На щастя, все більше людей знають, що українська сорочка -- це не суцільна вишивка хрестиком і не виключно червоно-чорні кольори ниток для вишивання (див.
брокар ).
Українські вишивка різноманітна за техніками (близько 200 швів нараховують за різними джерелами і класифікаціями) і розмаїта за кольоровим виповненням традиційно білого полотна сорочки.
Сьогодні мова піде про сорочки, шиті кольором "темно-синій індиго" з Гадяччини (Полтавщина).
Нагадаю, що головними кольорами української вишивки здавна був червоний, білий, і як додатковий -- синій, потім всі інші кольори. Пояснення цьому просте: фарбник індиго був достатньо коштовний, адже не вирощувався в Україні, був привозним. Тому був дуже цінний і використовувався додатково (не був основним кольором). За окремими випадками ( гадяцькі сорочки і деякі черницькі рушники).
Сорочки, шиті суцільно або переважно темно-синім територіально належать до Полтавської області, міста Гадяч, яке раніше носила назву Гадяче (див."Спогади про Михайла Драгоманова" Олени Пчілки)
Пропоную до Вашої увагу підбірку цих розкішних сорочок традиційного крою з вишивкою темно-синім кольором:
Сусанна Карпенко співає в такій сорочці
Відомий
інет-аукціон за наводкою
Юлі Гончарової показує нам дві сорочки із с.Веприк Гадяцького р-ну.
Перша
Друга
Колишний
музей одягу Середньої Наддніпрянщини зберігав таку синю красу:
Гадяцька сорочка з ламаними гілками і павою на подолі з музею Гончара
Вишивальницям в поміч: Юрій Мельничук в палітрі ДМС рекомендує сині (індиго) 311, 312, 336; темно-синій (вище чорного) 318, 415.
Продовжуємо про сорочки. Жіноча сорочка, м.Гадяч, з колекції музею Гончара
Поділ -- мережка через чисницю і прутик білим і синім
Техніки вишивання -- всі ті, які притаманні Полтавщині і шиттю біллю, або білим-по-білому. Це лиштва (гладь), вирізування, протяганка, зерновий вивід, хрестикування, хрестик, різні види мережок.
На цьому синя тема не вичерпується.
Далі буде...