Львові є найвищою в Україні.

Також ратуша є національним пам'ятником архітектури і частиною Світової спадщини ЮНЕСКО.

З 1939 року в будівлі розташовується міська рада. На вежі ратуші облаштовано оглядовий майданчик, звідки відкривається приголомшлива панорама Львова (вхід платний).

Львівська ратуша розташована в центрі міста на площі Ринок.

Ратуша в Городку



Фото uk.wikipedia.org.

У місті Городок Львівської області ратуша була побудована в 1832 році, до наших днів вона збереглася досить непогано. Раніше на її місці стояла дерев'яна будівля, але після третього поділу Польщі вона була замінено на нову споруду з каменю. Так місто отримало нову ратушу у класичному стилі.

Двоповерхова будівля П-подібної форми розташовується на центральній площі міста. Над центральним входом височіє вежа, вона прикрашена годинником-курантами з чотирма циферблатами.

Сьогодні у ратуші засідає міська рада, окрім цього на першому поверсі розташований Городецький історико-краєзнавчий музей.

Бережанська ратуша



Фото skyscrapercity.com, автор - Romek Lutsk

Ратуша в місті Бережани Тернопільської області була збудована в 1811 році на місці двох попередніх - дерев'яної, що згоріла у 1660 році і кам'яної (1703 рік). Будівництво було розпочато в 1803 році на кошти Ельжбети Любомирської, ця будівля збереглася до наших днів. Ратуша була побудована як чотирикутний двоповерховий будинок із внутрішнім двориком і з двоярусною вежею з годинником над центральною частиною південного фасаду.

З моменту відкриття ратуші в будівлі розпочала свою роботу знаменита Бережанська гімназія, яка проіснувала до 20-х років минулого століття.

Ратуша розташована на площі Ринок і є пам'яткою архітектури національного значення.

Добромильська ратуша



Фото ishchuk.net.

Дата будівництва ратуші у місті Добромиль Львівської області точно не встановлена. Досі ведуться суперечки навіть про сторіччя заснування: 18 або 16 століття.

Будівля побудована в стилі класицизму з елементами ренесансу - ратуша постає в образі старовинного замку. На фасаді невеликої, але дивовижно красивої ратуші розміщене простромлене трьома мечами зелене яблуко, родовий герб Гербуртів, а також герб Добромиля.

Ратуша є пам'яткою архітектури державного значення, а також входить до числа найбільш давніх ратуш в Україні.

Бучацька ратуша



Фото buchachinfoport.com.

Ратуша в місті Бучач Тернопільської області була побудована в середині 18 століття, точна дата не відома. Головну фінансову підтримку при зведенні ратуші надавав граф Михайло Потоцький. Для будівлі ратуші були запрошені два талановиті майстри: архітектор Бернард Меретин і скульптор Йоган Георг Пінзель, які втілили своє творіння в стилі рококо. Завдяки їхній майстерності в Бучачі з'явилася найкрасивіша ратуша нашої країни.

Спочатку ратуша мала висоту 53 метри, але після пожежі в 1865 році був знищений 18-метровий шпиль, що вінчав вежу. На жаль, не вдалося знайти майстра, щоб його відновити.

На сьогодні Бучацька ратуша на стадії реставрації.

Ратуша в Самборі



Фото pizzatravel.com.ua, автор - Yuriy Buriak.

Ратуша міста Самбір (Львівська область) була зведена в період з 1638 по 1668 роки. Попередні два були знищені під час пожеж. Нова двоповерхова будівля з 40-метровою вежею та годинником була побудована з каменю. За час свого існування ратуша неодноразово перебудовувалася і ремонтувалася. Архітектурний стиль будівлі - ренесанс, класицизм.

У 1885 році на ратуші замінили раніше зламаний годинник. Новий придбали в Празі за 1200 злотих, він працює до нині.

Розташовується ратуша на центральній площі Ринок. Міська рада, як і раніше, займає старовинну будівлю.

Самбірській ратуші присвоєно статус пам'ятки державного значення.

Кам'янець-Подільська ратуша



Фото golovach-igor.livejournal.com, автор - Golovach Igor.

Ратуша в Кам'янці-Подільському, що на Хмельниччині, на сьогодні вважається найстарішою з добре збережених на території України. За різними оцінками, будівлю датують кінцем 14 - 16 століттям.

Ратуша, або Польський магістрат, розташована в самому центрі Старого міста. Складається з двох частин - двоповерхової будівлі та шестиярусної вежі-дзвіниці з годинником. Споруді притаманні стилі ренесанс, бароко, ампір.

Протягом багатьох сторіч ратуша завжди перебувала в центрі історичних подій, вона оповита численними легендами і переказами.

У наші дні в підвалах ратуші відкрита експозиція музею «Суд у середньовічному Кам'янці». Перший поверх займає кафе «Ратуша», а на другому представлена виставка творів майстрів сучасного мистецтва.

Кам'янецьку ратушу внесено до Державного реєстру національної культурної спадщини.

Джерело - ua.igotoworld.com

ратуша, история, топ, центр

Previous post Next post
Up